hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Iratanyag: őrzési és átadási szabályok

  • adozona.hu
3

Megválik egymástól az adózó és a könyvelő, az előbbinek speciális kérései támadnak az iratanyagokról. Mit tehet a könyvelő? Olvasói kérdésre Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Olvasónk így részletezte kérdését:

Könyvelőirodánk 2017-től egy kft. könyvelését nem kívánja tovább vállalni, melyet az ügyfélnek is jeleztünk. A kft. vezetője a mai napon azzal állt elő, hogy nehogy visszaéljünk a korábban lekönyvelt adataival, hogy adathordozón bocsássuk rendelkezésére a könyvelést, továbbá egy példányban nyomtassuk is részükre, majd a könyvelőiroda programjában található könyvelési adatokat töröljük az általa felénk benyújtott kérelme alapján. Könyvelési díjat minden esetben haladéktalanul, késedelem nélkül rendezték. A kérdésünk az lenne, hogy ezt kérheti-e ilyen formában a kft. vezetője tőlünk? Ha igen, milyen jogszabály írja ezt elő?

Szakértőnk válasza:

Az adózáshoz kapcsolódó bizonylatokat, iratokat általánosan az adó megállapításához való jog elévüléséig kell megőrizni, amely annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, bejelentést kellett volna tenni, illetve annak hiányában az adót meg kellett volna fizetni, azonban az elévülés további hat hónappal meghosszabbodik, ha az adóbevallás késedelmes benyújtásakor az adómegállapításhoz való jog elévüléséig kevesebb mint hat hónap van hátra [adózás rendjéről szóló törvény – Art. – 47. § (3) és (5) bekezdés].

A számviteli törvény (Szt.) hatálya alá tartozó adózóknak az üzleti évről készített beszámolót, az üzleti jelentést, valamint az azokat alátámasztó leltárt, értékelést, főkönyvi kivonatot, illetve a naplófőkönyvet, vagy más, a törvény követelményeinek megfelelő nyilvántartást olvasható formában a jogszabály előírása alapján legalább 8 évig kell megőrizni [Szt. 169. § (1) bekezdés].

Az Szt. hatálya alá tartozó adózóknak a fentieken kívül a könyvviteli elszámolást közvetlenül és közvetetten alátámasztó számviteli bizonylatokat, ideértve a főkönyvi számlákat, az analitikus, illetve részletező nyilvántartásokat is, valamint a szigorú számadású bizonylatok rontott példányait is, szintén legalább 8 évig kell olvasható formában, a könyvelési feljegyzések hivatkozása alapján visszakereshető módon megőrizni [Szt. 169. § (2)–(3) bekezdés].

Az Art. előírása alapján az iratok megőrzéséről az adózó köteles gondoskodni, az iratok jogszabályban meghatározott ideig történő őrzésének feladata természetesen átruházható, ebben az esetben a felelősség azonban az őrzési idő lejártáig elsődlegesen továbbra is az adózót terheli.

A jogszabályban előírt bizonylatot, könyvet, nyilvántartást és más iratokat az adóhatósághoz bejelentett helyen kell megőrizni [Art. 47. § (1) bekezdés].

Az iratokat a feldolgozás, könyvelés időtartamára más helyre lehet továbbítani, az adóhatóság felhívására azonban azokat három munkanapon belül be kell mutatni [Art. 47. § (2) bekezdés]. 

Fentiek alapján tehát az adózónak meg/vissza kell kapnia minden anyagot, amelyért ő felelős, ugyanakkor a könyvelő saját védelmében célszerű, ha másolati példányokat őriz elévülési időn belül.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Agica999

Egyetértek pp528 bejegyzésével. A válaszból épp csak a lényeg maradt ki. A kérdező vélhetően ismeri a leírt passzusokat, nem az iratok megőrzési ideje felől érdeklődött.

pp528

Szerintem a válasz nem teljes. A kérdésben az is benne volt, hogy köteles-e a könyvelési adatokat kinyomtatva átadni. Véleményem szerint pdf formában CD-re kiírva (a tartalmát az átadási jegyzőkönyvön címmel oldalszámmal rögzítve)a törvényi előírásoknak megfelelő az átadás, hiszen az adatok késedelem nélkül megtekinthetők. A másik meg nem válaszolt kérdés az adatok törlésére vonatkozott. Ezt véleményem szerint akkor nem teheti meg, ha a könyvelő az adóbevallásokat meghatalmazottként teljesítette. Ebben az esetben ugyanis ő felel a bevallások helyességéért, amihez szüksége lehet a könyvelési adatokra is az irat átadási jegyzőkönyvön kívül az adók elévülési idején belül.

paferi47

Mivel a lekönyvelt adatok helyességéért a könyvelő a felelős a rögzített anyagokat nemcsak célszerű, de saját védelme érdekében meg kell őrizni. Több éves felszámolói tapasztalatom alapján ezt nem szabad elmulasztani.
Átadáskor célszerű tételesen rögzíteni mit adunk át, mennyi oldalszámmal, s a naplókat kézjegyünkkel ellátni.
Egyébként a fentiekkel teljesen egyetértek.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink