hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezekkel a kockázatokkal jár, ha hiányzik a számlatömb

  • adozona.hu

Olvasónk számára a leltározásnál derült ki, hogy nincs meg két darab, 2013-ban vásárolt üres számlatömbje. Mit tehet? Kérdésére dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Úgy értem, hogy két üres, tehát megvásárolt, de használatba nem vett számlatömbről van szó. Sajnos a számlatömb sorszámtartományához tartozó vásárlóról a NAV információval rendelkezik, a szigorú számadású nyomtatvány eladójának adatszolgáltatási kötelezettsége miatt.

Erre való tekintettel a következő kockázatok merülnek fel:

♦       szigorú számadású nyomtatvány megőrzési kötelezettsége sérül;

♦       a mások által elkövetett esetleges visszaélések (és így Önnél adócsalásban való közreműködés – adott esetben büntetőjogi – kockázata);

♦       illetve sajnos azt sem lehet bizonyítani, hogy az elveszett számlatömb számláin nem szerepelt bevétel (szélsőséges esetben az iratok megsemmisítésével „eltitkoltnak” tekintett bevételt becsléssel állapíthatja meg a revízió).

Az adózás rendjéről szólót törvény (Art.) 228. § (3) bekezdése szerint „Ha az adózó iratmegőrzési kötelezettségének a nyomdai úton előállított számla, nyugta megőrzésének elmulasztásával nem tesz eleget, függetlenül attól, hogy a számla, illetve nyugta felhasználása ténylegesen megtörtént-e, a kiszabható mulasztási bírság összege természetes személy esetén kettőszázezer forint, nem természetes személy adózó esetében 500 ezer forint és a hiányzó számlák, illetve nyugták számának szorzata által meghatározott összegig terjedhet.”

Az elveszett dokumentumról mindenképpen célszerű feljegyzést készíteni, benne a sorszámtartománnyal, a vásárlás idejével, a vásárlást igazoló számla másolatával. Célszerű megelőzni a nagyobb bajt (lásd fenti, messzire vezető kockázatok), és az elvesztés tényét, körülményeit az adóhatóságnak jelezni, a gondos adózói magatartást lehetséges mértékben alátámasztva – akár rendőrségi feljelentés csatolásával.

Ez tulajdonképpen egyfajta „önfeljelentés”, ami ugyan mulasztási bírság kockázatát rejti, mégis alkalmas lehet a nagyobb kockázatok kivédésére, és a kialakult helyzet lehető leginkább jóhiszemű kezelésére.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink