adozona.hu
Ezekkel a kockázatokkal jár, ha hiányzik a számlatömb
//test-adozona.hu/adozas_rendje/Ezekkel_a_kockazatokkal_jar_ha_hianyzik_a_s_CNCX94
Ezekkel a kockázatokkal jár, ha hiányzik a számlatömb
Olvasónk számára a leltározásnál derült ki, hogy nincs meg két darab, 2013-ban vásárolt üres számlatömbje. Mit tehet? Kérdésére dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Úgy értem, hogy két üres, tehát megvásárolt, de használatba nem vett számlatömbről van szó. Sajnos a számlatömb sorszámtartományához tartozó vásárlóról a NAV információval rendelkezik, a szigorú számadású nyomtatvány eladójának adatszolgáltatási kötelezettsége miatt.
Erre való tekintettel a következő kockázatok merülnek fel:
♦ szigorú számadású nyomtatvány megőrzési kötelezettsége sérül;
♦ a mások által elkövetett esetleges visszaélések (és így Önnél adócsalásban való közreműködés – adott esetben büntetőjogi – kockázata);
♦ illetve sajnos azt sem lehet bizonyítani, hogy az elveszett számlatömb számláin nem szerepelt bevétel (szélsőséges esetben az iratok megsemmisítésével „eltitkoltnak” tekintett bevételt becsléssel állapíthatja meg a revízió).
Az adózás rendjéről szólót törvény (Art.) 228. § (3) bekezdése szerint „Ha az adózó iratmegőrzési kötelezettségének a nyomdai úton előállított számla, nyugta megőrzésének elmulasztásával nem tesz eleget, függetlenül attól, hogy a számla, illetve nyugta felhasználása ténylegesen megtörtént-e, a kiszabható mulasztási bírság összege természetes személy esetén kettőszázezer forint, nem természetes személy adózó esetében 500 ezer forint és a hiányzó számlák, illetve nyugták számának szorzata által meghatározott összegig terjedhet.”
Az elveszett dokumentumról mindenképpen célszerű feljegyzést készíteni, benne a sorszámtartománnyal, a vásárlás idejével, a vásárlást igazoló számla másolatával. Célszerű megelőzni a nagyobb bajt (lásd fenti, messzire vezető kockázatok), és az elvesztés tényét, körülményeit az adóhatóságnak jelezni, a gondos adózói magatartást lehetséges mértékben alátámasztva – akár rendőrségi feljelentés csatolásával.
Ez tulajdonképpen egyfajta „önfeljelentés”, ami ugyan mulasztási bírság kockázatát rejti, mégis alkalmas lehet a nagyobb kockázatok kivédésére, és a kialakult helyzet lehető leginkább jóhiszemű kezelésére.
Hozzászólások (0)