hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ekáer: mikor kell bejelenteni a raklap szállítását?

  • adozona.hu

Az ekáerre vonatkozó júliusi jogszabályváltozás nyomán bizonytalanság merült fel a raklapok (vtsz: 4415 20 20) bejelentési kötelezettségével kapcsolatban. Olyan esetekben, amikor az eladó a dokumentumokon feltünteti a raklapokat, be kell-e jelenteni a szállítmányt akkor is, ha az áru maga nem bejelentésköteles (vámtarifaszáma nem tartozik a bejelentésre kötelezettek közé)? Mi az érvényes egyéb esetekben, amikor fel sem tüntetik a raklapot a szállítólevélen? – kérdezte olvasónk. Gombás Otília szakértőnk válaszolt.

Az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszer működéséről szóló 13/2020. PM-rendelet alapján az ekáerkötelezettség alapvetően a termékbeszerzésekre, a termékértékesítésekre, illetve az egyéb célú behozatalokra és kivitelekre vonatkozik, tehát magát a beszerzett, illetve értékesítendő terméket kell vizsgálni a kötelezettség szempontjából.

Az, hogy a kérdésben említett raklap bejelentésköteles-e vagy sem, attól függ, hogy a raklap maga az áru, vagy csak „csomagolóanyag”.

Ha az említett raklap csak csomagolási célt szolgál, tehát a beszerzett, értékesített terméket azon helyezik el, akkor arra nem vonatkozik ekáerbejelentési kötelezettség, még akkor sem, ha azt külön tételként tüntették fel a számlán.

Ha azonban maga a raklap a beszerzett, értékesítendő termék, amelyet szállítanak, abban az esetben ekáerbejelentési kötelezettség alá tartozik, feltéve, hogy a bejelentési kötelezettség egyéb szabályai teljesülnek. Ebben az esetben az ekáerbejelentésben bejelentésköteles termékként magát a raklapot és annak vámtarifaszámát kell megadni.

Változatlanul érvényben van az a szabály, hogy mentesül az ekáerbejelentési kötelezettség alól az egy fuvarozás keretében az egymillió forintot és az 500 kilogramm bruttó tömeget meg nem haladó, bejelentésköteles termékkel ugyanazon feladótól, ugyanazon címzett részére ugyanazon gépjárművel végzett közúti fuvarozási tevékenység.

Belföldi értékesítés esetén kizárólag a nem közvetlen végfelhasználó részére történő első, általánosforgalmiadó-köteles termékértékesítést kell bejelenteni.

A 403/2021. kormányrendelet 1. paragrafusának (2) bekezdése alapján az 1. mellékletben szereplő termékekre, azaz a bejelentésköteles építőipari nyersanyagokra és termékekre – melyek között szerepel a 4415 vámtarifaszám alá tartozó raklap is – nem kell alkalmazni a PM-rendelet szerinti biztosítéknyújtási kötelezettséget.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink