hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyszeri jogtechnikai módosítás, vagy lesz folytatás is?

  • adozona.hu

A kormány egy rendkívül szép jogtechnikai módosítással elérte, hogy a napokban bevezetett gyógyszergyártói extraprofitadó egyrészt ne az üzemi eredményt rontsa, másrészt a globális minimumadó számítása során is beszámítható adónak minősüljön. Ezzel összefüggésben elképzelhető, hogy itt még nem lesz megállás és egyéb adó(kedvezmények) átalakítása is górcső alá kerülhet a globális minimumadónak való megfelelés miatt – a Niveus Consulting Group erre hívja fel a figyelmet.

Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere megjegyezte, hogy a 7/2024-es kormányrendelettel bevezetett gyógyszergyártói extraprofitadó igazából nem egy pótlólagos sarc, inkább egy adótechnikai újítás. Eddig a gyógyszergyártói különadó az üzemi eredmény szintet rontotta (amely nem volt kedvező a szektorbeli cégeknek), míg az új adó már vonal alatti tétel, mivel az új extraprofitadó alapja a helyi iparűzési adóra számolt adóalap. Ez pedig azért is különleges és örvendetes a gyógyszergyártóknak, mert így elszámolható a globális minimumadó kalkulálása során mint beszámítható adó. Magyarország ugyanis a globális minimumadó bevezetéséről szóló tárgyalások során elérte, hogy a helyi iparűzési adót (és a hasonló alapon számított adókat, így ezáltal ilyen megítélés alá esik ez az új extraprofitadó is) be lehessen számítani a tényleges adóteher számításába – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos.

Ez a jogalkotói kreativitás azonban messzire vezethet, és felvethet olyan további megfontolásokat, hogy egyes egyéb adókat (pl. különadók), vagy egyes adókedvezmények szabályrendszerét (pl. fejlesztési adókedvezmény) úgy alakítsák át, hogy az a globális minimumadó számításánál már preferált legyen. Sokat emlegetett különadó a kiskereskedelmi különadó, amely jelenleg nem beszámítható a tényleges adóterhelésbe, de ha ez is valamilyen – a helyi iparűzési adó alapját közelítő – adóalapra kerülne átkonvertálásra, az már sokat segíthetne a szektor adóterhelésén – jegyezte meg a szakértő.

Ilyen lehetőség lehet még a fejlesztési adókedvezmény átszabása, amely jelenleg a tényleges adóterhelést „rontja”, viszont, ha ezt az adókedvezményt valamilyen más formában kapnák meg az érintett cégek (pl. munkát terhelő adók kedvezményeként), az egyrészt az EBITDA-szintet javíthatná, másrészt a globális minimumadóban elszámolt effektív adókulcs is kedvezően változna – hangsúlyozta a Niveus Consulting Group partnere.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink