hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megjelent a Magyar Nemzeti Bank költségvetési jelentése

  • adozona.hu

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a költségvetési jelentéseiben tájékoztatja a közvéleményt a Költségvetési Tanács működéséhez kapcsolódó döntéselőkészítő munka főbb eredményeiről. A július 4-én publikált kiadvány a Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot elemzi a június 22-ig rendelkezésre álló információk alapján – írja honlapján az MNB.

A törvényjavaslat szerint a GDP-arányos adósságráta 3,0 százalékpontos csökkenése várható 2024-ben, amely alapján teljesül az Alaptörvény Költségvetési Tanács által elsődlegesen vizsgált államadósság-szabálya. A Költségvetési Tanács a költségvetési törvény zárószavazása előtt az Alaptörvény államadósság-csökkenést előíró szabályának való megfelelést vizsgálja, amely az adósságráta csökkenését írja elő mindaddig, amíg az államadósság-ráta az 50 százalékot meghaladja. Az államháztartás GDP-arányos bruttó adóssága a 2022. végi 73,3 százalékról a javaslat szerint 2023-ban 69,7 százalékra mérséklődik, majd 2024 végére 66,7 százalékra csökken. Elemzésünk szerint a tervezett csökkentés megvalósítható, így az adósságráta 2024-ben megközelítheti a koronavírus-válság előtti 65,3 százalékos 2019-es szintet.

A költségvetési törvényjavaslat alapján 2024-ben az eredményszemléletű költségvetési hiánycél a GDP 2,9 százaléka, ami a 2023. évi 3,9 százalékos törvényi előirányzathoz viszonyítva 1,0 százalékpontos csökkenést jelent. A hiánycél 2023-hoz viszonyított mérséklődését támogatja a 2024-ben várt élénk gazdasági növekedésnek köszönhetően bővülő adó- és járulékbevétel, a világpiaci energiaárak fokozatos csökkenéséből fakadó kiadás-megtakarítás, valamint a költségvetési törvényjavaslattal párhuzamosan benyújtott adótörvényekben található költségvetési intézkedések, amelyek elsősorban az extraprofitra kivetett adók részleges fenntartásával, illetve egyéb adóemelésekkel és kiadáscsökkentéssel segítik a költségvetés konszolidációját.

A GDP 2,9 százalékának megfelelő eredményszemléletű költségvetési hiánycél teljesülése esetén a deficit megfelel a maastrichti küszöbértéknek, azonban előrejelzésünk szerint a magasabb hiány irányába mutató kockázatok azonosíthatóak. A költségvetési hiánycél elérésére bevételi oldalon kockázatot jelent az, hogy az adó- és járulékbevételek elsősorban a fogyasztási és munkát terhelő adók tervezettnél alacsonyabb idei bázisa miatt 2024-ben az előirányzatoknál alacsonyabban teljesülhetnek. A Magyar Nemzeti Bank várhatóan negatív tartományba forduló tőkéje miatt jelentkező költségvetési veszteségtérítési kötelezettség mértéke a jelenleg hatályos jogszabályok alapján a GDP 0,4 – 0,5 százalékát elérő kockázat lehet. A költségvetés előirányzatai számolnak a 2021-2027-es európai uniós költségvetési ciklus kohéziós és helyreállítási forrásaival, amelyek teljesülésének ezért fontos feltétele, hogy megszülessen a megegyezés a Kormány és a Bizottság között a 2021-2027-es ciklus felzárkóztatási és helyreállítási támogatásainak lehívásáról – áll az mnb.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink