hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kötelező visszaváltási rendszer (DRS) – hatással lesz az EPR-re is

  • adozona.hu

2024. január 1-jétől bevezetésre kerül Magyarországon a kötelezően visszaváltási díjas termékek visszaváltási rendszere (DRS). Hasonló rendszer már az Európai Unió több országában működik, ehhez csatlakozik most Magyarország is, hogy biztosítsa a meghatározott italcsomagolások visszagyűjtését újrahasznosítás vagy újrahasználat céljából. A DRS részletes szabályait tartalmazó kormányrendelet 2023. október 4-én jelent meg. A KPMG Adóriadó című írásában összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.

A visszaváltási rendszer az újrahasználható vagy nem újrahasználható, 0,1–3 literig terjedő fém, műanyag és üveg italcsomagolásokra (kivéve a tejalapú italtermékek csomagolása) vonatkozik, illetve azokra a gyártókra, akik évente 5000 darabot meghaladó mennyiségben hoznak forgalomba ilyen csomagolásokat. A gyártóknak regisztrálniuk kell a MOHU oldalán az érintett termékeket, továbbá azokat 2024. január 1-jétől a rendeletben meghatározott speciális jelöléssel kell ellátni. A korábban gyártott termékek – amelyek még nem felelnek meg a rendelet követelményeinek – 2024. június 30-áig hozhatók forgalomba, figyelmeztetnek a KPMG szakértői.

A nem újrahasználható csomagolások kezeléséért a gyártók csatlakozási díjat, szolgáltatási díjat és visszaváltási díjat fizetnek a koncessziós társaság (MOHU) részére. Az újrahasználható csomagolásokat a gyártóknak kell visszagyűjteniük, és gondoskodni ezek újrafelhasználásáról. Az újrahasználható termékek után csatlakozási és szolgáltatási díjat kell fizetniük a koncessziós társaság számára, írják.

A fogyasztók a visszaváltási díjas termékeket a forgalmazóknál tudják visszaváltani, és ott kaphatják vissza a vásárláskor megfizetett visszaváltási díj összegét. A rendelet szerint a 400 m2-nél nagyobb eladótérrel rendelkező, élelmiszert értékesítő üzletek kötelezően visszaváltási helyként fognak üzemelni, míg más forgalmazók önkéntesen csatlakozhatnak a hálózathoz, hangsúlyozzák a KPMG szakértői.

A DRS-rendszer bevezetése hatással lesz az EPR-rendszer szabályaira is, az EPR-rendelet több ponton is módosul 2024. január 1-jétől. Változnak a korábban meghatározott KF-kódok, és a DRS-termékek tekintetében is adatszolgáltatási kötelezettségük lesz a gyártóknak, figyelmeztetnek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink