hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Harmadik országbeli állampolgárok beutazása, tartózkodása: új engedélytípusok, szabályok

  • adozona.hu

2024-től a korábbi bevándorlási törvényt felváltotta a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi tartózkodását és foglalkoztatását szabályozó 2023. évi XC. törvény (Btátv.). Az új jogszabály tervezettnél korábbi hatályba lépése a bevándorlással foglalkozó szakmai közösséget, számos munkáltatót és magánszemélyt, de még az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságot is felkészületlenül érte – írja hírlevelében a Mazars.

A gondolkodásra az Országgyűlés biztosított egy kis időt, hiszen 2024. március 1. előtt új tartózkodási engedély iránti kérelem beadására nincs lehetőség. Az új jogszabály hatályba lépése előtt beadott kérelmek elbírálása is szünetel, ezzel egyidejűleg a 2024. január 1. és február 29. között lejáró tartózkodási és letelepedési engedélyek érvényessége 2024. április 30-áig meghosszabbodik.

Új típusú engedélyek

Az új szabályozás számos változást hordoz. Egyszerre tartalmaz sok esetben a korábbinál kedvezőbb, más esetekben szigorúbb rendelkezéseket.

Legfontosabb nóvuma talán az új törvénynek, hogy rendkívül logikus struktúrában mutatja be azon jogcímeket, melyek alapján a harmadik ország állampolgárai rövidebb, tartós, vagy huzamos ideig Magyarország területén tartózkodhatnak. Ezen jogcímek számossága jelentősen megnövekedett, részben korábban is elérhető (részbeni újra-szabályozása), másrészt teljesen új típusú tartózkodási jogcímek által.

Az új engedélytípusok létrehozásával párhuzamosan a törvény eltörli a korábban széles körben alkalmazott „egyéb célú tartózkodási engedély” kérelmezésének lehetőségét, s ezáltal rákényszeríti a magánszemélyeket és cégeket arra, hogy alapos megfontolás tárgyává tegyék az új bevándorlási engedély kiválasztását, azokhoz ugyanis jelentősen különböző következmények tudnak társulni.

A fent leírtak miatt például kiemelt fontosságúvá válik, hogy a foglalkoztató a megfelelő típusú tartózkodási engedélyt igényelje a leendő munkavállalója részére, mérlegelve, hogy az adott engedély időtartama, meghosszabbíthatósága, szakképzettség igazolása és a kisérő családtagok csatlakozásának lehetősége mely engedély típus alkalmazását teszi praktikussá. Érdemes tehát röviden áttekinteni a választható engedélyek körét.

A rövid távú tartózkodás esetében az európai uniós szabályok az irányadók, a 90 napot meghaladó tartózkodás esetében pedig a nemzeti szabályozás.

Az új törvény bevezeti a vendégmunkás-engedély intézményét, melyen belül tovább differenciál szezonális vendégmunkás, beruházás megvalósítása érdekében foglalkoztatott vendégmunkás és foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel foglalkoztatott vendégmunkás kategóriákra. Ez utóbbi kategória alá eső engedélyek száma kvótával korlátozható, és az engedély lejárta után a foglalkoztató köteles gondoskodni a munkavállaló kiutazásáról.

A magas képzettségű harmadik országbeliek részére a törvény bevezeti a magyar kártyát, amely három évre szóló, meghosszabbítható tartózkodási és munkavállalási engedélyt biztosít, családtagok csatlakozási lehetőségének biztosításával. Ezen kívül a korábbi szabályozásból átemelésre került az EU kék kártya, a vállalaton belüli áthelyezés igénybevételének lehetősége (mint alapvetően szintén európai unió szintjén szabályozott bevándorlási jogcímek) és a kutatók tartózkodása mint új lehetőség.

Magas kompetenciával rendelkező harmadik országbeli állampolgárok által igényelhető új fajta engedély lesz továbbá a vállalati kártya, melyet külön meghatározásra kerülő foglalkoztató vagy azzal betelepülési szerződést kötő gazdálkodó vezető tisztségviselője igényelhet.

A törvény lehetővé teszi a vendégbefektetők számára, hogy legalább 250 ezer euró (bizonyos befektetések esetén 500 ezer vagy egymillió euró) magyarországi befektetés esetén tíz évre szóló, meghosszabbítható tartózkodási engedélyt kapjanak, amelyhez szintén csatlakozhatnak a családtagok.

Bevezetésre került a nemzeti kártya igénylésének lehetősége, amely két évre szóló, meghosszabbítható tartózkodási és munkavállalási engedélyt biztosít az ukrán és szerb állampolgárok számára, akik szabadon váltogathatnak foglalkoztatót.

12 olyan jogcím kerül továbbá részletes szabályozásra, melyek nagy része korábban az egyéb célú tartózkodási engedély keretében voltak igényelhetőek (így például gyógykezelési, hivatalos, célú tartózkodás), melyek közt a valószínűleg egyre népszerűbbé váló, digitális nomádok által igényelhető fehér kártya is helyet kapott.

Újfajta eljárási szabályok

Az új jogszabály számos felhatalmazó rendelkezést és átmeneti szabályokat tartamaz. Ezekre azért van szükség, mert – korábban, a Harmtv. esetében is így volt – külön kormányrendelet és bizonyos témák tekintetében miniszteri rendeletek megalkotása szükséges ahhoz, hogy az új törvény által létrehozott keretrendszert működtesse és részletes eljárási szabályok alapján lehessen biztosítani az olajozott gyakorlati alkalmazást. Ezen rendeletek megalkotására ugyanakkor még várni kell – olvasható a Mazars hírlevelében.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Vendégmunkások foglalkoztatása, tartózkodási engedélyek, különféle kártyák: szigorúbb szabályok márciustól", "Harmadik országbeli befektetőkre, önfoglalkoztatókra és szezonális vendégmunkásokra vonatkozó új szabályok" és "Harmadik országból érkező vendégmunkások részére adott juttatások adóvonzata" című írásait is!
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink