hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos munkajogi változások és teendők 2024-ben

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Az alábbiakban összefoglaltuk, hogy melyek azok a legfontosabb szempontok, esetleges jogszabályváltozások, melyekre 2024-ben figyelni kell. Ilyenekből pedig akad bőven.

Lássuk ezeket egymás után!

Már decemberben emelkedett a minimálbér, ami az adókötelezettségeket is érinti

2023. december 1-jétől a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak megállapított alapbér kötelező legkisebb összege, azaz a havi minimálbér 266 800 forint, a legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben az alapbérként megállapított garantált bérminimum havi összege pedig 326 000 forint.

Fontos tehát ügyelni arra, hogy a minimális bérezés már a 2023 decemberére járó munkabérben is érvényesüljön.

Tartson velünk online rendezvényünkön! Foglalkoztatás 2024: munkajogi, munkavédelmi változások – webinárium

A minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése az egyszerűsített foglalkoztatás díjazását is érinti. Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo. tv.) alapján az egyszerűsített foglalkoztatás céljára létesített munkaviszony alapján alapbérként, illetve teljesítménybérként (a meghatározott feltételeknek megfelelően) legalább a kötelező legkisebb munkabér 85%-a, garantált bérminimum esetén 87%-a jár. Decemberre tehát már számukra emelt összeget kell fizetni.

A mentesített keretösszeg tekintetében ugyanakkor az emelkedés csak jövőre vehető figyelembe, mivel az Efo. tv. 9. § (2) bekezdése alapján a naptári év első napján érvényes minimálbér mértékét kell figyelembe venni.

Az Adózóna 2024-es változásokkal kapcsolatos további írásait itt olvashatja el.

Az Szja tv. hasonló rendelkezései alapján a 2023. 01. 01. napján érvényes minimálbér mértéke alkalmazandó több, más juttatás esetében is. Így például a távmunkavégzés keretében munkát végző munkavállalónál a távmunkavégzéssel összefüggésben igazolás nélkül, költségként elszámolható költségtérítés összege 2023 decemberében is legfeljebb 23 200 forint lehet. Ha a munkavállaló nem egész hónapban dolgozik távmunkában, akkor a havi összegnek a távmunkában töltött napokkal arányos része számolható el.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a szabadsággal összefüggésben felmerülő teendőket és a munkavédelem, valamint a foglalkozás-egészségügy területén bekövetkező változásokat is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink