hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az eÁFA-rendszer előnyei – részletes tájékoztató a NAV-tól

  • adozona.hu

Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a 2024-től elérhető, az áfabevallási kötelezettség teljesítését új megközelítésben lehetővé tevő eÁFA-rendszerben rejlő előnyökről.

A 2024-től induló elektronikus áfarendszer (eÁFA) egy olyan, az adóhatóságnál rendelkezésre álló adatokra épülő szolgáltatáscsomag, melynek célja az áfabevallás elkészítésének segítése. Az eÁFA-rendszer jogszabályi alapjait az Áfa tv.[1] 2024. január 1-jétől hatályos rendelkezései biztosítják. Ennek megfelelően a 2024. január 1-jén, illetve az azt követően kezdődő adómegállapítási időszakokról az áfabevallási kötelezettség az alábbi módok[2] valamelyikén teljesíthető:

– eÁFA gép-gép (M2M) kapcsolaton keresztül;

– az adóhatóság által biztosított elektronikus felületen (eÁFA webes felülete);

– az Art. szerinti nyomtatvány benyújtásával (ÁNYK).

Ha az adóalany ugyanarra az időszakra bevallási kötelezettségét több módon is teljesíti, akkor az elsőként benyújtott bevallás minősül az adóalany bevallásának.

Az eÁFA-rendszer előnyei

Az eÁFA-rendszer használata nem kötelező, azonban az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) programhoz képest számos előnyt kínál – hívja fel a figyelmet az adóhatóság.

  • Az eÁFA-rendszerben lehetőség nyílik a releváns adóhatósági adatok – például befogadott és kiállított számlák, vámeljárások adatai – lekérdezésére, valamint az adónyilvántartás elkészítése, továbbá adóhatósági adatokra alapozott strukturált ellenőrzési folyamata (validációja) mellett, a bevallási kötelezettség egyszerű teljesítésére.
  • Az eÁFA-rendszerben a bevallás benyújtását megelőző ellenőrzés az ÁNYK-hoz képest kiterjedtebb validációt eredményez, amely akár a NAV kockázatelemzése során keresett eltérésekre is felhívhatja a figyelmet.
  • A bevallási kötelezettségét a webes felületen vagy gép-gép kapcsolaton keresztül teljesítő áfaalanyok mentesülnek az őket számlabefogadóként terhelő adatszolgáltatási kötelezettség alól (M-lapos adatszolgáltatás).
  • Az adóhatóság nem ellenőrizheti a megbízható adózó gép-gép kapcsolaton keresztül benyújtott bevallását a bevallás esedékességétől számított tizenöt napig. Kivéve, ha feltételezhető, hogy az adózó a bevételét eltitkolja, vagy az adóelszámolásához hamis bizonylatokat használ fel.
  • A bevallási kötelezettségét gép-gép kapcsolaton keresztül teljesítő adóalany mentesül az önellenőrzési pótlék alól, ha az önellenőrzést a bevallás benyújtásától, de legkésőbb az esedékességétől számított tizenöt napon belül nyújtja be.

A tájékoztató további fejezetei:

Bevallás gép-gép (M2M) kapcsolaton keresztül
Ellenőrzési szolgáltatás
Bevallás az eÁFA webes felületén
Bevallás ÁNYK-nyomtatványon
Önellenőrzés
Az eÁFA-rendszer alkalmazhatósága

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink