hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mt. szerinti tájékoztatási kötelezettség: jelentősen bővülő tartalom, rövidebb határidő

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Az Országgyűlés 2022. december 7-én elfogadta a munka törvénykönyve módosítását, mely érdemben írja újra a munkáltatók Mt. 46. § szerinti tájékoztatási kötelezettségét, valamint a munkavállalók kapcsolódó jogait és kötelezettségeit. A változás lényegét az alábbiakban mutatjuk be.

2023. január 1. napjától ezekről kell a munkáltatónak tájékoztatást nyújtania

Lerövidül a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 46. §-a szerinti tájékoztatási határidő és kibővül annak tartalma. A munkáltató legkésőbb a munkaviszony kezdetétől számított hét napon belül írásban tájékoztatja a munkavállalót a munkáltatói jogkör gyakorlójáról, a munkaviszony kezdetéről, tartamáról, a munkahelyről, a munkakörbe tartozó feladatokról, a napi munkaidő tartamáról, a hét azon napjairól, amelyekre munkaidő osztható be, a beosztás szerinti napi munkaidő lehetséges kezdő és befejező időpontjáról, a rendkívüli munkaidő lehetséges tartamáról, a munkáltató tevékenységének sajátos jellegéről (90. §), a munkabérről való elszámolás módjáról, a munkabérfizetés gyakoriságáról, a kifizetés napjáról, az alapbéren túli munkabérről és egyéb juttatásról, a szabadságnapok számáról, számítási módjáról és kiadásának szabályairól, a munkaviszony megszüntetésével összefüggő szabályokról, különösen a felmondási idő megállapításának szabályairól, a munkáltató képzési politikájáról, a munkavállaló által igénybe vehető képzésre fordítható idő tartamáról, a hatóság megnevezéséről, amely részére a munkáltató a munkaviszonnyal kapcsolatos közterhet megfizeti, valamint arról, hogy a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

Nem terheli a munkáltatót tájékoztatási kötelezettség olyan munkafeltételről, amelyben a felek írásban kifejezetten megállapodtak. Nem terheli továbbá tájékoztatási kötelezettség a munkáltatót akkor sem (a munkáltatói jogkör gyakorlójának megnevezését kivéve), ha a napi munkaidő a fél órát nem haladja meg.

Látható tehát, hogy a munkáltatót jelentősen kibővülő tájékoztatási kötelezettség terheli, mely elemek EU-irányelvekben megjelenő munkavállalói jogosultságokhoz kapcsolódnak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja melyek azok a szempontok, amelyekre a megváltozott szabályok miatt ügyelni kell!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink