hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közeleg az EPR következő negyedéves adatszolgáltatási határideje

  • adozona.hu

Közeleg január 22., amely a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) következő negyedéves adatszolgáltatási határideje. A Niveus Consulting Group összegyűjtötte a legfőbb tudnivalókat, gyakori hibákat és az azok megelőzéséhez szükséges tudnivalókat.

Mi az EPR?

2023. július 1-jétől indult Magyarországon az úgynevezett kiterjesztett gyártói felelőségi (Extended Producer Responsibility, közismert nevén EPR) rendszer, amelynek bevezetésével egy új fogalmat tanultunk, a körforgásos termékekét.

Az új kötelezettség összefüggésben van az Európai Bizottság azon törekvésével, hogy 2050-ig megvalósítsa a teljesen körforgásos gazdaságot, amelynek célja – szemben a termékek egyszeri fogyasztására épülő lineáris gazdasággal – a termékek élettartamának a lehető legoptimálisabb meghosszabbítása.

Az EPR-kötelezettség a körforgásos termékek gyártóit terheli, az EPR-díj-fizetési kötelezettség ugyanis a körforgásos termék gyártó általi első forgalomba hozatalával keletkezik.

Konkrét teendők az adatszolgáltatás alatt:

» Teljeskörű termékadatgyűjtés: ellenőrizze, hogy minden termékhez rendelkezésre álljanak a pontos és naprakész információk, beleértve az anyagokat, összetevőket és gyártási folyamatokat!

» Export/import számlák részletes vizsgálata: győződjön meg róla, hogy rendelkezik minden olyan dokumentációval, amely igazolja a termékek mozgását, különös tekintettel az export/import folyamatokra!

» Pontos kategorizálás és besorolás: vizsgálja át a termékeket, és biztosítsa, hogy helyesen legyenek besorolva a megfelelő EPR-kategóriákba, elkerülve ezzel a pontatlanságokból adódó problémákat!

» Gyakori adatbázis-frissítések: rendszeresen frissítse termékadatbázisát, hogy az mindig tükrözze a valóságot, és minimalizálja a pontatlanságok kockázatát!

» Állandó ellenőrzés az adatszolgáltatás folyamatában: ne hagyja figyelmen kívül a bevallás során felmerülő esetleges hibákat! Az azonnali korrekció segít elkerülni a későbbi problémákat.

Adatszolgáltatás során elkerülendő tipikus hibák:

» Pontatlanságok a termékinformációkban: ellenőrizze, hogy a termékekkel kapcsolatos adatok pontosak és naprakészek legyenek a bevallás során! A pontatlan adatok hibás besorolásokhoz és következményekhez vezethetnek.

» Hiányzó dokumentációk: győződjön meg róla, hogy rendelkezik minden szükséges dokumentációval, beleértve az export/import számlákat, amelyek megerősítik a termékek mozgását!

» Általános helyesbítések elmulasztása: az esetleges hibák kijavítása azonnali intézkedést igényel. Ne hagyja figyelmen kívül az esetleges hibákat, és azokat mielőbb korrigálja!

Hogyan előzhetők meg a tipikus hibák?

» Pontos adatokat gyűjtsön! Kezdetektől fogva gyűjtse össze és rendszerezzék a pontos termékinformációkat, beleértve az összetevők, anyagok és a gyártási folyamatok részleteit!

» Időben frissítse adatbázisát! Rendszeresen frissítse termékadatbázisát, hogy az mindig tükrözze a valóságot, és minimalizálja a pontatlanságok kockázatát!

» Dolgozzon szakértővel! Ha bármilyen kétség vagy nehézség merül fel a bevallás során, vegye fel a kapcsolatot egy külső szakértővel, aki segít az EPR követelmények megfelelő teljesítésében!

Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group adóüzletágának vezetője szerint „az EPR-nyilvántartás készítésének és a megfelelő adatszolgáltatás benyújtásának a folyamata bonyolult lehet, különösen a többféle körforgásos terméket gyártó vagy külföldről beszerző vállalkozások esetében, és az apró hibák is jelentős eltéréseket okozhatnak az EPR-kötelezettség összegében. A jó hír viszont az, hogy a szabályozó megengedi, de csak 2024. március 31-éig és csak egy alkalommal, hogy az érintett cégek módosítást nyújtsanak be a már korábban leadott adatszolgáltatások tekintetében. Ezt követően azonban már egyáltalán nincs mód korrekcióra, ellentétben az adóbevallásokkal, amelyek esetében az elévülési időn belül még lehetőség van önellenőrzésre – írja közleményében a Niveus.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink