adozona.hu
A nap kérdése: termékeinket csomagolóanyaggal értékesítjük – érint minket az EPR-kötelezettség?
//test-adozona.hu/2023_as_adovaltozasok/A_nap_kerdese_termekeinket_csomagoloanyagga_DHSSP3
A nap kérdése: termékeinket csomagolóanyaggal értékesítjük – érint minket az EPR-kötelezettség?
Cégünk körforgásos termékeket nem gyárt. Külföldről behozott termékeink csomagolóanyaga után környezetvédelmi termékdíjat fizetünk. Az értékesített termékeink szintén csomagolóanyaggal (raklap, fólia, big-bag zsák) kerülnek értékesítésre. A 2023.július 1-jétől bevezetésre kerülő kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) érinti-e vállalkozásunkat? – kérdezte olvasónk, Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. kormányrendelet (EPR-rendelet) 1. melléklete határozza meg az EPR-kötelezettségekkel érintett termékek körét. A melléklet 1.1 pontja alapján idetartoznak a csomagolási kormányrendelet hatálya alá tartozó csomagolások. A kérdésben leírt csomagolások megfelelnek a csomagolási kormányrendeletben meghatározott fogalomnak, így tehát az EPR-rendelet tárgyi hatálya alá tartoznak.
Önre vonatozik az EPR-kötelezettség? – webináriumunkon megtudhatja. |
Az EPR-rendelet 16. §-a szerint a kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék forgalomba hozatalával keletkezik. A kötelezetti kör meghatározásánál figyelemmel kell lenni az egyes termékárami rendeletek „gyártó” fogalmára, továbbá arra, hogy a jogszabályi meghatározás szerint forgalomba hozatalnak minősül többek közt a körforgásos termék tulajdonjogának első átruházása és a saját célú felhasználás.
A jogszabály 17. §-a értelmében a „külföldi előállítású csomagolás saját célú felhasználásának minősül a csomagolás végleges elválasztása a terméktől – kivéve a belföldi gazdálkodó szervezet tulajdonában lévő, külföldről visszahozott újrahasználható csomagolás elválasztását –, amennyiben a csomagolás után a kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség nem került korábban teljesítésre”.
Ennek értelmében a külföldről behozott termékekről lebontott csomagolás után önöket terheli az EPR-regisztrációs és -díjfizetési kötelezettség saját célú felhasználás jogcímén, amennyiben a csomagolás nem minősül az előbbiekben meghatározott kivételnek.
Az értékesített termékek csomagolóanyagai esetén is önöket terheli az EPR-regisztrációs- és díjfizetési kötelezettség, a csomagolás első belföldi forgalomba hozatala jogcímén.
Az április 30-i MOHU-regisztráció akkor érintette volna önöket, amennyiben intézményi hulladéktermelőnek minősülnek, azaz, ha van olyan elkülönítetten gyűjtött hulladékuk, amely július 1-jétől csak a koncessziós társaságon keresztül szállíttatható el. A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer kapcsán május 31-éig szükséges a MOHU oldalán, illetve a Hulladékgazdálkodási Hatósághoz bejelentkezni.
A környezetvédelmi termékdíjat továbbra is be kell vallani és meg kell fizetni a csomagolószer tekintetében. Változás a fizetendő díj összegében várható, mert a fizetendő környezetvédelmi termékdíj összegéből le kell vonni a csomagolószer esetén az abból előállításra kerülő csomagolás után fizetendő kiterjesztett gyártói felelősségi díjat. Az EPR-díjak mértékéről még nem született meg a kormányrendelet, így a konkrét összegek még nem ismertek.
Hozzászólások (0)