hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sarc a kiskereskedelmi láncoknak! A lejárati idő előtt két nappal kötelező lesz ingyenesen átadni az élelmiszereket

  • adozona.hu

Kötelezővé tenné a kormány, hogy a 100 milliárd forintot meghaladaó nettó árbevételű élelmiszer-kiskereskedők a minőségmegőrzési időtartam lejárta előtt legalább 48 órával karitatív szervezeteknek vagy az újonnan létrehozandó Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft.-nek felajánlják. Emellett emelkedne a kiskereskedelmi adó mértéke az adóalap 100 milliárd forintot meghaladó része után – derül ki az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény és a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatból, amit az agrárminiszter terjesztett a parlament elé.

A törvénymódosító javaslat indoklása szerint az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) 2011-es becslése szerint globális szinten az előállított élelmiszerek majdnem egyharmada, mintegy 1,3 milliárd tonna veszendőbe megy.

A World Resources Institute 2019-es jelentése szerint e mennyiség megtermelésére fordítják a globális mezőgazdaságban felhasznált vízmennyiség egynegyedét, és a mezőgazdasági termelésből származó üvegházhatású gáz-kibocsátás 8 százaléka is ide vezethető vissza.

A megelőzésnek elsődlegesen a probléma gyökerére kell fókuszálnia, ami az élelmiszer-felesleg keletkezésének megakadályozása az ellátási lánc minden egyes pontján. Amennyiben mégis keletkezik élelmiszer-felesleg, úgy a legjobb célállomás számukra és a leginkább értékes hasznosulás a fogyasztható élelmiszerek vonatkozásában az újraelosztás – olvasható az indoklásában.

Becslések szerint a törvény hatálya alá tartozó kereskedelmi láncokban az élelmiszerfelesleg mennyisége eléri az 50 ezer tonnát évente. Becslések szerint a karitatív szervezetek jelenleg kb. 10-15 ezer tonna élelmiszert juttattak el a rászorulókhoz (valamennyi élelmiszer-vállalkozó által történt felajánlás eredményeként), mely élelmiszermennyiség rövidtávon (3-5 év) 20-30 ezer tonnára növelhető.

A törvényjavaslat szerint az élelmiszerhulladék-képződés megelőzése és a rászorulók részére történő élelmiszer-elosztás fokozása érdekében a megelőző naptári évben az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/B paragrafusának (2) bekezdése szerinti tevékenységből származó, jövedéki adó és népegészségügyi termékadó nélkül számított 100 milliárd forintot meghaladó nettó árbevétellel rendelkező, a kereskedelemről szóló törvény szerinti napi fogyasztási cikkeket értékesítő élelmiszer-kiskereskedő a kereskedelmi forgalmazás céljából a birtokában lévő élelmiszert jogosult karitatív szervezet javára felajánlani, valamint köteles az általa meghatározott élelmiszerhulladék-csökkentési tervében foglaltak szerint eljárva – a 48 óránál hosszabb minőségmegőrzési időtartammal forgalomba hozott élelmiszert – a minőségmegőrzési időtartam lejárta előtt legalább 48 órával az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (ÉMK) részére felajánlani, és az ÉMK-val megkötött szerződés szerint eljárni.

Az említett élelmiszer-kiskereskedőkön kívüli más élelmiszer-vállalkozók a minőségmegőrzési időtartam lejárta előtt legalább 48 órával a kereskedelmi forgalmazás céljából a birtokukban lévő élelmiszert jogosultak karitatív szervezet javára felajánlani, valamint az ÉMK részére önkéntesen felajánlhatja az ÉMK-val történt megegyezés alapján.

Az ÉMK az állam 100 százalékos tulajdonában álló társaság.

A megelőző naptári évben a 2008. évi XLVI. törvény 47/B paragrafusának (2) bekezdése szerinti tevékenységből származó, jövedéki adó és népegészségügyi termékadó nélkül számított 100 milliárd forintot meghaladó nettó árbevétellel   rendelkező, a kereskedelemről szóló törvény szerinti napi fogyasztási cikkeket értékesítő élelmiszer-kiskereskedőnek

a) élelmiszerhulladék-csökkentési tervet kell készítenie, és azt az ÉMK részére benyújtania,

b) élelmiszermentési tevékenységét az élelmiszerhulladék-csökkentési terv szerint kell végeznie, és

c) az élelmiszermentéssel összefüggő tevékenység koordinálására élelmiszermentési felelőst kell kineveznie.

Az élelmiszerhulladék-csökkentési tervnek tartalmaznia kell

a) az élelmiszer-kiskereskedőnél keletkező élelmiszer-hulladék mennyiségét,

b) az elérni kívánt élelmiszer-hulladék csökkentésének mértékét,

c) az ÉMK részére kötelezően felajánlott élelmiszer adomány típusát és mennyiségét, és

d) az élelmiszer-kiskereskedő által önkéntesen felajánlott élelmiszer adomány típusát és mennyiségét, amelyet az ÉMK részére vagy az ÉMK közreműködése nélkül ad át.

A törvényjavaslat szerint a jövőben lejárt minőségmegőrzési idejű élelmiszert ingyenesen forgalomba lehetne hozni  az élelmiszer-higiéniáról szóló, 2004. április 29-i 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. melléklet Va. fejezetében foglalt követelmények betartása mellett. Az ingyenes forgalomba hozatalhoz FELIR azonosítóval kell rendelkezni.

Ugyanebben a törvénycsomagban módosulna a kiskereskedelmi adóról szóló törvény is, ezen belül változnának az adóalap megállapítására vonatkozó szabályok, és a jelenlegi 2,5 százalékról 2,7 százalékra emelkedne a kiskereskedelmi adó mértéke az adóalap 100 milliárd forintot meghaladó része után.

Jelenleg hatályos kiskereskedelmi adó

a) az adóalap 500 millió forintot meg nem haladó része után 0%,
b) az adóalap 500 millió forintot meghaladó, de 30 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,1%,
c) az adóalap 30 milliárd forintot meghaladó, de 100 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,4%,
d) az adóalap 100 milliárd forintot meghaladó része után 2,5%.

A törvénymódosítások 2022. február 1-jén lépnének hatályba.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink