hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megszavazott adótörvény-módosítások: ezek a változások az eredeti javaslathoz képest

  • adozona.hu

Június 8-án az Országgyűlés elfogadta az adótörvény-módosításokat tartalmazó törvényjavaslatot. Az Andersen Magyarország elemzése összefoglalja az eredeti törvényjavaslathoz képest beiktatott további módosításokat.

Az eredeti törvényjavaslathoz képest jelentősebb változás az elfogadott szövegben, hogy a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványi vagy egyházi fenntartásban lévő egyetem, illetve annak fenntartója részére felsőoktatási támogatási megállapodás keretében adott támogatás 300 százalékával lehet csökkenteni a társasági adóalapot. A táraságiadó-alapot továbbra is a támogatás 50 százalékával lehet csökkenteni más felsőoktatási intézményi felsőoktatási támogatási megállapodás alapján történő támogatása esetén. A felsőoktatási támogatási megállapodást 5 helyett 3 évre lehet majd kötni. A felsőoktatási megállapodás alapján adott támogatás, ingyenes eszközátadás nemcsak akkor minősül a vállalkozási tevékenység érdekében elismert ráfordításnak, ha felsőoktatási intézmény a kedvezményezett, hanem annak fenntartójának adott juttatás esetén is.

Olvassa el a témához kapcsolódóan az Adózóna  Adótörvénycsomag: változások a szochóban és a tb-járulékban, Adótörvénycsomag: így változnak az szja-szabályok, E-áfabevallási, speciális adó-visszatérítési szabályok a tavaszi adócsomagban, Változások a társasági adóban című írását is!

Az eredeti javaslathoz képest változás még, hogy az szja-törvény kriptovalutákról szóló rendelkezéseit a magánszemélyek már a 2021. adóévre is alkalmazhatják. Ha a magánszemély a 2021. adóévet megelőzően kriptoeszköz átruházására, átengedésére tekintettel jövedelmet nem állapított meg, valamennyi kriptoeszközre kötött ügylete tekintetében választhatja az új szabály alkalmazását, azzal, hogy az említett ügyletek eredményét 2022. évi ügyleti eredményként veszi figyelembe.

A NAV-nál 2021. szeptember 30-án folyamatban lévő szokásos piaci ár megállapítására irányuló eljárásokat, európai uniós kölcsönös egyeztető eljárásokat, Választottbírósági Egyezmény szerinti eljárásokat, illetve az adóegyezmények szerinti kölcsönös egyeztető eljárásokat 2021. október 1-jétől az adópolitikáért felelős miniszter folytatja majd le.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink