adozona.hu
Őstermelők, családi gazdaságok: új év, új törvény – mutatjuk a részleteket
//test-adozona.hu/2021_es_adovaltozasok/Ostermeloi_tevekenyseg_ime_a_reszletek_a_20_3BXOXU
Őstermelők, családi gazdaságok: új év, új törvény – mutatjuk a részleteket
Régóta napirenden van az őstermelői tevékenységgel kapcsolatos rendelkezések újragondolása. Ennek egyik indoka az volt, hogy az adóztatással kapcsolatos bevételi határok évek óta változatlanok voltak. További indokként lehet említeni, hogy a közös őstermelői tevékenységet folytatók és a családi gazdaságok esetében több olyan korlátozó szabály van hatályban, amely nem életszerű, ilyen például a közös háztartás. A családi gazdaságokról szóló nemrégiben benyújtott, T/13261 számú törvényjavaslat újragondolja a szabályozást.
A benyújtott javaslat hatálya kiterjed
- a mezőgazdasági őstermelői tevékenységre, nyilvántartására, törlésére és ellenőrzésére,
- az őstermelők családi gazdasága alapítására, nyilvántartására, működésére, tagjainak jogaira és kötelezettségeire, megszűnésére, ellenőrzésére, valamint
- a családi mezőgazdasági társaság alapítására, nyilvántartására, működésére, tagjai jogaira és kötelezettségeire, megszűnésére és ellenőrzésére (az utóbbival összefüggő tudnivalók külön írásban jelennek majd meg).
Fogalmak változása
Amellett, hogy több fogalom átkerült a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvényből a javaslatba, bővül az őstermelőként folytatható tevékenységek köre.
Őstermelői tevékenységnek az őstermelői nyilvántartásba felvett mező-, erdőgazdasági tevékenység, valamint a kiegészítő tevékenységek minősülnek.
A javaslat szerint mező-, erdőgazdasági tevékenységnek a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (földforgalmi törvény) 5. paragrafusának 18. pontjában meghatározott tevékenység minősül, nevezetesen növénytermesztés, kertészet, állattartás, állattenyésztés, halgazdálkodás, szaporítóanyag-termesztés, vadgazdálkodás, erdőgazdálkodás, valamint a földforgalmi törvény 5. paragrafusának 14. pontja szerinti kiegészítő tevékenységgel vegyesen végzett gazdálkodás, ha a kiegészítő tevékenységből származó bevétel nem haladja meg a más mező- és erdőgazdasági tevékenységből származó bevételt. Őstermelők esetében annyi a korlátozás, hogy a mezőgazdasági őstermelő kiegészítő tevékenységéből származó éves bevétele nem haladhatja meg az őstermelői tevékenységből származó éves bevételének a negyedét.
A 2021-es adóváltozásokról szóló cikkeinket itt olvashatja el. |
Abban az esetben, ha a kiegészítő tevékenységből származó éves bevétel több a teljes őstermelői tevékenységből származó éves bevétele negyedénél, akkor a kiegészítő tevékenység teljes bevétele nem minősül őstermelői tevékenységből származó bevételnek, és nem lehet kiegészítő tevékenységet folytatni mezőgazdasági őstermelőként.
A földforgalmi törvény 5. paragrafusának 14. pontja szerint kiegészítő tevékenység a falusi és agroturizmus, a kézművesipari tevékenység, a fűrészáru-feldolgozás, a takarmány-előállítás, mezőgazdasági termékből élelmiszer előállítása, a dohányfeldolgozás, a bioüzemanyag-előállítás, a mező-, erdőgazdasági tevékenység során keletkezett melléktermékek, növényi és állati eredetű hulladék hasznosítása, nem élelmiszercélú feldolgozása, valamint az ezekből a termékekből keletkezett termékek közvetlen termelői értékesítése, mezőgazdasági szolgáltatás, valamint a mezőgazdasági üzemhez tartozó termelési tényezők hasznosítása, értékesítése.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, hogy az új törvény szerint ki minősül mezőgazdasági őstermelőnek, bemutatjuk az őstermelők családi gazdaságára vonatkozó előírásokat, valamint a jelenleg is őstermelőként, családi gazdaságként működők új szabályokra történő átállásra vonatkozó rendelkezéseket!
A
Hozzászólások (0)