adozona.hu
Online számla 3.0 – Változások az adatstruktúrában II. – Nagyméretű számlák, opcionális adatok
//test-adozona.hu/2021_es_adovaltozasok/Online_szamla_30__Valtozasok_az_adatstruktu_N62GUQ
Online számla 3.0 – Változások az adatstruktúrában II. – Nagyméretű számlák, opcionális adatok
Az adatszolgáltatás olyan opcionális elemeket is fog tartalmazni, amelyek egyszerűsítési lehetőséget jelenthetnek a számla kiállítója és befogadója számára. Cikkünkben ezek közül néhányra, illetve a nagyméretű számlákról történő adatszolgáltatás elveire hívjuk fel a figyelmet.
Nagyméretű számlákról történő adatszolgáltatás:
Az online számlarendszer nem képes fogadni 10 MB-nál nagyobb adatszolgáltatásokat. Ennek a problémának a kiküszöbölése érdekében az adatszolgáltatásnál összevonást kell majd elvégezni a következő elvek betartásával:
a) Az azonos termékeket, szolgáltatásokat egy tételsorban kell megjeleníteni a mennyiségi egység összeadásával (amennyiben természetes mértékegységben kifejezhető).
b) Amennyiben az egységár eltérő, akkor egységáranként külön tételsorban kell szerepeltetni.
c) Amennyiben eltérő a mennyiségi egység, akkor mennyiségi egységenként külön tételsorban kell szerepeltetni.
d) A termékenkénti, szolgáltatásonkénti összevonás elvégezhető az adózó rendszere által nyilvántartott azonosító kódonként (például cikkszám, VTSZ, TESZOR stb.).
e) Az összevont adatszolgáltatás összesítő adatai nem térhetnek el a számla összesítő adataitól.
A cikksorozat első részét itt olvashatja el! |
A változáshoz kapcsolódóan indokolt a fejlesztés folyamatában átgondolni az összevonás logikáját.
Archiválási szolgáltatás elektronikus számla esetében
Az eladó oldalon a kibocsátott, vevő oldalon az eladótól kapott elektronikus számlát megfelelő adathordozón őrizni kell. Az elektronikus számlák archiválása szempontjából egyszerűsítési lehetőség a hashtaggal történő archiválás.
A 2021. évi további változásokat itt találja! |
A számlázási folyamatban az eladó oldalán létrejön egy elektronikus számla dokumentum (például: egy elektronikus aláírással és időpecséttel nem ellátott PDF fájl), melyre a jelen specifikációban megjelölt lenyomatképző algoritmusok egyikével az eladó rendszere hash-kódot képezhet. Ezt a hexadecimális számot a számláról adott adatszolgáltatás részeként közölheti a NAV-val. Ha egy adóhatósági ellenőrzés során az elektronikus számla hitelességét és sértetlenségét igazolni szükséges, akkor erre az egyik módszer az őrzött állományon az eladó által az adatszolgáltatásban megjelölt algoritmussal képzett hash-érték, valamint az eladó/vevő által őrzött állomány adott algoritmussal képzett hash-értékének egyezősége. Ha az ellenőrzés során az adott algoritmussal megképzett hash-érték azonos azzal, amit az eladó a számla kiállításakor megadott, akkor bizonyítottnak tekinthető az elektronikus számla áfatörvényben megkövetelt hitelessége és sértetlensége.
Ezen archiválási lehetőség egyszerűsítést jelenhet a partnerek részére.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy miként működhet az adatszolgálta
tás e-számlaként, továbbá mit jelentenek a megegyezés szerinti adatok!
Hozzászólások (0)