hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nincs egyezség a minimálbérről, mindenki a másikra vár

  • MTI

A jövő évi minimálbér és garantált bérminimum emeléséről szóló tárgyalások sikeres lezárásához nagyban hozzájárulna a kormányzati segítség, de az is fontos, hogy a munkáltatói és a munkavállalói oldal béremelési javaslatában vegye figyelembe a gazdaság helyzetét – mondta a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórum (VKF) szerdai ülését követően egy-egy résztvevő a munkavállalói és munkáltatói oldalról az MTI-nek.

A VKF-ülés munkáltatói oldaláról Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke, a munkavállalói oldalról pedig Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke is elmondta: Palkovics László innovációs és technológiai miniszter javasolta, hogy tegyenek kísérletet a megegyezésre januárban, miután az egyeztetésen a munkaadói és a munkavállalói oldal is jelezte, hogy béremelési javaslataikról nem tudnak elmozdulni.

A munkaadók 3 százalékot némileg meghaladó, a szakszervezetek 5 százalékos minimálbér és garantált bérminimum emelést tartanak elfogadhatónak.

Ez úgy alakult ki, hogy a szakszervezetek 10-ről 5 százalékra módosították béremelési igényüket, míg a munkaadók nulláról felmentek 3 százalékra – mondta Kordás László. Hozzátette: a kormánytól érkező konstruktív javaslatokra is szükség van a megállapodáshoz.

Rolek Ferenc úgy vélte, a megegyezéshez a két fél javaslatának tovább kell közelítenie egymáshoz, figyelembe véve a gazdaság helyzetét, hogy mi történt az elmúlt évben, és hogy mi várható. Mindezek mellett pedig egy kis kormányzati segítség is „jól jöhet”.

Az MGYOSZ alelnöke szerint megoldás lenne, ha például a kormány csökkentené a munkáltatói járulékokat, ebben az esetben a munkaadók a jelenlegi béremelési javaslatuknál feljebb mehetnének. Ha pedig a munkavállalói járulékból engednének el, akkor a szakszervezetek vélhetően alacsonyabb béremelést is elfogadnának.

A szakszervezeti oldal (a MASZSZ, a LIGA Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége) által az MTI-nek eljuttatott közös közleményben kiemelik, hogy megegyezés hiányában a minimálbérből élők jövedelme az infláció feletti ütemben értéktelenedne el jövőre.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink