adozona.hu
Nem fizet a vevő? Jelentős segítséget hozhat az őszi adócsomag
//test-adozona.hu/2021_es_adovaltozasok/Nem_fizet_a_vevo_Jelentos_segitseget_hozhat_4GQU5B
Nem fizet a vevő? Jelentős segítséget hozhat az őszi adócsomag
Abban az esetben is visszaigényelhetnék a hazai cégek a már befizetett áfát, ha azzal magánszemély tartozik nekik az adótörvény-módosítási javaslatcsomagban előterjesztett változás szerint – hívja fel a figyelmet közleményében az EY. A koronavírus hatására érzékelhető gazdasági lassulás miatt ez hatalmas segítséget jelentene a vállalatoknak.
Szinte minden céggel előfordult már, hogy a szerződéskötést követően a megbízó nem fizetett. Magyarországon a hagyományos gyakorlat szerint, ha egy vállalat nem tudta behajtani a követelését, nem csak a munkája során keletkezett költségeket veszítette el, de még az áfát is be kellett fizetnie. A gyakorlat először 2019-ben változott, azóta, ha például egy festő cég a megállapodás szerint elvégzi a munkáját, de a megbízója nem egyenlíti ki a számlát, már visszaigényelheti a befizetett áfát, így „csak” a teljesítés során keletkezett költségeivel keletkezik vesztesége. Cégek között tehát lassan két éve lehetőség van a behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylésére.
Jövőre tovább változhat a szabályozás
Elsősorban lakossági szolgáltatóknak jelenthet hatalmas segítséget a parlament előtt lévő adótörvény-módosítási törvényjavaslat, amely 36. paragrafus (4) bekezdése új, (11) bekezdéssel egészíti ki az áfatörvénynek az adóalap utólagos csökkenéséről szóló 77. szakaszát. Ha az Országgyűlés elfogadja az adócsomaggal együtt elfogadja a javaslatot, 2021-től már akkor is visszakérhetik a cégek a befizetett áfát, ha azzal magánszemély tartozik nekik.
„Sokaknál ez egy rendszeresen előforduló, napi probléma. Különösen azokra a cégekre jellemző, akik előfizetéses alapon szolgáltatnak, mint például közmű- vagy telekommunikációs vállalatok. Ők a gazdasági lassulás hatására várhatóan romló fizetési fegyelem miatt egyre gyakrabban találkozhatnak befizetetlen számlákkal” – hívja fel a figyelmet dr. Séra Gergely, az EY adóperes szakértője.
A visszaigénylés kritériumai szigorúak. Ráadásul nagyon sok ilyen eljárás van még folyamatban a magyar és az Európai Unió Bírósága előtt is, amelyek ítéletei befolyásolhatják a feltételrendszert. A szakértő szerint érdemes proaktívan készülnie erre a változásra a hazai vállalatoknak, és előre megismerni a lehetőségeiket, hogy a jogszabályok alapján a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék a behajthatatlan követelésekből származó veszteségeiket. A szigorú feltételek teljesítéséhez pedig előre fel kell készülni.
A 2021. évre tervezett adóváltozásokat bemutató cikkeinket ITT olvashatja el. |
Hozzászólások (0)