hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem fizet a vevő? Jelentős segítséget hozhat az őszi adócsomag

  • adozona.hu

Abban az esetben is visszaigényelhetnék a hazai cégek a már befizetett áfát, ha azzal magánszemély tartozik nekik az adótörvény-módosítási javaslatcsomagban előterjesztett változás szerint – hívja fel a figyelmet közleményében az EY. A koronavírus hatására érzékelhető gazdasági lassulás miatt ez hatalmas segítséget jelentene a vállalatoknak.

Szinte minden céggel előfordult már, hogy a szerződéskötést követően a megbízó nem fizetett. Magyarországon a hagyományos gyakorlat szerint, ha egy vállalat nem tudta behajtani a követelését, nem csak a munkája során keletkezett költségeket veszítette el, de még az áfát is be kellett fizetnie. A gyakorlat először 2019-ben változott, azóta, ha például egy festő cég a megállapodás szerint elvégzi a munkáját, de a megbízója nem egyenlíti ki a számlát, már visszaigényelheti a befizetett áfát, így „csak” a teljesítés során keletkezett költségeivel keletkezik vesztesége. Cégek között tehát lassan két éve lehetőség van a behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylésére.

Jövőre tovább változhat a szabályozás

Elsősorban lakossági szolgáltatóknak jelenthet hatalmas segítséget a parlament előtt lévő adótörvény-módosítási törvényjavaslat, amely 36. paragrafus (4) bekezdése új, (11) bekezdéssel egészíti ki az áfatörvénynek az adóalap utólagos csökkenéséről szóló 77. szakaszát. Ha az Országgyűlés elfogadja az adócsomaggal együtt elfogadja a javaslatot, 2021-től már akkor is visszakérhetik a cégek a befizetett áfát, ha azzal magánszemély tartozik nekik.

„Sokaknál ez egy rendszeresen előforduló, napi probléma. Különösen azokra a cégekre jellemző, akik előfizetéses alapon szolgáltatnak, mint például közmű- vagy telekommunikációs vállalatok. Ők a gazdasági lassulás hatására várhatóan romló fizetési fegyelem miatt egyre gyakrabban találkozhatnak befizetetlen számlákkal” – hívja fel a figyelmet dr. Séra Gergely, az EY adóperes szakértője.

A visszaigénylés kritériumai szigorúak. Ráadásul nagyon sok ilyen eljárás van még folyamatban a magyar és az Európai Unió Bírósága előtt is, amelyek ítéletei befolyásolhatják a feltételrendszert. A szakértő szerint érdemes proaktívan készülnie erre a változásra a hazai vállalatoknak, és előre megismerni a lehetőségeiket, hogy a jogszabályok alapján a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék a behajthatatlan követelésekből származó veszteségeiket. A szigorú feltételek teljesítéséhez pedig előre fel kell készülni.

A 2021. évre tervezett adóváltozásokat bemutató cikkeinket ITT olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink