hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimálbér 2021: érdekességek és jogszabályi ellentmondások

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Több érdekes kérdést is felvet, hogy nem az év első napjától, hanem csak február 1-jétől emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum összege, még azután is, hogy a Pénzügyminisztérium nemrégiben sajtóközleményben többé-kevésbé eloszlatta azt a bizonytalanságot, ami a minimálbérhez kapcsolódó jogosultságok felülvizsgálatáról szóló 21/2021. kormányrendelet értelmezhetőségével függött össze.

Kezdjük azzal az ellentmondással, hogy a Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) alkalmazásában minimálbéren (illetve adott esetben garantált bérminimumon) a tárgyhónap első napján érvényes minimálbért kell érteni. Ezzel szemben a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (szochotörvény) vonatkozásában minimálbérnek (vagy garantált bérminimumnak) a tárgyév első napján érvényes minimálbért kell tekinteni (azzal, hogy az adókedvezmények esetében 2021-ben a február 1-jétől hatályos minimálbérből indulunk ki.

Mindez azt jelenti, hogy például február hónapban egy társas vállalkozónak minősülő ügyvezető minimális adó- és járulékfizetési kötelezettsége a következők szerint alakul: 167 400 forint után köteles megfizetni a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot és a 161 000 x 112,5 százalék után köteles megfizetni a 15,5 százalékos szociális hozzájárulási adót. Ugyanakkor, ha megváltozott munkaképességű vállalkozóról van szó, a szochotörvény 13. szakasza alapján érvényesíthető adókedvezmény maximuma a 2 x 167 400 forint.

Az ügyvezető azért jó példa, mert e munkakör betöltéséhez nem szükséges szakképesítés, tehát elegendő a minimálbért alapul venni. Érdekes azonban, hogy erre, illetve semmilyen más szakképesítést nem igénylő tevékenységre a kivatörvény (2012. évi CXLVII. törvény) nincs tekintettel, hiszen a 20. paragrafus (1) bekezdésének b) pontja értelmében tag esetén a Tbj. 4. paragrafusának 14.2. pontja szerinti minimálbér (tehát a garantált bérminimum összegének) 112,5 százalékát kell figyelembe venni személyi jellegű ráfordításként, ha a tagra jutó személyi jellegű ráfordítás ennél alacsonyabb. Tehát a kisvállalati adó alapjának a meghatározása során nincs jelentősége annak, hogy a társas vállalkozó szakképesítést igénylő munkakörben dolgozik-e vagy sem, míg a járulékalap meghatározása során természetesen igen.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben további ellentmondásokra hívjuk fel a figyelmet, és támpontot nyújtunk az értelmezéshez.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink