hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csed, gyed: újra a kedvezményszabályról

  • adozona.hu

Lehet-e alkalmazni a kedvezményszabályt az Adózóna olvasója által felvázolt, alábbi esetben? Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Kismama második gyermekét várja, az első még nem lesz hároméves a szüléskor. Az első gyermek után nem tért vissza dolgozni, cseden, gyeden majd gyesen volt. Időközben a szerződés szerinti bére emelkedett. Lehet-e alkalmazni ebben az esetben a kedvezményszabályt? Vagyis ha a szerződés szerinti bére magasabb és emiatt magasabb lenne a csed/gyed, figyelembe veszik-e annak ellenére, hogy egy napot sem dolgozott ezen az emelt béren?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás igénybe vétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint az újabb gyermek születése okán számított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani, amennyiben az utolsóként megállapított ellátás alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

Két feltételnek kell tehát megfelelni:

» "időben" érkezzen a gyermek – ez teljesül,

» ugyanabban a biztosítási jogviszonyban legyen a kismama mindkét csed megállapításánál – ez is teljesülni fog.

A kedvezményszabályt tehát alkalmazni kell, ha a munkavállaló bére emelkedett, míg szülési szabadságon, illetve fizetés nélküli szabadságon volt.

Ha bővebben tájékozódna a témában, olvassa el az Adózóna "Kedvezményszabály csednél, gyednél: mikor alkalmazható, mikor nem?" és "Kedvezményszabály csednél, gyednél: ellátás emelt bér alapján. Példákkal" című írását is!

Amikor a testvér születik, az ellátás alapját a szerződés szerinti bérből kell megállapítani első körben, hiszen nem lesz se 180, se 120 napja, mivel a kismama nem megy vissza dolgozni a szülések között. 30 napos tényleges jövedelme sincs. Vagyis, ha közben emelték a szerződés szerinti bérét, akkor a szerződés szerinti bére alapján kell megállapítani a naptári napi alapot és összeget, azzal a fontos kitétellel, hogy maximum a minimálbér kétszerese után lehet a naptári napot megállapítani.

Vagyis, ha a kismama bérét megemelték időközben bruttó 350 000 forintra, de közben a minimálbér kétszerese bruttó 334 800 forint, akkor ez alapján számolják ki a naptári napi alapot (2021. július 1-je utáni új szabállyal), és ezt összevetik az előző gyermekre kapott csed naptári napi alappal. És a kedvezőbbet kapja a munkavállaló.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink