adozona.hu
Frissítette a NAV a gyermeket nevelőknek járó adó-visszatérítésről szóló tájékoztatóját
//test-adozona.hu/2021_es_adovaltozasok/Frissitette_a_NAV_az_adovisszateritesrol_sz_Q20QVU
Frissítette a NAV a gyermeket nevelőknek járó adó-visszatérítésről szóló tájékoztatóját
Az adó-visszatérítésről szóló tájékoztatóját a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján folyamatosan aktualizálja, az utolsó frissítést az adóhatóság a tegnapi napon tette közzé.
Néhány, az Adózóna oldalán is gyakran előforduló kérdést és választ emeltünk ki.
Adómentes lesz-e a visszatérített összeg, vagy bevételnek minősül, amely után adózni kell?
Nem kell a jövedelem kiszámításakor figyelembe venni a visszatérített adót, tehát az összeg után a magánszemélynek nem kell adót fizetnie.
A családi pótlékot az anya kapja. Jogosult-e az élettársa a visszatérítésre, ha a munkáltató a béréből havonta levonta az adóelőleget?
- Ha az élettárs a gyermek vér szerinti szülője, akkor szülőként jogosult a családi kedvezményre és emiatt adó-visszatérítésre is.
- Ha az élettárs nem a gyermek vér szerinti szülője, akkor az élettárs csak akkor jogosult a visszatérítésre, ha a kapcsolatukat legalább egy éve bejegyezték az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába, vagy a vér szerinti szülővel fennálló élettársi kapcsolatát legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja.
- Ha az élettárs nem vér szerinti szülő és az élettársi kapcsolatot sem tudja a fentieknek megfelelően igazolni, akkor nem jogosult a visszatérítésre.
Az elvált, gyermeküket felváltva gondozó szülők közös kérelem alapján a gyermek után 50–50 százalékban jogosultak a családi pótlékra és ezért a családi kedvezményre is. Mindketten jogosultak a visszatérítésre? Az új házastársuk is?
Igen, a szülők és a házastársaik is jogosultak a visszatérítésre.
A témához kapcsolódva olvassa el az Adózóna „Gyermeket nevelőknek járó adó-visszatérítés: nézzünk egy példát!”, „Katások adó-visszatérítése – példával” és „Gyermeket nevelőknek járó adó-visszatérítés: mutatjuk a részleteket” című írását! |
Élettársammal közösen neveljük a 2021-ben született kislányunkat, az állandó lakcímünk eltérő. Mindketten jogosultak vagyunk az adó-visszatérítésre?
Ha az élettársak szülőként mindketten jogosultak a családi pótlékra közös gyermekük után, akkor jár a visszatérítés, függetlenül attól, hogy eltérő az állandó lakcímük.
A családi kedvezményre való jogosultság szabályai a 73. számú információs füzetben találhatók.
Felváltva gondozott gyermek esetén jár-e mindkét szülőnek a visszatérítés, ha a családi kedvezményt 50–50 százalékban érvényesítik, de a családi pótlékot csak az anya kapja?
Ha az elvált szülők ugyan közösen gondozzák a gyermeküket, például a gyermek két hetet az édesanyjánál, két hetet az édesapjánál tölt, de a családi pótlékot csak az anya kapja, akkor a családi kedvezményre kizárólag ő jogosult, az apa jogosulatlanul érvényesíti a családi kedvezményt és jogosultság hiányában adó-visszatérítést sem vehet igénybe.
A gyermek a családi pótlék szempontjából csak akkor tekinthető felváltva gondozott gyermeknek, ha a szülők közösen kérik ezt a családi pótlékot folyósító szervtől és a családi pótlékot emiatt 50-50 százalékos arányban kapják.
Mindkét szülő tehát akkor jogosult a gyerek után járó családi kedvezmény 50 százalékára és az adó-visszatérítésre, ha a családi pótlékot közös kérelmük alapján 50-50 százalékban kapják.
Ha meghalt év közben az egyik szülő, az elhunyt adójának soron kívüli megállapításakor érvényesíthető-e a kedvezmény?
Ha a 2021. január 1-jén vagy ezt követően elhunyt magánszemély 2021. bármely napján jogosult volt, vagy kisadózóként jogosult lett volna családi kedvezményre, házastársa vagy örököse kérheti a NAV-tól a visszatérítést.
Az adó-visszatérítésről a NAV az elhunyt adójának megállapítására irányuló soron kívüli eljárásban dönt. Ha a kérelmet a házastárs vagy örökös a soron kívüli eljárás lezárása után nyújtja be, az adó-visszatérítést a NAV akkor is megállapítja.
A NAV az adó-visszatérítést 2021. október 1-jén folyamatban lévő eljárásokban hivatalból figyelembe veszi, ha a rendelkezésére álló adatok alapján az elhunyt jogosultsága a kedvezményre megállapítható.
Családi pótlékra saját jogán jogosult is kap visszatérítést?
Aki a családi pótlékra saját jogán jogosult, az jogosult családi kedvezményre. Ha van olyan jövedelme, amelyre az adó-visszatérítés igénybe vehető vagy bejelentett kisadózó, akkor visszatérítésre is jogosult.
Mi a felső és az alsó határa az szja-visszatérítésnek?
A visszatérítés összege:
- az összevont adóalapba tartozó jövedelmet szerző magánszemélynél az adóalap-kedvezmények levonása után megállapított adóalap 2021. évi adójának az adókedvezmények levonása után fennmaradó része;
- az ekhós jövedelemmel rendelkező magánszemélynél a 2021-re tőle levont ekhónak az szja-része (9,5 százaléka);
- a kisadózónál a 2021-re utána fizetett tételes adó negyede,
de maximum 809 000 forint.
Ha a magánszemélynek az adóalap-kedvezmények levonása után megállapított összevont adóalapja utáni adója legalább egy forint, de az ezer forintot nem éri el, akkor a kedvezmény összege ezer forint, ez az alsó határ.
Melyik szja-s jövedelem adójára érvényesíthető az adó-visszatérítés, ha a magánszemély jogosult családi kedvezményre?
A 2021-ben megszerzett, összevont adóalapba tartozó jövedelem adója jár vissza, vagyis az önálló és a nem önálló tevékenység, valamint az egyéb jövedelem adója.
Ezek például:
- munkabér,
- bérbeadásból származó jövedelem,
- őstermelői jövedelem,
- az egyéni vállalkozónál a vállalkozói kivét,
- az átalányban megállapított jövedelem.
A teljes NAV-tájékoztató itt érhető el.
Hozzászólások (0)