hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Számlázás, adatszolgáltatás: ezekre a változásokra készüljön!

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász

A számlázórendszerek online adatszolgáltatásával kapcsolatos változások következő fázisa a 2020. július 1-jétől hatályba lépő online adatszolgáltatás, amely elsősorban technikai jellegű módosításnak tekinthető. Összefoglaltuk az ezzel, továbbá a 2021 januárjától hatályos változtatásokkal kapcsolatos tudnivalókat.

Cikksorozatunk korábbi részeiben általánosságban foglaltuk össze az adatszolgáltatás szabályait, valamint a NAV online 2.0-val kapcsolatos tudnivalókat, a mostani összefoglalóban pedig az áfa törvényt érintő jövőben hatályba lépő változásokat vizsgáljuk meg.

Korábbi cikkeink:

Online számla: a kötelező adatszolgáltatás általános szabályai
Online számla: NAV online 2.0 adatszolgáltatás

Ha folyamatában tekintjük át a forgalmi adózást, pontosabban a bizonylatolást-számlázást érintő jogszabályi változásokat egyértelműen kirajzolódik, hogy az általános forgalmi adózási bevételek biztosítása elsődleges költségvetési szempontnak tekinthető. Az a kormányzati szándék is egyértelműen levezethető, hogy a bizonylatolással kapcsolatos adójogi szabályok elkötelezetten szorítják vissza a feketegazdaságot és próbálják korlátozni az adóelkerülő magatartást. Ebből a szempontból a számlázási szabályok mellett érdemes még a kasszarendszerek online bekötését, az ekáer szabályokat, illetve az adózói nyilvántartással kapcsolatos rendelkezéseket is megemlíteni.

A bizonylatolási szabályokat érintő intézkedés-sorozat első lépése a számlázóprogramok kötelező adatexport funkciójának bevezetése volt 2016-tól. Ezen intézkedés lehetővé tette a számlázóprogramok könnyebb és gyorsabb adóhatósági ellenőrzését, azáltal, hogy meghatározott adatstruktúrában (xml) kötelezte rendelkezésre bocsátani a számlázórendszer adatait. Következő lépésként a valós idejű kötelező adatszolgáltatást (2018. július 1-jétől) kell megemlíteni, amely mind a számlázórendszerek mind pedig a kézi számlák vonatkozásában on-line adatszolgátlatást ír elő, ha egy másik belföldi adóalanynak történő ügylet esetén a számlában szereplő áthárított adó eléri a 100 ezer forintot (vagy ilyen számlát módosít). Az intézkedés-sorozat előttünk álló lépései pedig a fenti értékhatár eltörlése (2020. július 1-jétől), majd a jelentéskötelezettség alá tartozó ügyletek szinte teljes körű (magánszemélyekre vonatkozó) kiterjesztése. (Ezen, már kihirdetett de még hatályba nem lépett szabályokat elemezzük jelen cikkben). A folyamat végét pedig várhatóan az a – már előrevetített – lépés jelenti, amely szerint az adóhatóság immár az összes információ birtokában képes lesz az adóalanyok áfabevallását (legalábbis annak tervezetét) elkészíteni.

A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban.

Az áfatörvény már kihirdetett módosítása két lépcsőben fog hatályba lépni. 2020. július 1-jétől kezdődően több módosítással is kell számolnunk a számlázás tekintetében, vizsgáljuk meg ezeket:

Az első módosítás a számla adattartalmát érinti. A jelenleg hatályos szabályok szerint a belföldi, egyenes adózás alá eső ügyletek esetén a terméket beszerző, szolgáltatást igénybe vevő adóalany adószámának (vagy áfacsoport esetén csoportos adószámának – "csasz") első nyolc számjegyét akkor kell szerepeltetni a számlán, ha az áthárított adó a 100 ezer forintot eléri vagy meghaladja és a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója gazdasági céllal belföldön telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van belföldön. A 2020. július 1-jétől hatályba lépő változások a 100 ezer forintos értékhatárt törlik el, és ezen időponttól kezdve az adószám (vagy "csasz") első nyolc számjegye kötelező adattartalma lesz a számlának, ha belföldön nyilvántartásba vett adóalanynak történik a termék értékesítése szolgáltatás nyújtása. A módosításhoz kapcsolódó átmeneti rendelkezés szerint az adóalany adólevonási jogát gyakorolhatja olyan számla vonatkozásában is, amelyen nem szerepel az adószáma, ha a számlát 2020. június 30-át követő teljesítési időponttal bocsátottak ki, de a számla kibocsátása 2020. július 1-jét megelőzően történt (feltéve, hogy a számlán 100 ezer forintot nem éri el az áthárított adó összege). Egyszerűbben fogalmazva: az új szabályok alkalmazásánál a számlakibocsátás időpontja és nem a teljesítés időpontja számít; viszont – indirekt módon – ez a szabály azt is egyértelműsíti, hogy ha 2020. július 1-jét követően kerül kibocsátásra a számla, akkor az csak akkor jogosíthat adólevonásra, ha tartalmazza a vevő adószámának első nyolc számjegyét.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük, hogy milyen teendőkre kell felkészülnie a számla kibocsátójának és a számla befogadójának!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink