adozona.hu
Marad a fordított adózás a gabonaféléknél is
//test-adozona.hu/2019_es_valtozasok/Marad_a_forditott_adozas_a_gabonafeleknel_DA0ISB
Marad a fordított adózás a gabonaféléknél is
Január 1-jétől 2022. június 30-áig meghosszabbodik a fordított forgalmi adózás alkalmazása az üvegházhatású gázok, valamint az acélipari termékek mellett a gabonafélékre és az olajos magvakra is – közölte az Agrárminisztérium (AM).
A tájékoztatás szerint az Európai Unió (EU) eredendően 2018. december 31-éig tette lehetővé a tagállamoknak, hogy a gabonafélékre és az olajos magvakra fordított adózást alkalmazzanak. A fordított adózást korábban az Európai Bizottság egyedileg engedélyezte, és kellett hozzá a többi tagállam támogatása is. Tavaly októberben azonban az EU olyan szabályozást fogadott el, amely tagállami hatáskörbe utalta ennek a döntésnek a lehetőségét. Ez tette lehetővé, hogy Magyarország a továbbiakban is alkalmazza a gabonánál a fordított áfafizetést.
A fordított adózás azt jelenti, hogy az adót a termék vásárlója fizeti meg az állam részére, a számlát az általános forgalmi adó felszámítása nélkül állítja ki az eladó.
Az agrártárca szerint az áfafizetés megfordítása azért hatékony eszköz, mert nem csökkenti a költségvetés bevételeit, ugyanakkor hatásosan növeli az ágazat átláthatóságát. A gabona-, olaj- és fehérjenövény-szektorokban 2012-ben bevezetett fordított forgalmiadó-rendszer jelentősen fehérítette a piacot. A korábban becsült mintegy 30 százalékos feketegazdaság lényegében megszűnt.
A gabonaszektor is támogatta az adózásfajta meghosszabbítását – jegyzi meg a minisztérium.
A 2019-es változásokról közölt korábbi cikkeinket itt olvashatja el!
Hozzászólások (0)