hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Innovációs járulék 2019 – kapcsolódó vállalkozások

  • adozona.hu

Alanya lesz-e az innovációs járuléknak 2019-től az Adózóna olvasójának mindkét cége: kapcsolódó vállalkozásokról van-e szó esetükben? Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Férj és feleség tulajdonosa A és B cégnek. Tulajdoni hányaduk 50-50 százalék mind a két vállalkozásban. Az A cég eddig is az innovációs járulék alanya volt, ellenben a B cég nem. Az A cég építőipari kivitelezéssel foglalkozik, a B cég vagyonkezeléssel, ingatlan-bérbeadással. Az A cég irodát és műhelyeket bérel a B cégtől. 2019-től a B cég is az innovációs járulék alanya lesz?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV törvény (Kkv. tv.) előírása szerint kapcsolódó vállalkozásnak minősülnek azok a vállalkozások, amelyek egy természetes személy vagy közösen fellépő természetes személyek egy csoportja révén közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkeznek vagy döntő ellenőrzést gyakorolnak a vállalkozásokban, feltéve, hogy a tevékenységüket vagy tevékenységük egy részét az érintett piacon vagy egymással szomszédos piacokon folytatják.

A és B vállalkozás megfelel annak, hogy közösen fellépő természetes személyek egy csoportja révén közvetlenül többségi befolyással rendelkeznek a kis társaságban.

Szomszédos piac: az adott terméknek vagy szolgáltatásnak az a piaca, amely a termék vagy szolgáltatás végső fogyasztóhoz való eljuttatására létrehozott termelési, értékesítési folyamatban vertikálisan az adott piacot megelőző vagy követő szinten helyezkedik el.

Szerintem az is teljesül, hogy A és B társaság részben a szomszédos piacon folytatja a tevékenységét, ezért a két vállalkozás kapcsolódó vállalkozásnak minősül és 2019-től az innovációs járulékkötelezettséghez is összevont adatok alapján kell meghatározni a vállalkozás méretét a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. törvény (Inno tv.) szerint.

Ennek következtében B vállalkozás nyilván nem fog kisvállalkozásnak minősülni a 2019. január 1-jei állapot szerint.  Az úgynevezett kétéves szabály miatt azonban meg kell nézni, hogy a vállalkozás az összevont adatok alapján melyik évtől nem minősülne B kisvállalkozásnak, és ehhez képest milyen változás következett be, azaz volt -e a 2019. évi besorolást megalapozó beszámolóval együtt két olyan beszámoló, amelyekben az adatai túllépték a határértékeket vagy elmaradt azoktól.

Gyakorlatilag, ha a 2017. évi besorolástól (amelyet a 2015. évi beszámoló alapozott meg) nem történt azonos irányú változás a 2016-2017 évi beszámolóban, akkor a 2017-es besorolás lesz érvényes 2019-ben, ha pedig történt, akkor a 2019-re vonatkozó besorolás lesz az irányadó. [Kkv tv. 4. § (5) bekezdés, 5. § (3) bekezdés, 19. § 4. pont, Inno tv. 15. § (2) bekezdés a) pont] 
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink