adozona.hu
Babaváró hitel: beszámítható önerőként, és kölcsönt is kiválthat
//test-adozona.hu/2019_es_valtozasok/Babavaro_hitel_onerokent_is_beszamithato_es_JYW54Y
Babaváró hitel: beszámítható önerőként, és kölcsönt is kiválthat
Július 1-jétől a babaváró hitelhez kapcsolódva megváltoztak az adósságfék-szabályok, a babaváró hitelt önerőként be lehet számítani a lakáshitel felvételébe, továbbá a babaváró hitellel más kölcsönt kiválthatnak az ügyfelek.
Az adósságfék szabályok nem korlátozzák az egyes állami támogatások igénybevételét, a speciális konstrukciók céljának elérését pedig több esetben kivételszabályokkal és a piaci gyakorlatok egységesítésével segíti a jegybank – közölte honlapján az MNB.
A jegybank az adósságfékszabályokat meghatározó, módosított rendeletében rögzíti, hogy a babaváró kölcsön jelzáloghitel felvétele esetén legfeljebb 75 százalékban önerőként szolgálhat. Az adósságfékszabályok a rendeletben foglalt feltételek teljesülése esetén nem gátolják a babaváró kölcsön hitelkiváltási céllal való felhasználhatóságát – írja az MNB.
A kamattámogatás mellett elérhető hitelek törlesztőrészletét az adósok által ténylegesen fizetendő (a kamattámogatással csökkentett) értéken kell figyelembe venni a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (jtm) megállapítása során, így a szabályozás nem hátráltatja az állami támogatás felhasználását, de meggátolja a háztartások túlzott eladósodottságának kialakulását.
Az egyszeri, gyermekek után járó, vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatások, így például a családok otthonteremtési kedvezménye (csok) a hitelfedezeti mutató (hfm) számítása során nem növelik a hitel összegét, így önerőként be lehet számítani.
Ezzel párhuzamosan a nagycsaládosok által igénybe vehető személygépkocsi-szerzési támogatás szintén vissza nem térítendő állami támogatás, így az is figyelembe vehető önerőként gépkocsivásárláshoz kapcsolódó hitel vagy lízing felvétele esetén – magyarázza a jegybank.
A jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutatóra (jtm) vonatkozó szabályok is módosultak július 1-jétől. Az elmúlt időszakban megindult reálbér-emelkedésre tekintettel 400 ezerről 500 ezer forintra emelkedik a jövedelmi küszöb, amely felett magasabb törlesztőrészlet vállalható.
Az MNB pénzügyi navigátor honlapján, illetve mobil applikációján is elérhető egy egyszerűen kezelhető, testre szabható hitelkalkulátor alkalmazás, amely a forinthitelre vonatkozó adatok (hitel típusa, összege, futamidő, kamatperiódus, kamat és költségek) megadását követően segít kikalkulálni, hogy hozzávetőlegesen mekkora összeget kell majd visszafizetni, illetve milyen nagyságrendű törlesztőrészlettel lehet számolni – jelezte az MNB.
Hozzászólások (0)