adozona.hu
Számla 100 ezer forintot elérő áfatartalomnál
//test-adozona.hu/2018_as_valtozasok/Szamla_100_ezer_forintot_elero_afatartalomn_EFOR7I
Számla 100 ezer forintot elérő áfatartalomnál
Az utóbbi napokban pörögtek az olvasói kérdések a 100 ezer forint áfatartalmat elérő számlák július 1-jétől előírt kötelezettségeivel kapcsolatban. Dr. Kelemen László adószakértő, jogász két, ilyen kérdésre adott válaszait közöljük.
Kérdés 1. Hogyan egyeztethető össze a számlakibocsátó és a számlabefogadó adatszolgáltatási kötelezettsége, hiszen eltérőek a követelmények? Ebből adódó eltérések miatt a hatóság szankcionálhat-e? A számlakibocsátónak kell-e figyelni a partnerenként összevont 100 ezer forintos áfatartalmat bevallási időszakonként? A legtöbb szakirodalom azt hangsúlyozza, hogy csak a 100 ezer forint áfatartalmat elérő vagy meghaladó kibocsátott számláról kell adatszolgáltatást teljesíteni. Számlakibocsátóként: az adóalany által kibocsátott számlák közül a belföldi összesítő jelentésben a kézi számlatömb alkalmazásával vagy számlázóprogrammal kibocsátott azon számlák adatairól kell adatszolgáltatást teljesíteni, ahol az áfa összege eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot. De számlabefogadóként: két figyelési szempont van: A beszerzett termék vagy szolgáltatás kapcsán, számlánként kell adatot szolgáltatnia a 100 ezer forintot elérő áfatartalommal befogadott számlák esetében, illetve abban az esetben is, ha egy partnertől befogadott számlák összevont áfaösszege eléri a 100 ezer forintot feltéve, ha a számla befogadója a számlákkal kapcsolatban adólevonási jogot gyakorol, továbbra is a belföldi összesítő jelentésben kell adatot szolgáltatni.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Igen, valóban eltérőek a követelmények: a kibocsátó oldalán automatikus azonnali (kézi számla esetén 5 napon belüli) adatszolgáltatási kötelezettség áll be, és nem a havi bevalláshoz kapcsolódó összesítő jelentés. A befogadó oldalán pedig marad a bevalláshoz kapcsolódó összesítő nyilatkozat, amiben valóban két szempont van: az egyedi, és az összesített áfa összegű számlák listázása. Természetesen merülhetnek fel eltérések, önmagában emiatt nem szankcionálható senki. Az viszont kiderül a számlabefogadó jelentéséből, ha a számlakibocsátó készakarva bontja meg számlázását 100 ezer forint alatti áfa számlákra, hogy elkerülje az online adatszolgáltatási kötelezettéget: természetesen ebben az esetben lehet szankcióra számítani.
Kérdés 2. NAV-os előadáson hangzott el, hogy július 1. után lehet számlát kiállítani kézzel is és NAV számlázóprogrammal is. Az egyik nem zárja ki a másikat. Választhatom, hogy ha az áfa 100 ezer forint felett van, programmal állítom ki a számlát, ha alatta van, kézi számlatömböt használhatunk. Az Önök egyik állásfoglalásukban az szerepel, hogy ha NAV számlázóprogramot használunk, minden számla bejelentésre kerül, ez a hátránya NAV számlázó programnak. Jól értem, hogy van ellentmondás a két dolog között?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Igen, lehetséges kézi számlát, és gépi számlázóprogramot is használni. Az is igaz, hogy a NAV-os számlázóprogram mindent számláról adatot szolgáltat. Az ellentmondást viszont nem értem: az adóalany dönti el, hogy melyik programot használja, ha a NAV-osat, akkor minden számlája bejelentésre kerül, ha nem a NAV-os számlázóprogrammal dolgozik, akkor pedig a program beállítása számít, de jogszabály szerint csak a 100 ezer forint áfatartalom feletti számlák adatszolgáltatása kötelező, ha így van beállítva a számlázóprogram és az adóalany a 100 ezer forint áfájú számlát kézi számlatömbből állítja ki, akkor manuális adatszolgáltatásra lesz kötelezett.
Hozzászólások (0)