hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minden, amit tudni kell a számlák online adatszolgáltatásáról – 2. rész

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász

Cikksorozatunk második részében azokat az ügyleteket vizsgáljuk meg, amelyekről 100 ezer forintot elérő áfatartalmuk miatt július 1-jétől adatot kell szolgáltatni a NAV részére.

Az áfatörvény szerint három feltételnek kell megfelelni ahhoz, hogy az adatszolgáltatási kötelezettséggel érintett legyen a bizonylat:

(1) magyar adóalanyok közötti ügyletről beszélünk, ahol
(2) az áthárított áfa összege eléri, vagy meghaladja a 100 ezer forintot,
(3) vagy ilyen bizonylatot módosít.

Vizsgáljuk meg a feltételeket részletesebben:

(1) Magyar adóalanyok közötti ügyletekről van szó

Ezen előírásnak – bár értelmezése első látásra egyszerűnek tűnik – több vetülete is van. Egyrészről azt is jelenti, hogy sem a külföldi adóalanyok, sem pedig a nem adóalanyok részére teljesített ügyletekről nem lehet adatot szolgáltatni. A külföldi adóalanyok részére értékesített termékek és szolgáltatások vonatkozásában a legtöbb esetben egyébként sem kerül áfa felszámításra, mivel vagy adómentes ügyletről van szó, vagy pedig a teljesítés helye miatt az áfatörvény hatályán kívüli ügyletről beszélünk. A nem adóalanyok részére teljesített ügyletek vonatkozásában sem beszélhetünk adatszolgáltatási kötelezettségről, sőt, ilyen ügyletekről nem is lehetséges adatot szolgáltatni.

Fontos ugyanakkor, hogy ha magyar adóalany részére teljesítik az adott ügyletet, a számlakibocsátás még akkor is online adatszolgáltatási kötelezettség alá esik, ha „csak” egy áfa-regisztrált külföldi adóalany részére történik a számlázás, hiszen ilyen esetben a külföldi adóalany ugyanúgy forgalmi adóalanynak minősül. Fontos ugyanakkor ehelyütt is megemlíteni, hogy külföldi adóalany magyar áfa-regisztrációja felé (az esetek 90 százalékában) csak akkor állítható ki áfás számla, ha termékértékesítés történi, mivel a szolgáltatásnyújtások esetében nem az adóalanyiság, hanem a gazdasági letelepedettség számít, és az áfa-regisztráció semmiképpen nem tekinthető gazdasági letelepedettségnek. Adatszolgáltatási kötelezettség alá esik továbbá az is, ha egy külföldi adóalany áfa-regisztrációja értékesít belföldi adóalany részére terméket, hiszen e tekintetben az áfa-regisztráció ugyanúgy magyar áfaalanynak minősül. Ezen adóalanyoknak is rendelkezniük kell tehát (magyar szabályoknak megfelelő) számlázórendszerrel, amelyet fel kell készíteni az online adatszolgáltatásra is.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletesen elemezzük, mit tartalmaz a kötelező adatszolgáltatás két másik feltétele!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

Cikksorozatunk első részét itt olvashatja el!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink