hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Internetes telefonálás: magáncélú használat, áfa

  • Tirpák Anita mérlegképes könyvelő és adószakértő
1

A vállalkozások működéséhez nélkülözhetetlen, hogy telefonos elérhetőségekkel rendelkezzenek, legyen ez akár „vonalas”, akár mobiltelefon. Már nem újdonság a telefonálás utáni adókötelezettség a vállalkozások körében, azonban az még viszonylag új helyzet, hogy interneten keresztül is lehet telefonálni, és ez egyre elterjedtebb. De mi van akkor, ha az internetet magáncélú telefonálásra is használja a munkavállaló? Csorbul-e az internet utáni adólevonás joga és magánhasználatot kell-e itt is feltételezni, vagy vélelmezhető az adóköteles célú használat és nincs magánhasználat feltételezése sem?

A kérdések megválaszolásához az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényt (Áfa tv.) és a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényt (Szja tv.) kell megvizsgálnunk.

Az Áfa tv. a helyi és távolsági távbeszélő-szolgáltatást (SZJ 64.20.11. és 64.20.12.), a mobiltelefon-szolgáltatást (SZJ 64.20.13.) és az internetprotokollt alkalmazó beszédcélú adatátvitelt (SZJ 64.20.16-ból) említi mint adólevonási tilalom alá eső szolgáltatásokat, míg az Szja tv. ugyanezeket tekinti adókötelesnek.

A fogalmak tekintetében annyi a különbség a két törvény között, hogy az Szja tv. nem említi az SZJ számokat, míg az Áfa tv. tételesen felsorolja azokat.

Az Áfa tv. szerint tehát az alábbi szolgáltatásokat terhelő előzetesen felszámított adó összegének 30 százaléka esik levonási tilalom alá:

a)  a távbeszélő-szolgáltatás (SZJ 64. 20. 11 és 64. 20. 12),

b)  a mobiltelefon-szolgáltatás (SZJ 64. 20. 13),

c)  az internetprotokollt alkalmazó, beszédcélú adatátviteli szolgáltatás (SZJ 64. 20. 16-ból).

Áfa szempontjából tehát két részre kell szedni a telefonszolgáltatás számláját.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

(A 2018-as változásokról további cikkeket
itt olvashat!)

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Ebből a gondolkodásmódból lett az internetadó és a tüntetés. Hagyjuk már abba az internet megadóztathatóságának vesézgetését...

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink