hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az internetszolgáltatások áfájáról

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász

2017. január 1-jétől hatályba lépő változások alapján az internet-szolgáltatások vonatkozásában módosult az adókulcs. Az Áfa tv. 3/A. melléklete II. részének 3. pontja alapján az “internet-hozzáférési szolgáltatás” 18%-os kedvezményes adókulcs alá esik.

Az Áfa tv. meghatározza az internet-hozzáférési szolgáltatás fogalmát is (259. § 7/B. pontja) a 2002/22/EK irányelv és a 2015/2120/EU európai parlament és tanácsi rendelet fogalmára utalva.

Eszerint internet-hozzáférési szolgáltatás: “nyilvánosan elérhető elektronikus hírközlési szolgáltatás, amely internetcsatlakozást és ezáltal az internet lényegében valamennyi végpontjával összekapcsolási lehetőséget biztosít, tekintet nélkül az alkalmazott hálózati technológiára és a használt végberendezésre”.

Az internet-szolgáltatás fogalmának meghatározásával és a kedvezményes adókulcs alkalmazásával kapcsolatosan 2017. március 13-án jelent meg a NAV honlapján egy tájékoztató, amely arról a kérdésről rendelkezik, hogy “alkalmazható-e a kedvezményes áfamérték a szolgáltató által a társszolgáltatónak ún. hálózati szerződés alapján nyújtott szolgáltatására?”

A közzétett tájékoztató szerint a fent hivatkozott definíció értelmezéséhez “tekintettel az ezen a területen is fennálló jogharmonizációs kötelezettségre, az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (a továbbiakban: Eht.) és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: NMHH) joggyakorlata nyújt segítséget.”

Bár a NAV tájékoztató (lagalábbis a cikk írója számára) nem teljesen egyértelmű, de az mindenesetre biztos, hogy szűkíti a kedvezményes adókulcs alkalmazásának lehetőségét.

A szabályozási gyakorlat alapján el kell különíteni a kiskereskedelmi és a nagykereskedelmi szolgáltatást, pontosabban az előfizetési és hálózati szolgáltatást.

Úgy tűnik, hogy a tájékoztató – egyébként rendkívül érdekes jogtechnikai megoldással – most úgy szűkíti a kedvezményes adókulcs alá eső internet-hozzáférési szolgáltatást, mintha az csakis az internet-előfizetési (kiskereskedelmi) szolgáltatást foglalná magában. 

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a NAV okfejtését és szakértőnk álláspontját!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink