hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ismét a lakás áfájáról – milliók forognak kockán

  • adozona.hu

Az új lakás módosított áfakulcsa továbbra is sok olvasónkat foglalkoztatja. Ezúttal Bartha László adójogi szakjogász kérdésekre adott válaszait ismertetjük.

Kérdés: 2015-ben elkezdett lakásépítésnél, ami áthúzódik (ütemezés szerint) 2016-ra, az áfa 27 százalékos számlázást igényel még vagy már az új szabályozás szerinti 5 százalék érvényesíthető?

Válasz: Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 300. §-a értelmében a kedvezményes 5 százalékos adókulcsot azon értékesítésekre kell először alkalmazni, amelyek esetében az áfatörvény 84. §-a szerinti időpont (a fizetendő adó megállapításának időpontja) 2016. január 1-jére vagy azt követő napra esik. Így a kérdésében leírt ügyletre az 5 százalékos áfa alkalmazandó.

Kérdés: Elolvastam Bartha László adóügyi szakjogász cikkét. Mivel érintettek vagyunk, 2015-ben kötöttünk szerződést, 2016. évi lakásvásárlásra, előleget is fizettünk. A beruházó hallani sem akar a szerződésben levő vételár áfacsökkenéssel arányos vételárának csökkentéséről. Vagyis nem lehet szerződést módosítani. Akkor a vevő hogyan tudja valahogyan mégis érvényesíteni a kedvezményt? Itt milliós összegekről van szó, amit ne nyeljen le a beruházó.

Válasz: Ahogy a cikkben is szerepel, amennyiben a felek bruttó árban állapodtak meg, úgy az áfaelőírások módosítása nem eredményezi automatikusan a szerződéses ár megváltozását, figyelemmel arra, hogy bruttó árat mint a hatályos általános forgalmi adót tartalmazó összeget kell figyelembe venni. Így a szerződésben rögzített ár megváltoztatásához a szerződés megváltoztatása szükséges.

A szerződés módosítása alapvetően a felek közös megegyezésével történhet, csak korlátozott esetben van lehetőség a szerződés bírósági úton történő módosítására. A bíróság kezdeményhezeti a felek között fennálló szerződés módosítását, például a polgári törvénykönyv (Ptk.) 6:192. §-ára alapozva, mely szerint:

„(1) Bármelyik fél a szerződés bírósági módosítását kérheti, ha a felek közötti tartós jogviszonyban a szerződés megkötését követően előállott körülmény következtében a szerződés változatlan feltételek melletti teljesítése lényeges jogi érdekét sértené, és

a) a körülmények megváltozásának lehetősége a szerződés megkötésének időpontjában nem volt előrelátható;

b) a körülmények megváltozását nem ő idézte elő; és

c) a körülmények változása nem tartozik rendes üzleti kockázata körébe.”

Megjegyzendő azonban, hogy a bírósági joggyakorlat korábban például egy esetben nem tekintette tartós jogügyletnek azt az adásvételt, ahol a vételár megfizetésre részletekben történt.

Olvassa el a témában korábban megjelent írásainkat is!
Lakást vesz? Nézze meg, mennyit nyer az áfacsökkentésen!
Mindent a lakásáfáról most és jövőre

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink