adozona.hu
Augusztus 1-jétől változott a tőkepiaci ügyletek és az értékpapírok adózása
//test-adozona.hu/2016_os_valtozasok/Augusztus_1jetol_valtozott_a_tokepiaci_ugyl_HFJFOZ
Augusztus 1-jétől változott a tőkepiaci ügyletek és az értékpapírok adózása
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatót adott ki az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemre, valamint az értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték adózására vonatkozó szabályok évközi változásáról.
Az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény módosításáról szóló 2016. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Módtv.) az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem, valamint az értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték tekintetében több ponton módosította a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényt (a továbbiakban: Szja tv.). Jelen tájékoztató célja e módosítások ismertetése.
▓ Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem (Szja tv. 67/A. §)
Az Szja tv. ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem adózására vonatkozó, újonnan beiktatott illetve módosított rendelkezései 2016. augusztus 1-jétől hatályosak, azonban a 2016. január 1-jétől keletkezett adókötelezettségekre vonatkozóan is alkalmazhatók.
A módosítás elsődleges célja annak a lehetőségnek a megteremtése, hogy az állami adó-és vámhatóság szerepeltetni tudja az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelmet a személyi jövedelemadó bevallás új módjaként 2017. január 1-jétől – elsőként a 2016. adóévre vonatkozóan – bevezetésre kerülő adóbevallási tervezetben.
E célnak megfelelően módosulnak az ügyletben részt vevő befektetési szolgáltató által a magánszemély részére kiadandó igazolásra, valamint a befektetési szolgáltatót terhelő adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó jogszabályi előírások.
Igazolás
A kifizetőnek minősülő befektetési szolgáltató az adóévet követő február 15-ig ügyletenként részletezett igazolást állít ki a magánszemély részére, melynek tartalmaznia kell az adóévben elszámolt ügylet eredményének (nyereség, veszteség) összegét, a nem pénzügyi elszámolással lezárt pozíciók esetében az ügylet bevételét, továbbá az üzletszabályzat vagy a magánszeméllyel kötött hasonló, az ügyletek elszámolási (párosítási) rendjét (ideértve különösen a pénzügyi eszköz megszerzésére fordított összeg figyelembevételének szabályait) szabályozó szerződés szerint figyelembe vett ügyleti ráfordítást. Az igazolás tartalmazza továbbá az adóévben felmerült, az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségek összegét is [Szja tv. 67/A. § (3a) bekezdés].
Ezzel összefüggésben a módosítás meghatározza az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségek, illetve az ügylet eredményének fogalmát az értékpapírügyletekre és más, nem pénzbeli elszámolással lezárt ügyletekre, valamint a pénzügyi elszámolással lezárt ügyletekre vonatkozóan [Szja tv. 67/A. § (3b)-(3d) bekezdés].
Adatszolgáltatás
A kifizetőnek minősülő befektetési szolgáltató az adóévet követő év február 15-éig – a magánszemély nevének, adóazonosító számának feltüntetésével – a ’K86-os nyomtatványon adatot szolgáltat az állami adóhatósághoz a magánszemély adóévben megvalósult ügyleteiben megszerzett bevételek összegéről, az ügyletek – üzletszabályzat vagy a összesített eredménye (nyereség, veszteség) összegéről és az adóévben felmerült, az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségek összegéről [Szja tv. 67/A. § (4) bekezdés].
Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem és adójának megállapítása
A jövedelmet és az adót a jövedelmet szerző magánszemély állapítja meg, mely történhet:
- a befektetési szolgáltató által kiadott igazolás alapján, vagy
- – ha a bevétel kifizetőnek nem minősülő befektetési szolgáltatótól származott, vagy ha a magánszemély az ügyleti ráfordítást saját nyilvántartása alapján állapítja meg – az ellenőrzött tőkepiaci ügylet(ek)ről a befektetési szolgáltató által kiállított bizonylatok (teljesítés-igazolások) vagy saját nyilvántartása alapján, az árfolyamnyereségre irányadó szabályokat is értelemszerűen figyelembe véve.
A jövedelmet és az adót a magánszemély az adóévről benyújtandó bevallásában vallja be, valamint az adót a bevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg [Szja tv. 67/A. § (5) bekezdés].
Az adóhatóság a bevallási tervezetben ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemként a befektetési szolgáltatók által teljesített adatszolgáltatások összesített eredményének (nyereség, veszteség) együttes összegét úgy tünteti fel, hogy a nyereség összegét csökkenti, a veszteség összegét növeli az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségek együttes összegével [Szja tv. 67/A. § (5a) bekezdés].
▓ Értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték (Szja tv. 77/A. §)
A Módtv. alapján 2016. augusztus 1-jétől nem minősül bevételnek a magánszemély által értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték, ha a magánszemély az értékpapírt a társaság által ki nem fizetett és a tagok törzsbetétjére az osztalékfizetés szabályai szerint elszámolt nyereségnek a még be nem fizetett pénzbeli vagyoni hozzájárulás (a jegyzett, de még be nem fizetett tőke feltöltése) teljesítéseként szerezte meg [Szja tv. 77/A. § (2) bekezdés j) pont].
A módosítás indoka, hogy a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény rendelkezései lehetővé teszik a társaság törzstőkéjének emelését a társaság ki nem fizetett nyeresége terhére. Az Szja tv. rendelkezései alapján a pénzbeli hozzájárulásnak a ki nem fizetett nyereség terhére történt szolgáltatása főszabály szerint egyéb jövedelemnek minősülne, de az új jogszabályi rendelkezés alapján a tőkeemelés e formája nem tekinthető a magánszemély bevételének.
A belföldi székhelyű társas vállalkozásnak a tőkeemelés e formájára vonatkozóan az adóévet követő január 31-éig adatot kell szolgáltatnia az állami adó-és vámhatóság részére a ’K71-es nyomtatványon [Szja tv. 77/A. § (4) bekezdés].
OLVASSON TÖBBET A 2016-OS VÁLTOZÁSOKRÓL!
Hozzászólások (0)