hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sürgős teendője van, ha nem akar az ekáerben kockázati biztosítékot fizetni

  • adozona.hu

Az NGM január 22-én meghosszabbította az ekáer próbaüzemét, és február 28-áig a kockázati biztosítékot sem kell megfizetniük a fő szabály szerint erre kötelezetteknek. „Azonban azoknak, akik március 1-je után - az ekáer próbaüzemének lejártát követően – is mentesülni akarnak a kockázati biztosíték befizetése alól, még januárban kérniük kell felvételüket a köztartozásmentes adatbázisba” – figyelmeztetett Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner, osztrák gyökerű Közép-Európa szakértő adótanácsadó cég partnere.

Az ekárer (elektronikus közúti áruforgalmi ellenőrzési rendszer) idén életbe lépett szabályozása szerint január 31-jétől kellett volna kockázati biztosítékot fizetniük a kockázatos élelmiszerek és más kockázatos termékek gyártóinak és kereskedőinek EU-ból érkező beszerzéseik és behozataluk, továbbá első belföldi értékesítéseik után. Ez alól csak azok a vállalkozások mentesülhetnek, amelyek szerepelnek a minősített vagy a köztartozásmentes adózói adatbázisban.

A próbaüzem egy hónappal való meghosszabbítása ugyan lélegzetvételhez juttatja az ekáer alkalmazókat, azonban hátradőlni nem szabad.

A köztartozásmentes adózói adatbázisba való bekerüléshez a vállalkozásnak kérelmet kell benyújtania. Feltétele, hogy a kérelem időpontját megelőző hónap utolsó napján, majd ezután minden hónap utolsó napján ne legyen a vállalkozásnak adó- és köztartozása. Aki ennek megfelel, a kérelem benyújtását követő hónap 10. napjától bekerül az adatbázisba.

„Az adatbázis frissítésének rendje miatt tehát az érintett vállalkozásnak még januárban be kell nyújtania a KOMA kérelmet, és amennyiben megfelel a feltételeknek, február 10-ei frissítéssel kerül be az adatbázisba. Így az ekáer próbaüzem lejártát követően, március 1-je után sem kell majd letennie a kockázati biztosítékot” - tette hozzá Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner, vezető adótanácsadója.

A másik megoldás, a minősített adózói adatbázisba való bekerülés sokkal nehezebb, így csak nagyon kevesen tudnak majd élni ezzel. A kérelem beadását megelőzően ugyanis gyakorlatilag hat éven belül nem lehet még 1 forintnyi adóhiánya sem a cégnek. Ugyanakkor, mivel a kockázati biztosíték összege tetemes, érdemes élni valamelyik lehetőséggel.

A kockázati biztosíték minimális összege márciustól az előző 60 nap kockázatos termékeiből származó, az ekáerben rögzített nettó forgalom 15 százaléka.

Azoknak azonban, akik a büntetési moratóriummal élve az év első két hónapjában nem rögzítenek ekáer-köteles ügyleteket, vagy épp szezonalitás miatt az évkezdésük visszafogottabb, nem elég az ekáer forgalmuk alapján biztosítékot adni. Ugyanis a rendszer március 1-jétől nem ad majd ekáerszámot, ha a szabad biztosíték nem éri el az indítani kívánt fuvarban található kockázatos élelmiszerek vagy más kockázatos termékek nettó ellenértékének 15 százalékát, így esetükben ez lesz a biztosíték számítás valós alapja. A biztosítékot ráadásul a működés során folyamatosan fenn is kell tartani, ami szintén nem kis megterhelést jelent az arra kötelezett cégeknek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink