hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így zárult a NAV ekáerakciója

  • adozona.hu

A 2015. január 1-jén indult elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszeren (ekáer) alapuló háromnapos ellenőrzéssorozatot tartott múlt héten a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

A NAV egységei a három napban folyamatosan ellenőriztek, közutakon és a telephelyeken. Az ekáerbe érkező adatoknak köszönhetően a szállítmányok valódi átvevője beazonosítható, az adóelkerülés kiszűrhető. Vagyis az ekáer alkalmas a visszaélések felderítésére és megakadályozására – írja a NAV közleménye. 

A külföldről belépő szállítójárművek mérlegelési adatai a belterületen végrehajtott közúti ellenőrzések során lehetőséget teremtenek a behozott áruk illegális forgalomba hozatalának felderítésére. A NAV közúti ellenőrzéseit a helyi kormányhivatalok mobilmérlegekkel segítették. Az ellenőrzésekkor a kockázatelemzést végző ekáer csoportok több esetben azonosítottak olyan gazdálkodókat, amelyek tekintetében megalapozott a gyanú a közösségi import és exporttal összefüggő visszaélésre.

Az ekáer és útdíj kamerák adatai alapján kiválasztott 1409 ekáerszám igénylésére kötelezett és ellenőrzött szállítmányból 801 rendelkezett előre bejelentett ekáerszámmal. Az online árukövető rendszerbe bejelentkezett szállítmányok tényleges ellenőrzése néhány percig tartott.

Több esetben előfordult, hogy a szállítmány bejelentésben szereplő és tényleges súlya eltérő volt. A kockázatos élelmiszerszállítmányok esetében 143 esetben mulasztották el a bejelentést, két esetben a NÉBIH is eljárást indított. Az ellenőrzött személyek társadalombiztosítási bejelentési kötelezettségét is ellenőrizték a NAV munkatársai, és bebizonyosodott, hogy a munkáltatók több esetben elmulasztották bejelenteni alkalmazottaikat.

Az akció kiemelkedő eredménye a 75 tonnás lengyel származású jelöletlen burgonyaszállítmány lefoglalása volt, amelyet őstermelőknek értékesítettek volna tovább. Előfordult narancsszállítmány, amely a belépéstől a következő mérlegelési pontig „elhagyta” szállítmánya jelentős részét, és több tűzifaszállítmány is a NAV látókörébe került. Ezen túl volt olyan édességszállítmány, amelyet eredetileg egy társasház első emeleti lakásába szállítottak voltak, majd az ellenőrzést követően telefonon értesítették az ekáer csoportot, hogy az áru mégis inkább Szlovákiába tart, ahova ki is lépett. Az akció alatt folyamatos volt az érintettek tartozásvizsgálata, melynek során több milliárdos kintlévőséget tovább vizsgál a NAV.

A március elsejéig tartó próbaüzemben az ehhez hasonló akciók eredményeinek értékelése, az érintett gazdálkodók visszajelzései alapján a rendszer finomhangolása várható. Az ekáerszám hiánya miatt mulasztási bírságot nem szabott ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, azonban minden ellenőrzött gazdálkodót tájékoztattak a 2015. január 1-je óta hatályos kötelezettségeikről.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink