hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csapás az öngondoskodásra: vége az önkéntes pénztári hozzájárulásnak?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

A béren kívüli juttatásokra vonatkozó 2015-ben hatályba lépő adószabályok alaposan megkurtítják a munkáltatók mozgásterét, emellett hátrányosan érintik a szolgáltató szféra egyes szereplőit is. A már eddig is csak matematikai képletekkel leírható feltételrendszerbe illesztett új korlátozások csaknem minden juttatási formát érintő megszorítással fenyegetnek. A legnagyobb érvágás várhatóan az önkéntes kölcsönös pénztárba történő munkáltatói hozzájárulásokat sújtja. Még van néhány hét az idei évből, érdemes kihasználni a jelenlegi szabályokat.

Az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény (Öpt.), valamint a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény szerint a munkáltató az önkéntes kölcsönös pénztártag munkavállalóinak kedvezményes közterhek fizetése mellett, béren kívüli, illetve egyes meghatározott juttatásként munkáltatói hozzájárulást adhat, ha a munkavállalók tagdíjfizetési kötelezettségének egészben vagy részben történő átvállalására (munkáltatói hozzájárulásra) szerződést köt a pénztárral.

A hozzájárulásból egyetlen olyan munkavállaló sem zárható ki, aki a munkáltatónál legalább hat hónapja munkaviszonyban áll. A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 71. § (3) bekezdése a munkáltatói hozzájárulást meghatározott keretösszegig a béren kívüli juttatások körébe sorolja, ami azt jelenti, hogy annak 1,19-szerese után a munkáltatónak kell 16 százalék szja-t és 14 százalék egészségügyi hozzájárulást (ehót) fizetnie, míg e juttatás miatt a magánszemélynek nem keletkezik adókötelezettsége.

Ez a kedvezményes keretösszeg éves szinten jelenleg 500 ezer forint, jövőre azonban csak 200 ezer – SZÉP-kártya támogatás esetén 450 ezer – forint lesz (a munkaviszonyban töltött napokkal arányosítva) úgy, hogy ebbe minden, a munkavállalónak az adóévben adott béren kívüli juttatás beleszámít.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, milyen korlátozásokkal kell tisztában lenniük a munkáltatóknak, s mit tehetnek még az idén dolgozóik érdekében.
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
lensan

Bízom benne, a cikk címe csak figyelem felhívásra szolgál. Csapás helyett, ha a munkáltató gondoskodni akar alkalmazottjáról, Erzsébet utalvány helyett a SZÉP-kártya vendéglátás 'zsebét' kínálja fel és máris megmenthető az
önkéntes pénztárba fizetendő összeg egy része.Sőt tovább gondolva kb. a helyi bérlet és az iskolakezdési támogatás összegével megnövelve, a dolgozók
kifejezetten jól járnának - enni ugyanis mindig kell- és a 200eFt akár teljes egészében mehet az öngondoskodás céljaira.

öngondoskodás egy része! Sőt ha ugyanebből a zsebből hozzáteszi a bérlet árának és az iskolakezdési támogatásnak megfelelő összegeket, nem hinném, hogy a dolgozók tiltakoznának - enni ugyanis mindig kell.Szerintem mindig vizsgálandó, mire ad lehetőséget a törvény és aszerint lehet felelős döntést hozni.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink