455 találat a(z) zálogjog cimkére
BH 1994.6.327 Jogszabályok és jogi tartalmak
A felperes 30 000 000 forint forgóeszközkölcsönt nyújtott a perbeli gmk-nak, amelynek két tagja az I. és II. r. alperes. A kölcsön fedezetéül a felperes jelzálogszerződést kötött az I. r. alperessel a magánvagyonát képező két maglódi ingatlanra. A kölcsönt nem fizették vissza. A gmk.-val szemben fizetésképtelenség miatt felszámolási eljárás indult, ahol a felperes is bejelentette hitelezői igényét.
A felperes és alperesekkel, mint a gmk két tagjával szemben előterjesztett keresetében a kölcs...
BH 1994.4.218 Jogszabályok és jogi tartalmak
Az elsőfokú földhivatal az 1992. április 22-én kelt határozatával a szi.-i 17 774. számú tulajdoni lapon nyilvántartott 8477/9. hrsz.-ú, a Sz. Kft. tulajdonát képező ingatlanra a Sz-U. Kft. által benyújtott kérelemre megindított - jelzálogjog bejegyzésére irányuló - eljárást megszüntette. A határozat indokolásában megállapította, hogy a megszüntetésre azért került sor, mert a kérelmet 1991. április 1-jén visszavonták. Ezt követően a földhivatal az 1992. április 27-én hozott határozatával az e...
BH 1993.1.64 Jogszabályok és jogi tartalmak
Az alperessel 1984. augusztus 1-jétől munkaviszonyban álló felperes 1989. október 1-jétől a b-i üzemegység igazgatója volt. Az alperes 1991. február 1-jén felmentette az üzemegység igazgatói munkaköréből. Ezt azzal indokolta, hogy az irányítása alatt az üzemegység veszteségesen működött. Eredményt célzó javaslatokat, a hatékonyabb működést elősegítő intézkedéseket nem tett. "Magánvállalkozása kialakítására fordított ideje az üzemegység gazdálkodását károsan befolyásolta." Szóban közölte a fel...
BH 1992.5.333 Jogszabályok és jogi tartalmak
Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 189 009 Ft-ot, ennek évi 20%-os kamatát, valamint 6200 Ft eljárási illetéket, ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában megállapította, hogy az osztrák-magyar műszaki határzár lebontása után NDK-állampolgárok úgy távoztak az országból, hogy a felperesi kemping területén hagytak gépjárműveket, lakókocsikat, motorkerékpárokat anélkül, hogy a számlájukat rendezték volna. Az alp...
1991. évi XLIX. törvény Jogszabályok és jogi tartalmak
Az Országgyűlés a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben lévő vagy fizetésképtelen gazdálkodó szervezetek adósságának csődeljárásban, hitelezőkkel való egyezségkötéssel történő rendezése, ha pedig ez nem lehetséges, a fizetésképtelen gazdálkodó szervezetek felszámolás útján való megszüntetése és a hitelezői érdekek védelme érdekében a következő törvényt alkotja:
E törvény szabályozza a csődeljárást, a felszámolási eljárást.
A csődeljárás olyan eljárás, amelynek során az adós - a csődegy...
BH 1991.3.113 Jogszabályok és jogi tartalmak
A S. C. S. Rt jogerős cégbejegyző végzése ellen a legfőbb ügyész törvényességi óvást emelt, amelyben a megtámadott végzés hatályon kívül helyezését indítványozta.
A cég jogi képviselője észrevételében a törvényességi óvás elutasítását kérte.
A törvényességi óvás az alábbiak szerint részben alapos.
A legfőbb ügyész a hiánypótlás elmaradása folytán jogszabálysértőnek minősítette az elsőfokú cégbíróságnak az eljárását, mert az figyelmen kívül hagyta, hogy az alapítók M. I. könyvvizsgálót 3 év...
1959. évi IV. törvény Jogszabályok és jogi tartalmak
Ez a törvény az állampolgárok, valamint az állami, önkormányzati, gazdasági és civil szervezetek, továbbá más személyek vagyoni és egyes személyi viszonyait szabályozza. Az e viszonyokat szabályozó más jogszabályokat - ha eltérően nem rendelkeznek - e törvénnyel összhangban, e törvény rendelkezéseire figyelemmel kell értelmezni.
E törvény rendelkezéseit Magyarország gazdasági és társadalmi rendjével összhangban kell értelmezni.
A törvény védi a személyek vagyoni és személyhez fűződő jogait,...
1960. évi 11. törvényerejű rendelet Jogszabályok és jogi tartalmak
A Magyar Népköztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) az 1960. évi május hó 1. napján lép hatályba.
A napokban megállapított határidőbe a kezdő napot nem kell beleszámítani.
A hetekben, hónapokban vagy években megállapított határidő azon a napon jár le, amely elnevezésénél vagy számánál fogva megfelel a kezdő napnak; ha ilyen nap az utolsó hónapban nincs, a határidő a hónap utolsó napján jár le.
Ha a határidő utolsó napja munkaszüneti nap, a ...