61 találat a(z) visszafizetés cimkére
Kisvállalkozói kedvezmény visszafizetése Kérdés
Kedves Szakértő! Adott egyéni vállalkozó 2013-ban kisvállalkozó kedvezményt vett igénybe adott tárgyi eszközre. Mivel a pénzügyi forrásai nem tették lehetővé, ezért kénytelen volt idő előtt 2017 tavaszán eladni a tárgyi eszközt. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben a teljes összeget kell-e majd a bevallásban mint jogosulatlan kedvezményt visszafizetnie az akkori szja mértékkel, vagy csak az időarányos részt? Ilyen esetben van büntetőkamat is? Válaszát előre is köszönöm
Béren kívüli juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk januárban megkapta az első félévi béren kívüli (pénzbeli és SZÉP-kártya) juttatását. Munkaviszonya májusban közös megegyezéssel megszűnt. A cafetéria keret feletti időarányos részét a szabályzatban foglaltak alapján a munkabéréből levontuk. A januárban befizetett adók (alap 1,18-szorosa után 15 százalék szja, 14 százalék eho) önellenőrzéssel javítható, vagy a május havi kötelezettségből levonható? Válaszát köszönöm.
Felvett előleg visszafizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Augusztus 24-én leírt esetünkre az ön válaszában a kamat számítását 40 napra írta. A dolgozó 30 napra kapta az előleget, és 10 nap késedelemmel számolt el vele. Kérem szíveskedjen a 40 napra számolt kamatot megerősíteni, mert mi csak a 10 napra számolnánk. "Egyik munkavállalónk előleget vett fel a cégtől, amit céges kiadásra költött, a cég nevére szóló számlát hozott. Az előleggel 30 napon belül kell a dolgozónak elszámolnia. Legutóbb az elszámolás 10 napos késedelemmel történt meg, vagyis a felvett 120 000 Ft-tal nem 30, hanem 40 nap múlva számolt. Kell-e ilyen esetben adót, ehot fizetni, és ha igen, akkor mennyit? Bizonytalan vagyok abban, hogy ezt kamatkedvezményből származó jövedelemként kell-e kezelni (ezt olvastam valahol)? Válaszát köszönöm. Tisztelt Kérdező! A Szja tv. 72. § (4) bekezdés c) pontja értelmében a 30 napot meghaladó időpontban elszámolt - adott előleg estében alkalmazni kell a kamatkedvezményből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat. Amennyiben a cég a késlekedő munkavállalóval megfizetteti a 120 000 Ft-nak a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékével a 40 napra számított kamatát, kamatkedvezményből származó jövedelmet nem kell megállapítani, tehát adó- és eho-kötelezettség nem keletkezik. Amennyiben a cég nem fizetteti meg ezt a kamatot, úgy a 120 000 Ft-nak a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékével 40 napra kiszámított kamatösszeg 1,18-szorosa után 15% szja és 22 % eho fizetésére köteles."
Szochokedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Vállalkozásunk szabad vállalkozási zónában működik. Szeretnénk igénybe venni a létszámbővítéshez járó szochokedvezményt, azonban ha az előírt 2+1 évnél hamarabb visszacsökken a létszám a korábbi szintre, akkor az addig igénybe vett kedvezményt önellenőrizni kell, és pótlékkal együtt vissza kell-e fizetni? Válaszát előre is köszönöm !
Pótbefizetés visszafizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy rt.-ben a korábbi tulajdonos által befizetett tagi pótbefizetésre már nincs szükség, az új tulajdonos egy magánszemély. A kifizetendő pótbefizetés összege az új tulajdonosnál az szja-törvény szerint hogyan adózik, tőkekivonásként vagy összevonandó jövedelemként? Köszönettel: Kiss Mónika
Téves munkabérkifizetés visszautalásának költsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Táppénzen lévő dolgozónak adminisztrációs hiba miatt ki lett utalva a havi munkabére. A dolgozó várhatóan még hónapokig táppénzen lesz, így a bért vissza kell utalnia. Kérdésem: a visszautalás bankköltségét kell-e kompenzálnunk? Ha igen, hogyan történik az elszámolása?
Tárgyi eszköz áfa arányosítás alanyi mentesség miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2012-ben kis értékű tárgyi eszközöket vásárolt, melyek áfáját levonta, mivel jogosult volt rá. 2013. január 1-jétől alanyi adómentességet választott. Kérdésem, hogy a levont áfát vissza kell-e (kellett volna-e) fizetnie? A figyelési időszak 60 hónap. Az eszközök áfájának 1/5-e egyenként nem éri el a 10 ezer Ft-ot. Mivel több eszközről van szó, így összességében kell-e nézni a 10 ezer Ft-os határt vagy egyedileg? A visszafizetések a figyelési időszak éveire szétosztva történnek, vagyis minden évben az áfa 20%-át kell visszafizetni? Várom mielőbbi szíves válaszukat, köszönettel.
Kiva tőkekivonás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A pótbefizetés visszafizetése a kiva szerint tőkekivonásnak minősül? Köszönettel.
Amikor vissza kell fizetni a táppénzt, baleseti táppénzt, csedet, gyedet Cikk
Előfordul, hogy jogalap nélkül kap a magánszemély táppénzt, baleseti táppénzt, csecsemőgondozási díjat (csed) vagy gyermekgondozási díjat (gyed). A vonatkozó törvény egyértelmű és pontosan megfogalmazza, hogy az ellátást megállapító szerv mennyi időn belül, milyen módon követelheti vissza az így kiutalt ellátást. Az alábbiakban ezeket a szabályokat részletezzük.
Előleg visszafizetése Kérdés
Tisztelt Adószakértő! A következő kérdésben szeretnénk szíves segítségüket kérni. „A” társaság szállítója „B” társaságnak. „B” előleget fizet „A” társaságnak, mely az előleg jóváírását követően számlát állít ki. Egy héttel később azonban „A” társaság visszafizeti a kapott előleg egy részét „B” társaságnak. Az ezután fennmaradó előleg sorsa azonban bizonytalan, előfordulhat, hogy visszafizetésre kerül még a jövőben a fennmaradó előleg egy része. Kérdésünk hogy az előleg egy részének (első alkalommal történő) visszafizetése miatt hogyan kell korrigálnunk az „A” társaság előlegszámláját (amely nyilvánvalóan a teljes előlegről szólt), figyelembe véve, hogy annak csak egy része került visszafizetésre és mi történik, illetve mi a teendő ha a későbbiekben „A” társaság visszafizeti „B”nek az előleg egy további részét? Válaszukat előre is nagyon köszönjük! Üdvözlettel Molnár Tibor
A veszteséget, tőkehiányt pótbefizetéssel is orvosolhatja Cikk
A vállalkozások finanszírozását sokszor a tulajdonos saját zsebből kénytelen megoldani. Bármelyik vállalkozás működése során, de már az alapításánál is előfordulhat, hogy a további működéshez tőkepótlásra van szükség. De hogyan oldható meg a finanszírozás?
Munkabérelőleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló kért 250 000 forint előleget, amit jóvá is hagytak,17 hónapra havi 15 000 forinttal. Kérdésem az lenne, hogyha jól tudom csak 6 havi visszafizetés esetén adómentes, így ebben az esetben mit kell még fizetnie a dolgozónak? Be kell-e ezt vallani? Kell bármilyen igazoláson majd szerepeltetni? Minden szabály érdekelne, ami ide vonatkozik. Köszönöm!
Lízingelt tehergépkocsival kapcsolatos szja Kérdés
Tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó lízingelt tehergépkocsiját nullára írta, de a fizetendő lízingdíjból még 2 év van hátra. Bevétel hiányában már nem tudja fizetni a lízingdíjat. Amennyiben sikerül eladnia, vagy visszaadni a lízingbe adó cégnek a gépkocsit, akkor milyen fizetési kötelezettségei lesznek (szja, eho...)?
Munkabér Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a problémával fordult hozzám egy ügyfelem, aki jelenleg is a katasztrófavédelem állományában hivatásos tűzoltóként dolgozik, hogy december hónapban egy műtétet követően táppénzen volt, azonban januárban körülbelül kéthavi fizetésnek megfelelő összeget folyósítottak neki. Ezt a problémát jelezte a közvetlen munkaügyekkel foglalkozó kollégának, de mindeddig semmi nem történt. Kérheti-e visszafizetni a többletkifizetést a munkaadó, ha igen, meddig? Vagy mi a teendő, hogy a későbbiekben ne szankcionálják? Köszönöm válaszát! Tisztelettel: Temesvári Éva
Lakás: előleg, foglaló visszafizetése esetén az áfa mértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2013. évben új lakás építésére kötött szerződést a felek közös megegyezéssel 2016. évben felbontják. A 2015 év végéig megfizetett előleg és foglaló összegeit a megbízott visszautalja a megbízó részére. Kérdésem: a benne foglalt áfaösszegek elszámolása (a helyesbítő, vagy stornó számlában) szintén 27 százalékos mértékűek-e, mint a megfizetéskor voltak? Köszönöm segítő válaszát.