348 találat a(z) végkielégítés cimkére

Nyugdíjas dolgozónak így lehet felmondani Cikk

Nyugdíjas munkavállalónak hogyan lehet felmondani, van-e felmondási, illetve felmentési ideje? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Így kell kiszámolni a végkielégítést Cikk

Olvasónk abban kért segítséget, hogyan kell kiszámolni a korábban nyolcórás, majd négyórás munkaviszonyban dolgozó munkavállaló végkielégítését. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.

Végkielégítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném, a segítségét, hogy ha egy munkavállaló például július 31-éig 8 órás, utána 4 órás munkaviszonyban dolgozik, de december 31-ével vagy január 15-ével megszűnik a munkaviszonya, akkor hogyan számolom a végkielégítés összegét?

Végkielégítés családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Adózóna! Végkielégítésnél figyelembe lehet-e venni a családi adókedvezményt? Köszönettel.

Felmond a munkáltató Kérdés

Tisztelt Cím ! Cégünk létszámcsökkentés miatt felmondott az egyik dolgozónak. A dolgozó az Mt.70. § (1) bekezdése alapján a felmondási idő feléről a munkavégzés alól felmentésre kerül 2014.12.31-ével, a munkaviszony megszűnésének napja pedig 2015.02.08-a lesz (a dolgozó 4 havi végkielégítésre is jogosult). Kérdéseink: 1. Mivel az utolsó munkában töltött nap 2014.12.30-a lesz, így ezzel a nappal ki kell fizetni egyösszegben a dolgozó összes járandóságát (2014.12. havi bér, 2014. évi ki nem vett szabadság, felmondási időre járó bér, végkielégítés összege)? 2. Mivel a munkaviszonya csak 2015.02.08-al szűnik meg, így ki kell-e fizetni a 2015.01.01-2015.02.08-ra járó időarányos szabadságát is? 3. A 2014.12.31-gyel kifizetett teljes összeget be kell vallani a 1408-as bevalláson 2014.12. hóra, így a dolgozónak is mind 2014. évi jövedelme lesz? A számvitelbe viszont kell-e időbeli elhatárolásként könyvelni a 2015.01.01-02.08. közötti időszakra kifizetett munkabért és járulékait, illetve a 4 havi végkielégítés összege is a 2015. évet terheli ? Válaszukat előre is köszönjük.

Munkaviszony jogfolytonossága Kérdés

Tisztelt Szakértők! A kft., ahol eddig dolgoztam, átadás-átvétel ügylet keretében el lett adva. Én azt az ajánlatot kaptam, hogy menjek át egy másik kft.-be úgy, hogy most nem kapok végkielégítést, de megmarad a munkaviszonyom jogfolytonossága. Az átvevő cég nem jogutódja az átadó cégnek. Az lenne a kérdésem, hogy jogilag tényleg lehet itt szó jogfolytonosságról? És ez a végkielégítésre is kiterjed? A munkahelyváltásról egy „Továbbfoglalkoztatásra irányuló megállapodás” készült köztem és a két cég (átvevő és átadó) között. A jogfolytonosságról az alábbi pont szól: „Szerződő felek megállapítják továbbá, hogy a jogutódlással történő továbbfoglalkoztatás során a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény vonatkozó rendelkezéseinek alkalmazása során kölcsönösen együttműködve járnak el.” Ez rám nézve mivel jár? A megállapodás utolsó pontja pedig így hangzik: „Felek kijelentik, hogy egymással szemben a jelen megállapodás fenti pontjaiban foglaltakon túlmenően további követelésük semmilyen jogcímen nincs, esetleges további követeléseikről kifejezetten, feltétlenül és visszavonhatatlanul lemondanak.” Mit takar ez megfogalmazás? Van még egy tartozásom a céggel szemben, és úgy gondoltam, hogy annyival csökkentik majd a végkielégítésemet. Vagy ez azt jelenti, hogy az eddigi cégem (az átadó) lemond bármiféle követeléseiről? Sajnos, csak most kaptam kézhez a megállapodás szövegét és holnapután már alá kell(ene) írnom. Tudnak addig választ adni? Előre is nagyon köszönöm.

Így kell kiszámolni a végkielégítés összegét Cikk

Csökkentették a kft.-nél dolgozó munkavállaló munkaidejét, és ennek megfelelően a bérét is. A társaság azóta már fel is mondott neki. Mennyi végkielégítés jár a dolgozónak? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd munkajogászunk válaszolt.

Védett korban lévő alkalmazott elbocsájtása Kérdés

T. Adózóna Szakértők! Feleségem 1978. szeptember 01. óta áll munkavállalói jogviszonyban. Felsőfokú (egyetemi) végzettsége van. 2015 márciusában tölti be a 60. életévét. A Munka törvénykönyve jogszabályai alapján idén márciusban "védett korba" lépett mint munkavállaló. Jelenlegi munkáltatója a Sanofi Aventis (Chinoin) a napokban tájékoztatta, hogy a cég párizsi központja a munkakörében alkalmazott létszámot két főről egyre csökkenti, így 2015 januárjától nem fogja tovább alkalmazni. Idén 23. évét töltötte a vállalatnál. Több felajánlott egyéb munkakörre is pályázott a cégnél, de úgy döntöttek, hogy ezeket fiatalabb külső munkatársakkal töltik be.(Az ő kontrolling munkakörében egyedül maradó fiatalabb munkatársára így sokkal több feladat hárul, mert eddig is elég sokat túlóráztak.) Tehát a létszám csökkentése nem igazán indokolt, de ez végül is a párizsiakat nem érdekli. Kérdéseim a következők: 1./ Van-e bármilyen lehetősége korkedvezményes öregségi nyugdíj igénybevételére (36-37 év jogviszony 40 év szolgálati idő)? 2./ A "Nők 40 Plusz" program milyen lehetőséget biztosít számára? 3./ Vállalata a végkielégítés mellett kötelezhető-e, és ha igen, mekkora "távolléti díj", vagy egyéb juttatás megfizetésére? Válaszukat előre is megköszönve: Kelemen András

Munkaidő-csökkenés után végkielégítés számítása Kérdés

Tisztelt Cím ! Cégünk egyik dolgozója már 11 éve dolgozik a kft.-nél, napi 8 órás főállású munkaviszonyban. Az utóbbi 2 évben a keresete havi bruttó 180.000 forint volt. Három hónappal ezelőtt viszont mivel a cégünk megrendelése, és árbevétele is lecsökkent, így a dolgozót is csak napi 4 órában alkalmazták 90.000 forintos bérért. Most viszont a cég felmondott a dolgozónak, akinek 3 havi végkielégítés jár a 11 éve után. Kérdésünk, hogy ebben az esetben hogyan kell a végkielégítést kiszámolni ? Válaszukat előre is köszönjük.

Egyesülés beolvadással Kérdés

Zártkörűen működő részvénytársaság beolvad egy korlátolt felelősségű társaságba, pontosan egyesülés beolvadással a megnevezés. Kérdésem a zrt.-ben lévő alkalmazottakra vonatkozik. Ebben az esetben milyen módon szünik meg a munkaviszony? Hogyan kell eljárni? Felmondási idő, végkielégítés ebben az esetben van?

98 százalékos különadó visszatérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, hogy röviden ismertesse, hogy a szeptemberben elfogadott törvény alapján pontosan milyen nyomtatványon és milyen formában lehet a 98 százalékos különdó összegét visszakérni a NAV-tól? Ezzel kapcsolatos további kérdésem, hogy a kollektív szerződés alapján megállapított végkielégítést hogyan kell kezelni a szeptember törvény szerint, azaz milyen adó sújtja, ha ügyfelem 2011-ben kapta meg a kollektív szerződés szerinti végkielégítését 98 százalékos adó levonásával és most szeretné a szeptemberi törvény alapján visszakérni? Köszönöm válaszát.

Végkielégítés közalkalmazott Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha közalkalmazotti, határozott idejű kinevezésemet nem hosszabbították meg, jár-e nekem végkielégítés? A munkáltatóm nem az én munkámat tartotta rossznak, hanem a pénzügyi nehézségeire hivatkozott. Hat és fél éve dolgozom itt, mindig 2-3 havi, határozott idejű kinevezéssel; egyszer meg kellett szakítani ezt a folyamatot hathavi megbízási szerződéssel, majd egy éve ismét kinevezéssel dolgoztam. Közeleg a 30 éves közalkalmazotti jubileumi jutalom ideje, de ezt már nem tudom érvényesíteni. 60 éves vagyok, szinte "egyik napról a másikra" közölték velem, hogy szeptember 1-jétől nem tudnak tovább alkalmazni. Válaszát megköszönöm.

Végkielégítés: itt vannak a példák, kinek, mennyi jár Cikk

Elég-e közös megegyezéskor szóban megállapodni a végkielégítés összegéről? Mikor számít bele a munkahelyen eltöltött időbe a fizetés nélküli szabadság? Olvasóink esetei alapján összegyűjtöttük, mit kell tudni a végkielégítésről.

Egyéni vállalkozó 10 évig gyesen lévő alkalmazottja miatti terhei Kérdés

Tisztelt szerkesztőség! Egyéni vállalkozó egy alkalmazottat foglalkoztatott egy másik faluban lévő egyszemélyes üzletében. A dolgozója 7 év munkaviszonyt követően elment szülni, a boltot bezárták. A gyermeke beteg, ezért 10 éves koráig otthon lehet vele gyesen. Közben szült egy másik gyermeket, majd ismét visszatért az első gyermekével gyesre. A dolgozó nem tudja vállalni, hogy egy másik városba, 30-40 kilométerre járjon dolgozni, a beteg gyermeke miatt. Ő nem hajlandó felmondani, a munkáltatói felmondásra számít. 17 év munkaviszony után jár neki a felmondási idő és a végkielégítés, hiába csak 7 év volt a ténylegesen munkában töltött ideje? Az egyéni vállalkozónak azóta nincs más alkalmazottja, a vállalkozása csődbe ment, már csak ő maga dolgozik még valameddig, amíg az árukészletét megpróbálja kiárulni. Gondolkozik azon, hogy visszaadja a vállalkozói igazolványát. Az árbevétele még a saját járulékait sem fedezi. Mi történik akkor, ha visszaadja a vállalkozói igazolványát, és nem tudja, mert nincs miből kifizetni az alkalmazottja felmondási időre járó bérét, végkielégítését? A két szülésre, felmondási időre, végkielégítésre tekintettel körülbelül 1 millió forint lenne járulékokkal együtt az összes terhe. Az alkalmazott munkaviszonya megszűnik a vállalkozói igazolvány visszaadásának napjával? Mi lesz azzal az összeggel, ami járna neki, de nincs miből kifizetni? Itt nincs felszámoló, végelszámoló, ekkor is van lehetőség a bérgarancia-alapból való igénylésre? Köszönettel.

Elhunyt egyéni vállalkozó alkalmazottja Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következő összetett kérdésre szeretnénk minél hamarabb választ kapni: Egy körzeti orvos egyéni vállalkozó elhunyt. Az egyéni vállalkozását a vállalkozás speciális voltára tekintettel – mivel szakorvosról van szó – az örökösök nem fogják folytatni. Erről a nyilatkozatot a NAV felé a napokban meg is teszik. Az egyéni vállalkozónak 15 éves munkaviszonnyal rendelkező alkalmazottja volt, akit a vállalkozás nem folytatása miatt szintén nem tudnak foglalkoztatni az örökösök. A várható örökösök az elhunyt magánszemély kiskorú gyerekei lesznek, kiknek a gyámja, törvényes képviselője az édesapjuk. A kérdéseim: Az alkalmazott munkaviszonya a munkáltató halálának napjával szűnik meg? Ha az alkalmazott jelenleg táppénzen van, illetve a munkáltató halálakor táppénzen volt, lehet az utolsó munkában töltött napja a munkáltató halálának napja? A törvény szerint járó végkielégítés és felmondási idő megilleti-e a munkavállalót? Mikor kell ezt az összeget kifizetni részére? Mikor, és ki adhatja ki neki a megszűnő papírokat, ha a hagyatéki tárgyalás még nem történt meg, és várhatóan csak 4-6 hét múlva lesz? Hogyan tud így például a munkanélküli hivatalnál bejelentkezni a munkavállaló? Válaszukat várva, köszönettel: Kovácsné Tóth Katalin

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink