348 találat a(z) végkielégítés cimkére

Megszűnik a munkáltató – mi lesz a munkavállalókkal? Cikk

Egyre gyakrabban hallani arról, hogy adott cég üzemét vagy telephelyét megvásárolja egy másik gazdasági társaság akként, hogy az változatlan feltételek mellett fogja folytatni a korábbi tevékenységet. Ennek a jogügyletnek számos polgári jogi jellegű jogkövetkezményén kívül munkajogi vetülete is van, az átadó munkáltatónál foglalkoztatott munkavállalók sorsát ugyanis rendezi a törvény. Cikkünkben azt is megvizsgáljuk, hogyan juthat hozzá a munkavállaló az őt jogszerűen megillető munkabérhez, ha a munkáltató jogutód nélkül szűnt meg.

Végkielégítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltatói felmondással megszűnő munkaviszonnyal összefüggésben fizetett 12 havi végkielégítés, miután járulék (nyugdíj- és egészségbiztosítási) kerül levonásra, ez az időintervallum biztosításban töltött időnek számít, és egészségügyi ellátásra jogosult-e a dolgozó?

Gyesről visszajön a 3 gyermekes anyuka Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi ügyben kérném szíves segítségüket: Adott egy egyszemélyes vállalkozás 1 fő alkalmazottal. A alkalmazott hölgy 2009-ben szülési szabadságra ment, azóta még két gyermeknek adott életet. Emberileg ennek nagyon örülünk, de: 2017-ben vissza akar jönni dolgozni. Az ő helyét már 2009-ben betöltötte egy másik munkavállaló, akivel tökéletesen meg vannak elégedve. A vállalkozásnak pont annyi bevétele van, amiből fenn tudja tartani magát, eredménytartaléka, megtakarított pénze nincs. Nem tudja foglalkoztatni az anyukát, ezért meg kellene szüntetni a jogviszonyát 2017-ben. Az előzetes kalkulációk alapján jár neki 92 nap szabadság, felmondás esetén 55 nap felmondási idő és 4 hónap végkielégítés, mivel 2005 óta állományban van. Ez kb. 10 havi munkabér, ami a vállalkozásra kb. 2,5 millió forint terhet róna, aminek nincs pénzügyi fedezete. Hogyan lehet ezt a jogviszonyt lezárni úgy, hogy a törvényi előírásoknak meg tudjon a vállalkozás felelni, de ne kelljen csődöt jelentenie? Egyáltalán van bármi lehetőség arra, hogy ezt a rengeteg pénzt ne kelljen kifizetni a semmire? Válaszukat előre is köszönöm! Ha esetleg nem válaszolnák meg a kérdésemet, akkor tudomásul veszem, hogy ebben az esetben nincs megoldás, tönkre kell mennie egy cégnek és két ember állása kell, hogy megszűnjön egy rossz szociális törvényhely miatt.

Végkielégítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk órabére 815 forint. Amennyiben a munkáltató felmondással a mai napon megszünteti a munkavállaló jogviszonyát, hogyan alakul a távolléti díj számítása a végkielégítés szempontjából (17 év folyamatos munkaviszony), és mennyi végkielégítésre jogosult, illetve mikor kell neki kifizetni? Jelen esetben a felmondási idő 30+30 nap. Megteheti-e a munkáltató, hogy eltekint a felmondási időtől? Ilyenkor meg kell-e fizetni a munkavállaló részére a felmondási időre járó távolléti díjat? Végkielégítés az én számításom szerint: 815*8*22 munkanap (szeptember hónap)*4= bruttó 573 760 forint. Jól számoltam-e? Köszönöm válaszát.

Végkielégítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem két részből áll: tudomásom szerint az azonnali hatályú felmondást mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak alaposan indokolni szükséges; míg a rendes felmondás esetében csak a munkáltatónak kell indokolást adnia; milyen indokok fogadhatóak el? Végkielégítés minden munkaviszony-megszüntetési esetben jár? (Munkavállaló rendes, azonnali felmondása, illetve közös megegyezés.) Válaszát előre is köszönöm!

Végkielégítés esetén távolléti díj kiszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk dolgozója 2003. 06. 02-től áll munkaviszonyban. Bére 2016 . évben 285 800 forint/hó. 2016. 07. hóban béremeléssel 314 380 forint lett a bére. 2016. 08. hóban ügyvezetői döntésre bére a 285 800 forintra visszaváltozott. Kérdésem, hogy felmondás esetén hogyan kell a végkielégítés összegét kiszámolni? Válaszukat előre is köszönöm!

Erzsébet-utalvány Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Erzsébet-utalvány felmondási időre jár. Kérdésem az lenne, hogy végkielégítés idejére jár-e? Abban az esetben, ha a munkáltatónak ezzel kapcsolatos belső szabályzata nincs. Köszönöm

Gyes alatt megszűnő jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! A napokban volt egy cikk az oldalon a gyesről visszatérő kismamák fizetésemeléséről. Azt szeretném megtudni, hogy olyan esetben, amikor a munkáltató nem tudja "visszavenni" a munkavállalót (mert az állást betöltötték, más munkakört felajánlani pedig nem tud), akkor a végkielégítés és a szabadságmegváltás kiszámításakor az érvényben lévő bért kell figyelembe venni, vagy ebben az esetben is emelni szükséges a többi munkavállaló szintjére? (A munkavállaló egy napra sem állna újból munkába). Köszönöm.

Végkielégítés határozott idejű munkaviszonynál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik intézményünknél határozott idejű munkaviszonnyal foglalkoztatunk szociális gondozót a kötelező létszámnorma miatt 2013. 09. 16-tól. Munkaszerződését évente hosszabbítjuk meg, amely 2016. 09. 15-én lejár. A munkavállalót kiértesítettük, hogy a szerződését a továbbiakban nem hosszabbítjuk meg. Az intézménynél 3 évet dolgozott munkaviszonyban. Afelől érdeklődnék, hogy végkielégítésre jogosult vagy nem a munkavállaló ilyen esetben? Köszönöm válaszát.

Végkielégítés, kártérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk munkaügyi pert nyert, a megítélt elmaradt jövedelmét most kapta meg, kétféle jogcímen: 1./ Távolléti díj kártérítés jogcímen, 2./ Végkielégítés + kamatai. Tekintettel arra, hogy elszámolást nem küldtek, így nem tudjuk, hogy kinek kell és melyik összegre fizetni a járulékokat és az szja-t? A kártérítés jogcím járulékköteles-e vagy az simán az ő pénze 4 év után. Gondolom, hogy a végkielégítés adózik, és járulékozódik, csak az a kérdés, hogy a dolgozónak kell-e most vagy év végén a 1653-as bevalláson rendezni, vagy ezt már az előző cége rendezte? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Nyugdíj előtti felmondás Kérdés

Kolléganő munkaviszonyát szeretnénk rendes felmondással megszüntetni. Születési ideje: 1952. június. A munkáltatónál a munkaviszony kezdete: 1991. november. Jelenleg nem nyugdíjas. Mit kell figyelembe venni a felmondáskor? Milyen mértékű végkielégítéssel kell számolni? Élvez-e védettséget vagy valamilyen különleges eljárás szükséges-e? Mint munkáltató, kezdeményezhetjük-e a nyugdíjazását? Ha igen, mi a teendő ilyenkor?

Jár-e végkielégítés részleges leszázalékolás esetén? Kérdés

A munkavállaló 13 éve dolgozik gyártósori szalagmunkásként a munkaadónál. 2016-ban részlegesen leszázalékolták, azért nem tudja tovább végezni korábbi munkáját. A munkaadó nem tud a munkavállaló által végezhető munkát biztosítani, ezért megszüntetik a munkaviszonyt, de végkielégítést nem akarnak fizetni, mondván, hogy nem a munkavégzésből adódott az egészségkárosodás. Kérdésem: leszázalékolás esetén jár-e végkielégítés, illetve befolyásoló tényező-e az, hogy a munkavégzéssel kapcsolatosan alakult-e ki a betegség vagy sem?

Háziorvosi bt. beltagjának halála Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni az alább leírtakban. Háziorvosi bt. beltagja háziorvos, rajta kívül még három családtagja is tulajdonos, ezen kívül három alkalmazottat foglalkoztat. A háziorvos a mai napon sajnos elhunyt. A kérdéseim ennek kapcsán merültek fel. Éspedig: a halál napjától mi a teendő az alkalmazottakkal és magával a bt.-vel? Hogyan szűnik meg a munkaviszonyuk, jár-e nekik végkielégítés? A következő, hogy hogyan kell elkezdeni a bt. megszüntetését (mivel a NAV sem tudott erre választ adni)? A meglévő tárgyi eszközökkel – mint személygépkocsi stb. – mi a teendő? Milyen határidővel kell lezárni a könyvelést? Hol tudok a fentieknek utána olvasni, mivel még ilyen eset nem fordult elő nálam eddig. Kérem mielőbbi segítségüket. Tisztelettel: zsmami

Példák jogellenes felmondásra. Mit tehetünk? Cikk

A munkavállaló 2 napja fekszik otthon betegen, amikor csenget a postás, és átadja részére a munkáltató elbocsájtó szép üzenetét tartalmazó levelét. A felmondás indoka, hogy a dolgozó „nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és nem sikerült munkára bírni, sőt, az előző évben többször volt beteg, jelenleg is az”. Hogyan tovább?

Nyugdíjkorú? Ezekre a felmondási, végkielégítési szabályokra figyeljen! Cikk

Mivel indokolja a munkáltató a felmondást, muszáj-e végkielégítést fizetnie, ha megválna nyugdíjkorhatárt elérő dolgozójától? Ha jelentős összeggel honorálná az esetleg több évtizedes munkát, elviszi-e a plusz pénz javát a különadó?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink