921 találat a(z) végelszámolás cimkére
Jegyzett tőke – végelszámolás Kérdés
Nemrég alakult kft. végelszámolással megszűnik. Vagyona nincs. A jegyzett tőke 3 millió forint. A pénztár záró 3 millió 200 ezer forint. A 200 ezer forintot jövedelemként a tulajdonos felveszi. A 3 millió forint jegyzett tőkét hogyan veheti vissza, hiszen azt adózott jövedelemből tette be? Kell-e utána adót fizetni? A könyvekből hogyan vezetheti ki? Köszönöm a választ.
Be nem fizetett tőke végelszámoláskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely a jegyzett tőkéjét 2016-ban felemelte, de a befizetés teljesítését az alapítói határozatban 2018-ig vállalta. Ez a kft. 2016.november 1-jétől elhatározta a végelszámolását. Mi a teendő a végelszámolás végén, ha a megmaradt kiadható vagyona több lesz, mint 500 ezer forint (amit ténylegesen be is fizetett anno alapításkor)? Vállalkozásból kivont vagyon utáni adóterheket megfizetve, kiveheti-e az 500 ezer forint feletti összeget? Köszönettel: Léderer Györgyné
Ilyenkor mi az áfa alapja? Cikk
Bt.-s vállalkozásunk egyszerűsített végelszámolással megszűnik. A bt. vagyona között szerepel egy ingatlan, amelyet magánszemélytől vásároltunk (áfa nélkül). Az értéknövelő felújítás miatt viszont levonható áfánk keletkezett, amelyet vissza is igényeltünk. A végelszámolás befejezésekor vagyonfelosztással fog a tagok tulajdonába kerülni. Kérdésünk: hogyan kell az áfát bevallani, illetve mi lesz az áfa alapja, ha az ingatlannak egy része(felújítás) után volt csak levonható áfája? Olvasónk kérdésére Magos Zoltánné adószakértő válaszol.
Katából kilépés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság, mely az elmúlt években kata szerint adózik, végelszámolással meg kíván szűnni. Ehhez ki kell jelentem a katából. Kérdésem az lenne, hogy a társasági adóhoz való visszatérés alkalmából készített nyitómérleget közzé kell tenni az erre szolgáló elektronikus felületen, vagy elég csak a végelszámolási nyitómérleget és majd a zárót? Kötelező még a társasági adóhoz történő visszaállás esetén a nyitómérleg könyvvizsgálóval történő auditja? Válaszát előre is köszönöm.
Végelszámolás – elengedett kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Végszámolás befejezéséhez készíteném a záró mérleget. A könyvekben szerepel passzív időbeli elhatárolásként előírt kötelezettség. Határozatom van, hogy nincs kötelezettségem a szerv felé. Ekkor árbevételként lekönyvelem de így pedig társaságiadó-fizetési kötelezettségem keletkezik. Nincs-e valamilyen mód ezzel a bevétellel szemben értékvesztést elszámolni, vagy valami egyéb megoldás? Pénzeszközöm, sem egyéb eszközöm nincs a társaságiadó-befizetési kötelezettség teljesítésére. Válaszukat előre is köszönöm.
Végelszámoló bére és járulékai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arról érdeklődöm, hogy egy cég végelszámolásakor, ha a végelszámoló maga a korábbi cégvezető, akkor hogyan alakulnak a járulékfizetései, kell-e ügyvezetőként bért számfejteni neki, ha munkaviszonyban látta el a végelszámolás kezdete előtt az ügyvezetést? Ha a cég jelenlegi vezetője végelszámoláskor az ügyvédnél nyilatkozza, hogy mint végelszámoló nem vesz fel pénzt, mert ingyenesen végzi a végelszámolást, akkor ezt így meg lehet tenni? Tehát ekkor nem fizet semmilyen járulékot és szja-t sem, de más biztosítotti jogviszonnyal sem rendelkezik? Ez így jó lehet, mert neki az ügyvédje azt mondta, hogy igen, ezt így meg lehet csinálni. Válaszukat előre is köszönöm:
Bt. negatív saját tőkével Kérdés
Tisztelt Szakértő! Évek óta nem működő, gazdasági tevékenységet nem végző betéti társaság negatív saját tőkével rendelkezik, van a cégben tagi kölcsön. – A bt. kötelezett-e a saját tőke rendezésére? Mit tud tenni a cégbíróság vagy a NAV, ha évek óta negatív a saját tőke? – A tagok követeléseikből emelnének tőkét a bt.-ben. A tagi kölcsön milyen módon válhat apportálhatóvá? Véleményünk szerint illetékkötelezettsége nem keletkezhet. – Később a tagok a bt.-t végelszámolni szeretnének. Ezt tagi hitellel nem tudják megtenni, azért a tagi hitelt meg kell szüntetni. A tagi kölcsön apportálásának számviteli elszámolásában kérem segítségét. Válaszát előre is köszönöm!
Végelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. vállalkozásunk egyszerűsített végelszámolással megszűnik. A bt. vagyona között szerepel egy ingatlan, melyet magánszemélytől vásároltunk (áfa nélkül). Az értéknövelő felújítás miatt viszont levonható áfánk keletkezett, melyet vissza is igényeltünk. A végelszámolás befejezésekor vagyonfelosztással fog a tagok tulajdonába kerülni. Kérdésünk: hogyan kell az áfát bevallani, illetve mi lesz az áfa alapja, ha az ingatlannak egy része(felújítás) után volt csak levonható áfája?
A kapott támogatás adózása megszűnéskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság támogatással valósított meg beruházást, majd idegen ingatlanon megvalósított beruházásként aktiválta a tárgyi eszközök között. A támogatás összege a passzív időbeli elhatárolásba került, majd az értékcsökkenés és a támogatási intenzitás figyelembevételével vezetjük át az egyéb bevételbe. A tulajdonos elhatározta a társaság végelszámolással történő megszüntetését. Az ingatlant a tulajdonos a végelszámolási eljárás keretében veszi át. Milyen adófizetési kötelezettség merül ilyenkor fel? Mire kell odafigyelni? A passzív időbeli elhatárolást egyéb bevételbe átvezetjük, ezt akkor le kell adózni? Ezzel szembe el lehet számolni terven felüli értékcsökkenést? Köszönöm a segítségét.
Végelszámolás befejezése után a cégvagyon szja szerinti adózása Kérdés
Kérdésem a következő. Hogyan adózik szja szempontjából a felosztható cégvagyon a végelszámolás végén, ha a jegyzett tőke magasabb, mint a felosztható vagyon értéke. Magyarul például az alapításkori jegyzett tőke összege 10 millió forint, de a végelszámolás után maradt felosztható vagyon összege 4 millió forint. Ebben az esetben kell-e szja-t fizetni a tagoknak? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Kurucz Antalné Kurucz-Kontír Bt.
Megszűnik a munkáltató – mi lesz a munkavállalókkal? Cikk
Egyre gyakrabban hallani arról, hogy adott cég üzemét vagy telephelyét megvásárolja egy másik gazdasági társaság akként, hogy az változatlan feltételek mellett fogja folytatni a korábbi tevékenységet. Ennek a jogügyletnek számos polgári jogi jellegű jogkövetkezményén kívül munkajogi vetülete is van, az átadó munkáltatónál foglalkoztatott munkavállalók sorsát ugyanis rendezi a törvény. Cikkünkben azt is megvizsgáljuk, hogyan juthat hozzá a munkavállaló az őt jogszerűen megillető munkabérhez, ha a munkáltató jogutód nélkül szűnt meg.
Osztalékfizetés, végelszámolás Kérdés
500 ezer forint törzstőkével rendelkező kft. tulajdonosai a jogszabályoknak megfelelően módosították a társasági szerződésüket, amelyben rögzítették, hogy a a hiányzó 2,5 millió forintot 2017.december 31-éig a kft. pénztárába befizetik. Időközben azonban arra az elhatározásra jutottak, hogy a tevékenységüket 2016. december 31-ével befejezik, a kft.-t megszüntetik. A kft.-ben van előző években előírt osztalék, és a 2016. évi adatokat látva az idei év is nyereséges lesz. Kérdésem: mivel a törzstőke hiányzó része még nincs befizetve, és a tulajdonosok már nem is szeretnék azt befizetni (jogszabály alapján addig nem fizethető osztalék), mi lesz az eddigi és a 2016-ban keletkező osztalék sorsa? Hogy kell helyesen eljárnunk? Köszönöm válaszukat!
Tartozásátvállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk szeretne átvállalni egy tagihitel-kötelezettséget egy végelszámolás alatt lévő kft.-től. A kérdésem az lenne, hogy mi módon könyvelendő ez a tranzakció 2016-ban, illetve az átvállalt összeg után az áfakötelezettség felmerül-e, vagy amennyiben nem ingyenesen vállalja át a társaság a kötelezettséget, akkor az áfa megfizetése elkerülhető-e? Válaszát előre is köszönöm.
Végelszámoláskor nem tudja kifizetni az ügyvezető bérét Kérdés
Mi van akkor, ha a cégnek csak az ügyvezető az egyetlen alkalmazottja, aki munkaviszonyban látja el feladatát és nincs bevétele és nem tudja felvenni a bérét? A pótbefizetésekből rendezte a járulékokat. Végelszámolással szeretné megszüntetni a céget, hogy kata formában egyéni vállalkozóként szerezzen még a nyugdíjhoz szolgálati időt.
Magyarországi fióktelep bezárása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy romániai cég magyarországi fióktelepet hozott létre 2012-ben. A fióktelep viszont nem érte el a célját, mivel árbevétele nem volt, csak költségei keletkeztek (alapítási költségek, mint illeték, ügyvédi, postaköltség stb.). A romániai cég szeretné megszüntetni a Magyarországi fióktelepét. Tartozásai nincsennek, de évente a veszteségei fedezetére, illetve a bankszámlavezetés költségeire a romániai cég utalt át kölcsönösszegeket. Kérdésünk ezzel kapcsolatban: 1.) A fióktelep megszüntetését végelszámolással kell elindítani? 2.) Viszont mivel van kölcsöntartozás a romániai anyacég felé, így akkor nem lehet végelszámolást kezdeményezni, hanem az anyacég kezdeményezzen felszámolást? 3.) Van-e valamilyen más megoldás a végelszámoláson és a felszámoláson kívül? Válaszukat előre is köszönöm.