392 találat a(z) tao cimkére
Tárgyi eszköz értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság fontolgatja, hogy végelszámolással megszűnik. A társaság jelenleg kivaalany. Természetesen tudja, hogy a végelszámolás elindításakor kivaalanyisága megszűnik, és újra taoalannyá válik. A társaság tulajdonában van egy tehermentes ingatlan, amelyet értékesíteni szeretne. Kérdésünk az, hogy az ingatlan értékesítése kivás vagy taós alanyként járna nagyobb adóteherrel? Válaszukat előre is köszönöm!
Túltöltött a cég taóból, több ment a kelleténél látványcsapatsportra is Cikk
A vállalkozás 2017. 12. 20-áig feltöltötte a várhatóan fizetendő szintre a társasági adóját, és annak egy részét felajánlotta sporttámogatásra. A feltöltés túl jól sikerült, a végleges adókötelezettsége kevesebb lett, mint a feltöltésre bevallott, befizetett, és így a felajánlott összeg is. Hogyan lehet elszámolni a fennálló túlfizetést a támogatott szervezettel szemben? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.
Ezért szünteti meg a kormány a kulturális célú társaságiadó-felajánlást Cikk
A kulturális tao-pénzek területén jelentős visszaélések voltak – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. Szavai szerint a jegyeladásból befolyó összeghez kapcsolódó kritérium "nem mindig szolgálta az átláthatóságot", ezért új támogatási rendszert vezetnek be.
Tao-kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő jogszabályhely értelmezésében szeretném a segítségét kérni. „Az (1) bekezdés sz) és ty) pontja szerinti csökkentés feltétele továbbá a beruházás, felújítás vagy a karbantartás szabályszerű megtörténtéről és összegéről a területileg illetékes örökségvédelmi hatóság által kiállított igazolás, melynek az adóévre vonatkozó társasági adóbevallás benyújtásakor az adózónál rendelkezésre kell állnia.” Egy folyamatban lévő beruházás költségei tárgyévben kifizetésre kerültek, viszont az átadás időpontja áthúzódik a következő évre, de a mérleg leadása előtt még megtörténik, akkor figyelembe vehetem-e a fenti kedvezményeket a társasági adónál?
Tao-támogatásból, felajánlásból megvalósított beruházás könyvviteli elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Ön véleménye szerint egy sportegyesület által kapott tao-támogatás, felajánlás összegéből megvalósított beruházás esetében el kell-e időbelileg határolni az ilyen jogcímen befolyt összegeket, és az értékcsökkenési leírás arányában visszaírni, vagy másképpen kell kezelni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Ingatlaneladás és a kiva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy tao hatálya alá tartozó cég ingatlant vásárolt, továbbértékesítési céllal. A cég 2018. 06. 05-én elhatározta, hogy áttér a kivás adózási módra, azaz 2018. 07. 01-től megtörtént az áttérés. Az ingatlanra adásvételi szerződést kötött a cég 2018. 06. 20-án, a tulajdonjog bejegyzésének felfüggesztésével. A cég a vételár 10 szzalékát, előlegként (foglalóként) vett át szerződéskötéskor a magánszemély vevőtől. A magánszemély a vételárhátralékot 2018. 08. 01-én utalta át, az ingatlan birtokba adására 2018. 08. 02-án került sor. Kérdés: Az ingatlan vételára megoszlik-e a két adózási forma (tao, kiva) között (előleg: tao, vételárhátralék: kiva) között, vagy a teljes vételár a tao vagy a kiva időszakában adózik? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Kivából áttérés tao alá Kérdés
Áttérési különbözet a kivás adóalanyiság megszűnésekor c. cikkükben a 2. példa szerint a tao időszaka alatt képződött, társasági adóval leadózott 2016. évi eredmény újra tao-alapot képezne, ha azt a kiva alól visszajelentkező adóalany nem eszközbeszerzésre költi. Ez szerintem nem egyezik meg azzal az elvi indokolással, amit a szakértő a cikk elején kifejt, miszerint az áttérési különbözet számításának indoka, hogy ne lehessen olyan jövedelem, ami egyik adó alá sem esik. Hogyan egyeztethető ezzel össze az Önök álláspontja, amit a cikkben kifejtettek? Ugyanis a szerint a 2016-os eredmény akár kétszer is tao-fizetési kötelezettség alá kerülhet, míg a 2017-es eredmény sem kivával, sem tao-val nem adózott.
Áttérési különbözet a kivás adóalanyiság megszűnésekor Cikk
Sok szó esik arról, hogy a „hagyományos” adózási módnak tekinthető társasági adó vagy vállalkozói személyi jövedelemadózás alól hogyan térhetnek át az arra jogosult adózók a 2013-tól bevezetett „új” adózási módokra (kata, kiva), kevesebbet beszélünk azonban arról, hogy létezik visszaút is. Akinek nem vált be a kisvállalati adózás, vagy a jövőre nézve más pénzügyi stratégiát folytatna (például. visszaszorul a bérköltség és előtérbe kerül az osztalékfizetés), visszatérhet (áttérhet) a kisvállalati adózás (kiva) alól a társasági adó alá.
Támogatások a társasági adóban Cikk
Bár a bevallási hajrá és – a naptári évvel megegyező üzleti évet választó adózók esetében – határidő után vagyunk, hasznos lehet átgondolni, hogy a nagy hajtás közepette helyesen alkalmaztuk-e a társasági adó kedvezményeit. Jobb ugyanis, ha magunk jövünk rá az esetleges hibára, illetve célszerű visszanyúlni az „asztalon hagyott” pénzért – amennyiben arra van lehetőség.
Közhasznú nonprofit kft., tao Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú nonprofit kft. az adókötelezettségét a Tao 13/A § és a 20. § (6). bekezdése és a 6. melléklet E. pontja alapján állapítja meg. 1. Kérdés. Dönthet úgy a közhasznú nonprofit társaság, hogy adókötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg? Ha az általános szabályok szerint állapítja meg az adókötelezettséget akkor képezhet fejlesztési tartalékot? Kérdés: Amennyiben a közhasznú nonprofit kft. a 2017. gazdasági évben gazdasági-vállalkozási tevékenységet végez, adóját az általános szabályok szerint állapítja meg. De alkalmazni kell a 13/ A c. pontját is? Ez úgy értendő, hogy mivel egy évben gazdasági-vállalkozási tevékenységűnek minősül, a múltbeli adómentesen képzett saját tőke összegét is le kell adózni, vagy csak a tárgyévit? Krisztiánné
Először elutasított, majd határozat nélkül kiutalt tao-támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves állásfoglalását: 2016. évi társasági adó felajánlásunkat a NAV elutasította, arra hivatkozván, hogy 2016. május 31-én a társaságnak az adófolyószámlája tartozást mutatott. Megfellebbeztük a határozatot, azt is elutasította, majd feljebbvitelen ismét elutasításra került. Ezek után minden előzetes információ nélkül, a támogatást a kedvezményezett részére a NAV kiutalta. Szeretném megkérdezni, hogy a kedvezményezett ezek után megtarthatja-e a támogatást, vagy esélyes, hogy a NAV visszatérítést fog kezdeményezni? Várom megtisztelő válaszát. Köszönettel: Bödör Éva
Nesze neked, könnyebb adminisztráció! Berzenkednek az adótanácsadók Cikk
Jottányit nem csökkent a vállalkozások üzleti év zárásához kapcsolódó terhelése, amely két területen, a társasági és a helyi iparűzési adózásban okozza a legnagyobb problémát. A bevallásokhoz szükséges nagy adatmennyiség és megterhelő adminisztráció egyáltalán nem szolgálja az adóelkerülés megelőzését, ellenben sok hibalehetőséget rejt magában, és nagyon megnehezíti az érintettek helyzetét – berzenkedik az Adótanácsadók Egyesülete.
Nonprofit kft. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy nonprofit kft., amely sporttevékenységére tekintettel közhasznú. Sporttevékenysége keretében kap állami támogatást a sportoktatatásra, valamint a sportoló gyerekek havi díjat fizetnek a sportoktatásért a kft.-nek. Ebből áll a bevétele a szervezetnek. Véleményünk szerint, mivel csak a közhasznú tevékenységgel összefüggésben szerez bevételet az államtól és magánszemélyektől, mindkét bevételi forrás áfamentes. Tekintettel arra, hogy minden bevétele közhasznú, úgy gondoljuk, hogy sem tao-, sem hipa-fizetési kötelezettsége nem áll fenn. Kérném szíves válaszukat, hogy jól hárunk-e el mind a bevételek megítélésében, mind az áfa, illetve a tao, hipa ügyében? Köszönöm!
Kiva, értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.01.01-jétől a társaság a kiva adózási módot választotta. Jól értelmezem-e az alábbiakat? 1.) A 2018 után beszerzett eszközök esetén a tárgyi eszköz programban a tao écséhez 0 százalékot állítsunk be és az Sztv. szerint számolunk csak écs-t? 2.) Ha visszatérünk a tao alá, akkor onnantól ezekre a 2018 után beszerzett eszközökre a továbbiakban sem számolhatok el tao écs-t, ugye? 3.) A 2018 előtt beszerzett eszközök esetén mit csinálok a tárgyi eszköz programban az eszközök tao écséjével? Mivel azokra sem számolhatok el écs-t a kiva alatt. Átállítom azoknak a tao szerinti écs-jét nulla százalékra? (Itt már nincs a 10 százalék, ugye? Mert 2018-tól kivás a cég.) 4.) Amikor visszatérek a tao alá, akkor pedig a tao szerinti számított nyilvántartási értékből levonom az Sztv. szerint elszámolt écsét és ezzel a nettó értékkel indítom a tao écsét. Köszönöm!
Közhasznú civil szervezet tao-ja ingatlan-bérbeadás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú alapítvány, amelynek ingatlan-bérbeadásból is keletkezett bevétele, egyebekben csak támogatásokat, adományokat kapott a cél szerinti tevékenységéhez. Áttanulmányoztam a NAV 13. információs füzet 11+12. oldalán a számítást "segítő" példát, de nem értem a következőt: a kapott adomány miatt miért keletkezik korrekció? Ezzel a korrekcióval jóval több tao-t fizet, mintha csak bérbeadásból származna bevétele. Várom mielőbbi válaszát. Előre is nagyon köszönöm: Léderer Györgyné