86 találat a(z) társas vállalkozás cimkére

Többes jogviszony Kérdés

Főállású katás egyéni vállalkozó – társas vállalkozás tagjaként is – a társas vállalkozásban mennyi járulékot köteles fizetni, ha ügyvezető?

Üzemanyag-megtakarítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Fuvarozó cég üzemanyag-megtakarítást fizetne munkavállalója és a személyesen közreműködő tag részére is. Az szja törvény szerint 100 ezer forintig adómentes. Amennyiben az összeg ezt meghaladja, akkor a teljes összeg adóköteles vagy csak a 100 ezer forintot meghaladó összeg? Kifizethető a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja részére is? Több havi összeget kifizethet egy összegben vagy minden hónapban csak az aktuális havit fizetheti? Hogyan szerepeltetem a 08-as bevallásban? Válaszát köszönöm!

Kata és társas vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy főállású katás egyéni vállalkozó társas vállalkozást indít három taggal együtt. A társas vállalkozásban ő lesz az ügyvezető, a társasági szerződésben benne szerepel, hogy megbízási jogviszonyban látja el a feladatát. Ebben az esetben lehet-e, hogy a katás egyéni vállalkozás legyen a főállás, mivel az kft.-ben csak megbízási jogviszonyban van? Nem akarná a kft.-ben megfizetni a teljes minimálbér után a járulékot. Van-e erre lehetőség?

Tag személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Először is hivatkoznék a cikkre, amiben erről a témáról van szó: http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Munkaviszony_tagi_jogviszony_btben_kftben_m_UABY4Y A kérdésem ezzel kapcsolatban csak az lenne, hogy ha a társas vállalkozás tagja munkaviszonyban vesz részt a vállalkozás tevékenységében, akkor attól függetlenül ugyanúgy vonatkozik-e rá a munka törvénykönyve összes szabálya, mint ha nem is lenne tag? "Ellenben, ha a társaság munkaviszonyt létesít a saját tagjával, alkalmaznia kell az Mt. előírásait. " - tehát a jelenléti ív vezetésére, a túlórák, pótlékok elszámolására és az egyéb kötelező feladatokra, úgymint üzemorvos és hasonlók. Mert ebben az esetben szerintem az ügyvédek és a bérszámfejtők másképp gondolkodnak. A kérdésem, főleg társadalombiztosítási szempontból, hogy másképp kell-e kezelni egy olyan munkavállalót, aki a társas vállalkozás tagja is vagy sem? Köszönöm!

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Társas vállalkozás tagja heti 36 órás munkaviszony mellett tevékenykedik. Kell-e a vállalkozásnak szakképzési hozzájárulást fizetni a kifizetett jövedelem után?

Kapcsolt válallkozás Kérdés

Két egyéni vállalkozó, akik házastársak és egymást között számláznak kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e? Ugyanakkor ha az egyéni vállalkozó és házastársa bt.-je között jön létre gazdasági jogviszony kapcsoltnak minősül-e, ha a bt.-ben az egyéni vállalkozó felesége 50 százalék részesedéssel, szavazati joggal rendelkezik,és ő az ügyvezető? Férj egyéni vállalkozó–feleség egyéni vállalkozó számlázásakor kell e valami különös szabályt alkalmazni a számlázás tekintetében, például piaci árra figyelni?

Főállású egyéni vállalkozó az szja törvény hatálya alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: az szja törvény hatálya alatt álló főállású egyéni vállalkozó (áfakörbe tartozik jelenleg, árbevétele meghaladja a 6 millió forintos értékhatárt) létesíthet-e másik, ugyancsak egyéni vállalkozást, például katás lehetne-e, vagy csak társas vállalkozási formában (bt., kft., egyéni cég) tehetné meg ezt? Amennyiben másik vállalkozást is megkezdhet, a tevékenységi körébe tartozó árbevétele megosztható volna-e a két vállalkozás között, illetve visszaléphet-e áfakörből alanyi mentesbe, ha az árbevétele egyik vállalkozásban sem éri el a törvényileg szabályozott 6 millió forintos értékhatárt? Milyen járulékvonzattal kell számolnia a két vállalkozást működtető magánszemélynek? Válaszát előre is köszönöm.

Így könyvelheti a 10 százalékos költséghányadot Cikk

Egy kft. vezetője társas vállalkozási jogviszonyban, mellékfoglalkozásban látja el feladatát. Havi járandósága 20 ezer forint, ebből levonva a 10 százalékot, 18 ezer forint után fizet szja-t és járulékokat. A bérszámfejtésben 20 ezer forint szerepel, de a kifizetés csak a 18 ezer forint jövedelem levonások utáni összeg. Hová kell könyvelni a levont 2 ezer forintot, hogy ne a 4711 főkönyvi kartonon lógjon? Olvasónk kérdésére Magos Zoltánné adószakértő válaszol.

Csed többes munkaviszony esetén Kérdés

Egy kismama 2012.04.23-2015.01.31 között saját vállalkozásában főállású társas vállalkozóként fizette maga után a kötelező járulékokat. 2015.02.01.től sikerült elhelyezkednie munkavállalóként, ezért saját vállalkozásában munkaviszony melletti társas vállalkozóként ként szerepel, kivétet nem realizál. 2015 decemberében gyermeke született, munkahelye benyújtotta a csed igénylést, amit azzal utasítottak el, hogy a jelenlegi munkahelyén nincs 365 nap munkaviszonya, de van mellette vállalkozási jogviszonya. Amig a társas vállakozói jogviszonyt nem szünteti meg, addig nem kaphat csedet. Jogos ez az érvelés, mit kellene tennie a kismamának, hogy hozzájusson az ellátásához?

SZÉP-kártya juttatása II. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! A korábban Ön által megválaszolt, azonos című kérdéssel kapcsolatban: az szja-törvény alapján úgy értelmezem, hogy NEM adható az említett adózással (1,19-szeres adóalap, 15 % szja, 14 % eho) az ügyvezetőnek (aki társas vállalkozóként ügyvezető, személyesen nem működik közre) SZÉP-kártya. A kérdésem az, milyen adóvonzata van, ha mégis adja a vállalkozás? Köszönöm a segítségét.

Társas vállalkozó jövedelme Kérdés

Főfoglalkozású társas vállalkozó munkaviszonyban látja el ügyvezető igazgatói munkáját. Jelenlegi munkabére bruttó 250 000 forint/hó. A kft. munkavállalóinak keresete is bruttó 250 000 forint/hó. Kérdésem, hogy az ügyvezető igazgató döntése alapján munkabérét lehet-e csökkenteni az elvárt jövedelemre 129 000 forint/hó.

Így dolgozhat táppénz mellett, ha több állása van egyszerre Cikk

Gyakran felmerül a kérdés: lehetővé teszik-e a jogszabályok, hogy ha valaki több jogviszonnyal rendelkezik, megbetegszik, de betegsége miatt csak az egyikben nem tudja ellátni a feladatát, a másik fajta munka levégzésére viszont alkalmas, dolgozhat-e, miközben a másik jogviszonyában táppénzt kap? Cikkünkben összefoglaljuk, hogyan lehetséges ez.

Vállalkozás rokkantsági ellátás mellett: ennyi tb-közterhet kell fizetni Cikk

Gyakran felmerül a kérdés, hogy a megváltozott munkaképességű személyek milyen korlátozással, mekkora tb-közterherfizetés mellett dolgozhatnak vállalkozási jogviszonyban. Cikkünkben összefiglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, valamint azt, hogy milyen ellátásokra jogosultak a megváltozott munkaképességűek.

Kinek kell cégautóadót fizetni, ha kivonják a kocsit a forgalomból? Cikk

Gondolhatnánk, hogy, ha kivonják a forgalomból a cég autóját, attól kezdve nem kell utána cégautóadót fizetni. A társaságok tulajdonában lévő személygépkocsikra viszont ez így egyáltalán nem igaz.

Az iparűzési adó alapja egyéni és társas vállalkozás esetén Kérdés

Azt hallottam, hogy míg egy társaságnál a rezsiszámla értékét elfogadják anyagnak (mért áramdíj,hődíj,vízdíj), anyagköltségként, az egyéni vállalkozó nem veheti figyelembe az ipa számításánál. Vagy például ha veszek irodaszert, számlatömböt, bélyegző házat. Kérem segítségüket! A helyi adó törvény konkrétan hol rendelkezik erről? Köszönöm

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink