1546 találat a(z) támogatás cimkére

Itt az új kormányrendelet: óvodai, bölcsődei ügyelet, munkahelyi gyermekfelügyelet, bölcsődei ellátás támogatása Cikk

Megjelent a veszélyhelyzet során a gyermekek napközbeni felügyeletével kapcsolatos intézkedésekről szóló 152/2020. (IV. 27.) kormányrendelet.

Alapbér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vendéglátással foglalkozó kft. a járványhelyzet kihirdetését követően kénytelen volt bezárni. Jelenleg nulla Ft a bevétele. Dolgozóit nem bocsájtotta el, megállapodott velük, hogy az alapbér 50 százalékának megfelelő állásidőt fizet. Májusban szeretne bértámogatást igényelni. A dolgozókat átjelentené 2 órás munkaviszonyba és ezután kérné a bértámogatást. Kérdésünk az lenne, hogy így is megteheti-e, hogy nem tud bevételszerző tevékenységet folytatni, illetve ha igen, akkor mi lesz a támogatás alapja, az eredeti 8 órás alapbér vagy a kérelem benyújtáskori 50 százalékos alapbér?

Munkaidő-csökkentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltató a vészhelyzet alatt 2020.03.19-én a munkavállalók munkaidejét napi 8 óráról csökkentette napi 2 órára. Május 01-jétől szeretné igényelni a bértámogatást. A problémánk az új rendelkezés szerinti alapbérrel van. A kérelem benyújtásának időpontjában már a dolgozók a csökkentett alapbért kapják. Ebben az esetben mi lesz a támogatás alapja? Igényelhet egyáltalán támogatást ebben a formában a munkáltató és munkavállaló?

Mezőgazdasági őstermelő, állami támogatás elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: mezőgazdasági közös őstermelő 2018. évben beruházott egy öntözőberendezést. Abban az évben ki is fizette a teljes összeget. Majd 2019-ben kapott a felére állami támogatást. Azt szeretném kérdezni, hogy az szja-bevallásban most milyen formában kell elszámolni a támogatást és az értékcsökkenést? Kell-e arányosítani? Válaszát előre is köszönöm!

Járulék megfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Adott X Kft., melyben a tulajdonos az ügyvezető is. A feladatát munkaviszonyban látja el. A vírushelyzetre tekintettel csökkentené a munkaidejét és igénybe venné a támogatást. Azonban az említett kft.-n kívül még rendelkezik néhány kft.-vel, melyeknek tulajdonosa és ügyvezetője is egyben. Ezekben megbízási jogviszonyban látja el a feladatot. Ha lecsökken a munkaviszonyban a napi óraszáma, a többi cég valamelyikében nem kell a kieső időre megfizetnie a járulékokat társas vállalkozóként? Válaszukat előre is köszönöm!

Egyéni fejlesztési idő igazolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 105/2020-as rendelet alapján kérhető csökkentett munkaidős támogatásban a munkavállalónak vállalnia kell, hogy a kieső idő 30%-ában egyéni fejlesztési időben vesz rész, mely összefügg a munkakörével vagy a vállalkozás tevékenységével. De ezt hogyan kell majd igazolnia?

Kapott támogatás – taoalap-csökkentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két belföldi, kapcsolt kft. közül az egyik egyszerűsített végelszámolással megszűnik és a kapcsolt viszony okán szeretne végleges pénzeszköz-átadást nyújtani a másik (működő) cégnek, még a végelszámolás időszakában, azaz „megmaradó” vagyonát átadni a kapcsolt vállalkozás részére. Van-e arra mód, hogy a kedvezményezett cég a kapott támogatás értékével (melyet egyéb bevételként kell elszámolnia) a taoalapját lecsökkentse, amennyiben a támogatást nyújtó végelszámolás alatt lévő cég nem akar élni saját adóalapja csökkentéseként elismert költség lehetőségével (mivel a végelszámolás időszakában – érthető módon – negatív az adóalapja) ezért nem kér a kedvezményezettől megfelelő nyilatkozatot, tehát a támogatásra eső tao-t a támogatást nyújtó fizeti meg. Feltételezem, hogy „duplán” semmiképp nem kell megfizetni a támogatásra jutó adót. Ha ez így nem működik, hogyan tudna a végelszámolással érintett cég a kapcsolt kft.-nek pénzeszközt átadni más módon úgy, hogy az erre jutó adót ő fizesse meg, de a kedvezményezettet ne terhelje adóalap-korrekció?

Csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A csökkentett munkaidős foglalkoztatás munkaerőpiaci programban való támogatással kapcsolatban számomra nem egyértelmű az NFSZ tájékoztatója. Bemásolom a szöveget: "A munkavállaló és a munkaadó a támogatás igénybevételekor vállalja, hogy csökkentett munkaidőben, a csökkentett munkaidőn túli egyéni fejlesztési időben állapodnak meg legalább a támogatás időtartamára. Egyéni fejlesztési idő: a munkavállaló a munkaköréhez, vagy a munkaadó tevékenységéhez kapcsolódó fejlesztés érdekében mentesül a csökkentett munkaidő miatt kieső munkaidő harminc százaléka, amely idő alatt a munkavállaló mentesül a munkavégzési kötelezettség teljesítése alól. Egyéni fejlesztési időre a munkáltató bért fizet. Egyéni fejlesztési időre fizetendő bér (azaz a csökkentett munkaidő miatt kieső munkaidő harminc százalékának megfelelő időre eső bér) összegének kiszámolása: az az összeg, amellyel a támogatás és a csökkentett munkaidőre járó bér közösen eléri a támogatás időtartama alatt a munkavállalónak a veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti esedékességgel megállapított havi távolléti díját." A járvány miatt nem megszüntettük a munkaviszonyokat, hanem részmunkaidőre módosítottuk a korábbi teljes munkaidős munkaszerződéseket. A tájékoztató alapján tehát támogatást kérhetünk a jelenlegi nettó és a korábbi, teljes munkaidős nettó bér közötti kiegészítésre? A kérelmet a munkáltatónak és munkavállalónak közösen kell benyújtani a kormányhivatal felé? Várom és köszönöm válaszukat.

Támogatások elszámolása Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Szja szerint adózó egyéni vállalkozóknál bevételek-e a következők: GINOP 5.1. bérköltség de minimis támogatás, illetve a vállalkozóvá válási támogatás 6 hónap időtartamban? Fel kell-e ezeket tüntetni az szja-bevallásban, ha igen, akkor hol és milyen összegben? Köszönöm a segítséget előre is.

Vállalkozóvá válási támogatás az szja-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozóvá válási támogatást igényelt az egyik ügyfelem, majd egy katás bt.-t alapított. A kérdésem az lenne, hogy az szja-bevallásban szerepeltetnem kell-e a megkapott támogatást? A vissza nem térítendő támogatás 6 hónapon keresztül került folyósításra. Köszönöm a segítséget!

Bér, támogatás – kinek mi marad a zsebében? Cikk

Az utóbbi időben számos kérdés utalt arra, hogy a veszélyhelyzetben kihirdetett kormányrendeletekben foglalt rendelkezések miként érintik a munkavállalók és a munkáltatók terheit.

Társasház Kérdés

Üdvözletem! Van egy társasház, amelynek évek óta alkalmazásában áll egy férfi. Ennek az embernek pár napja a háza porig égett. A lakók szeretnének segítséget nyújtani neki úgy, hogy a közösköltségen felül aki szeretne és lehetősége engedi x ezer forintot utal a ház számlájára. A közösképviselő pedig hónap végén egyösszegben készpénzben kifizeti azt az érintett személynek. Ez az ő elképzelésük. Véleményem szerint ez nem igazán járható út, nem látom a befizetések és a kifizetés milyen jogcímen lenne kivitelezhető, illetve tekintve, hogy a férfi a társasházzal munkaviszonyban áll, különösen nem. A megsegíteni akart személy bankszámlanyitása lenne nyilván kézenfekvő megoldás, de az esetünkben egyéb okok miatt nem opció. Közgyűlést jelen helyzetben a tulajdonosok 1/10-e hívhatna össze, de nyilván senki nem akar most senkivel gyülekezni. És egyébként sem lehet kötelezővé tenni a segítségnyújtást. A tulajdonosok döntő többsége jelezte segítő szándékát, de azok jó része egyébként sem a házban lakik, tehát a készpénzes magánszemélyek közötti megoldás sem opció, kihagyva teljesen a társasházat (ahogyan az egyébként a technikai részen túl ki is maradna belőle). Tudnának valamit javasolni a helyzet megoldására, ami minden szempontból szabályos lehetne? Köszönettel

Őstemelő adózása, ha csak területalapú támogatás bevétele volt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy őstermelőnek csak és kizárólag támogatásból (csak területalapú támogatás) származó bevétele volt 2019-ben, hogyan adózik az szja-ban? Köszönöm előre is válaszát! Üdvözlettel: Vitányi Zsuzsanna

Megszakítás nélküli foglalkoztatás, bértámogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kormány csökkentett munkaidejű bértámogatásával kapcsolatban kérdezném, hogy a munkavállaló március 16-ától fizetés nélküli szabadságon van, de most visszajönne 4 órában (régen napi 8 órában dolgozott), igényelhetik-e a támogatást, vagy az, hogy fizetés nélküli szabadságon volt, kizárja a támogatásból? A kérelmező nyomtatványon megkérdezik, hogy kihasználta-e már a munkáltató az egyéb lehetőségeket, például állásidő, fizetés nélküli szabadság, emiatt számomra nem tiszta, hogy a fizetés nélküli szabadság most megszakítás-e, vagy sem. Várom megtisztelő válaszát.

Fagykár, szárazság: nő a biztosításhoz kötött támogatás mértéke Cikk

Már megnyílt az egységes kérelem (EK) kitöltési felülete, ezzel lehetővé vált a biztosítási díjtámogatás igénylése is. Az eddigi 30 százalék helyett idén már a 20 százalékot meghaladó mértékű hozamcsökkenést eredményező kedvezőtlen éghajlati jelenségek esetén is segít a díjtámogatott biztosítás, illetve a támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 65 százaléka helyett annak 70 százalékára nőtt, hívja fel a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink