933 találat a(z) szabadság cimkére
Távolléti díj összege Kérdés
Hogyan határozható meg a távolléti díj összege? Ha jól tudom, akkor a szabadság idejére járó összeget kell így meghatározni. Üdv. K.
Figyelem! Holnaptól változnak a diákmunka szabályai, szabadság is jár Cikk
A diákmunka vállalásánál a foglalkoztatás szabályait szeptember elsejétől már nem a munka törvénykönyve, hanem a szövetkezeti törvény tartalmazza.
Mikortól datálódik? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyesen lévő kismama megszünteti a fizetés nélküli szabadságát szeptember 20-ával. Kismama postai levélben értesítette munkáltatóját, aki majd a felhalmozott szabadnapokat kiadja munkavállaló kismama részére. Ekkor a munkáltató szeptember 20-át követően kezdje el számolni a munkavállaló szabadságát, azaz 21-e számít az első kiadott szabadnapnak, vagy már a szeptember 20-a is szabadnap? Köszönöm a segítségüket!
Szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk kilép, az időarányosan járó szabadságánál több nap szabadságot vett ki. A "túlvett szabadságot" levonhatjuk-e a kifizetendő munkabéréből? Köszönettel.
Látástól vakulásig? Ennyire terhelhetők a dolgozók Cikk
A munkaerőhiány egyre több munkáltató problémája. Ennek következtében gyakori, hogy a betöltetlen státusz(ok), a szabadságon, betegállományban lévők feladatait ideiglenesen a többi munkavállaló között kell felosztani. Áttekintettük ennek munkajogi lehetőségeit és korlátait.
Óradíjas foglalkoztatás és szabadság kiadása Kérdés
Üdvözlöm! Segítségét szeretném kérni, hogy az alábbi kérdésekben helyesen tudjak eljárni. A munkáltató pályázati munkákhoz heti 2 órára szóló munkaszerződéseket kötött, ami tartalmazza, hogy ez maximum a heti 20 órát nem haladhatja meg. Az óradíjak elszámolása mindenkor, közösen megállapított havi teljesített óraszám alapján történik. A munkáltató helyesen jár el, ha csak a ledolgozott órákat fizeti ki, vagy van foglalkoztatási kötelezettsége? Ha a ledolgozott óra meghaladja a szerződésben foglalt maximum 20 órát rendkívüli munkavégzésként kell elszámolni? A szabadság kiadása hogyan történik a heti 2 órás foglalkoztatásnál. Például a takarítónő, aki heti 2 órában takarít, vagy akit azért foglalkoztatnak heti 2 órában, hogy a elintézze a postai munkákat (levelek, csekkek feladását). Részükre is ki kell adni a rendes szabadságot? Köszönettel: Vasóczki Ildikó
Gyesen lévő dolgozó szabadságmegváltása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk már a második gyermekével van otthon gyesen, s ki szeretne lépni. Kilépésekor szabadságmegváltással szeretné rendezni a ki nem vett napokat. Kérdésem: a ledolgozott időre rendesen jár időarányosan a szabadság a szülést megelőzően, valamint a tgyás idejére is jár a szabadság, vagy arra már nem? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Betegszabadság után szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egy munkavállaló a betegszabadság letelte után nem megy táppénzre, hanem a szabadságát szeretné kivenni, ezt megteheti-e törvényesen? Köszönettel!
Szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segitségét kérem az alábbi dolgozó szabadságának meghatározásához: Szül.ideje: 1978.09.27. Gyermek születése: 2013.10.14. Csak ezen gyermek után jár a pótszabadság. 2013. évben szabadságon nem volt, táppénzen volt 07.01-10.13-ig, majd 2013.10.14-től tgyáson, majd gyeden, jelenleg gyesen van. 2016.10.15-től jönne vissza dolgozni. Segitséget kérek, hogy a nevezett esetben a dolgozónak mennyi szabadságot kell a munkáltatónak kiadni? Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita
Gyesről visszatérő szabadságának kiszámítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Van egy munkavállalónk, aki 2013.07.13-ával ment el szülni, ebben az évben még fennmaradt 12 nap szabadsága. 2014.06.28-ától ment gyedre. Gyesről jön vissza 2016.07.13-ával. A szabadságok letöltése után a jogviszonyát szeretné megszüntetni. Az alábbiakban kérem, legyenek szívesek kiszámolni, mennyi szabadságot kell kiadni a munkaviszony megszűnéséig. Válaszukat előre is köszönjük! Üdvözlettel: Bereczki Judit e-mail: bereczkijuditedina@gmail.com
Kényszertörlés alatti cégbe gyesről visszatérő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni szakértői tanácsát. Adott egy kft, amely már több mint 1 éve kényszertörlés alatt van. Lassan 2 éve nem folyik munka a cégben, s árbevétele, vagyona sincs. De: még a termelő időszakban tgyásra ment egy dolgozó, akinek most augusztus közepén lejár a gyes. A cég visszavenni nem tudja, hiszen már nem működik, nincs sem irodája, sem eszközei, sem munkája. Hogyan lehet ilyenkor kiléptetni a dolgozót, illetve hogyan lehet szabályosan eljárni? A cég nem tudja őt tovább állományban tartani, de a törvényesen járó összegyűlt szabadságokra sincs keret. Erről lemondhat egy nyilatkozatban a dolgozó? Vagy számfejteni kell neki aztán majd, ha felszámolásra kerül a cég, akkor a felszámoló kifizeti a kapott keretből a dolgozót? Milyen lehetősége van a munkáltatónak és milyen a "volt" dolgozónak? Köszönöm szépen a segítségét és a tájékoztatását!
Egyszerűsített foglalkoztatottak szabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni abban, hogy az egyszerűsített foglalkoztatottakra hogyan kell értelmezni a szabadság kiadását? Ők alkalmi munka esetén heti 5 napot dolgozhatnak egyfolytában. 5 napra nem jár szabadság. A szabadságot mindig egy adott munkaviszonyban vizsgáljuk. Az ő esetükben ez mint jelent? Előre azt sem lehet mindig megállapítani, hogy egy hónapban hány napot fognak dolgozni, nemhogy azt, hogy ledolgozzák-e a 90 napot? Sok ügyfelünk felteszi a kérdést, hogy adja ki a szabadságot? Sajnos, nem tudunk rá válaszolni. Egyáltalán mikor jár először szabadság az alkalmi munkavállalónak? Arra a napra be kell jelenteni, hogy nem dolgozik, és a közterhet meg kell fizetni utána, és egynapi bért kell kifizetni? Vagy év végén? Mert azt nem tudom meghatározni, hogy melyik az a nap, amikor utoljára dolgozik a cégnél. Egyszerre ki lehet adni neki az összes szabadságot az utolsó napon, és akkor nem kell külön megfizetni a közterhet a szabadságnapokra? Ezért kérnénk az Önök segítségét ebben a kérdésben. Sajnos, nem egyértelmű, amikor azt olvassuk, hogy rájuk is az Mt. vonatkozik a szabadságra vonatkozóan. Válaszukat előre is köszönjük!
Szabadság heti egy napos munkaidő-beosztás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyban heti egy napot (3 órát) dolgozó részére hogyan történik az éves szabadság kiszámítása és annak kiadása? Életkora szerint 20+8 nap járna neki. Havibéres munkavállalóról van szó. 1.) 28/5= 6 nap, melyet a beosztás szerinti munkanapokon vesz ki (ezt alkalmaztam eddig). 2.) A dolgozó beosztása heti kettőnél több pihenőnapot biztosít, ezért az Mt 135. § (2) bekezdése szerint a szabadság kiadása tekintetében a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a két pihenőnapot és a munkaszüneti napot. A gyakorlatban ez mit jelent? Egynapi szabadság tartamára 0,6 óra szabadság számítandó, és mivel az egy nap szabadsággal egy hét munkavégzés alól mentesül a dolgozó, 5x0,6 óra, azaz 3 órára járó távolléti díj illetné meg? Köszönettel.
Teherfuvarozók munkaidő-elszámolása: erre kell odafigyelni Cikk
Közúti árufuvarozó vállalkozás két munkavállalója Németországba szállított, és 21 órát dolgozott egyfolytában. Hogyan kell a munkaidejüket elszámolni? – kérdezte olvasónk. dr. Kéri Ádám, ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Gyesen lévő munkavállaló szabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! A törvényi változások miatt segitségét kérem, hogy az alábbi időpontokkal lefedett időszakban a munkavállaló részére mennyi ki nem vett szabadság jár, ha visszajön dolgozni: 2015. 01. 01.-2015. 01. 03. Betegszabadságon volt, majd 2015. 01. 04.-2015. 06. 20. tgyáson, majd 2015. 06. 21.- 2016. 02. 04-ig terjedő időszakban gyeden volt a munkavállaló, jelenleg gyesen van. A munkavállaló 1981. 03. 21-én született. Segitségét megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita