933 találat a(z) szabadság cimkére
Minden, amit a szabadság kiadásáról tudni kell Cikk
A munkavállalót minden évben húsz nap alapszabadság, valamint különböző jogcímeken (gyermekek száma, életkor, fiatal munkavállalói státusz, fogyatékosság stb.) pótszabadság illeti meg. A szabadság a munkavállaló regenerálódását szolgálja, így azt fő szabály szerint az esedékesség évében ki is kell adni. Előállhat azonban olyan eset, amikor a szabadság kiadása az esedékesség évében nem lehetséges. Olyan eset is adódhat ugyanakkor, amikor lehetséges lett volna kiadni a szabadságot, de arra mégsem került sor.
Egyszerűsített foglalkoztatás: itt az NGM állásfoglalása a szabadságról Cikk
Közeledik az egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munkavállalás szezonja, így érdemes áttekinteni a munka- és pihenőidő vonatkozó szabályait. Ezek a szabályok biztosítják ugyanis ennek az atipikus munkavégzési formának a kellő rugalmasságát, illetve népszerűségét. A szabályok értelmezése ugyanakkor nem mindig egyszerű, különös tekintettel a szabadság megváltására vonatkozó rendelkezésekre. A jogértelmezésben támpontként szolgálhat a Nemzetgazdasági Minisztérium legújabb állásfoglalása is.
Szabadság megváltása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy volt dolgozónk 2016. 03. 29-től folyamatosan, 2017. 03. 09-ig betegállományban volt. 2017.03.09-én sajnos meghalt. Kérdésem, hogy jár-e neki és mennyi időre szabadság, amit szabadságmegváltás címén az örökösök részére ki kell fizetni? A dolgozó 1967-ben született. 2016-ban, betegségét megelőzően 9 nap szabadságot vett ki. Szíves segítségüket nagyon köszönöm.
Áthelyezés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy köztisztviselő közalkalmazotti jogviszonyba történő áthelyezése esetén a köztisztviselő által ki nem vett szabadságnapok átvihetők-e a közalkalmazotti jogviszonyba?
Szabadság egyenlőtlen munkarend esetén Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy speciális munkaügyi kérdésben kérném a segítségüket. Adott egy munkavállaló, aki péntekenként jön be dolgozni mindössze 3 órára, vagyis a heti munkaideje 3 óra, de ezt kizárólag pénteken kell, hogy ledolgozza. Hogyan adjuk ki számra a szabadságot? Annyit tudok, hogy ilyenkor minden nap munkanapnak számít, de nem igazán értem, hogy hogyan kell a szabadságot nyilvántartani. Életkora alapján 23 nap szabadság járna neki. Hogyan kell ezt a 23 napot kiadni és nyilvántartani? Köszönettel.
Elveszik a ki nem vett szabadság? Cikk
Hogyan járjon el a munkáltató, ha megállapodott a munkavállalókkal az előző év végén, hogy átviszik a következő évre az életkor szerinti szabadságnapokat, és azokat március 31-éig kiveszik a dolgozók, de erre nem került sor? Ilyen esetben elvesznek a szabadságnapok a határidő után? Mit tehet a munkáltató, ha a dolgozók nem vették ki a szabadságnapokat? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.
Szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szabadságot a munkaviszony fennállása alatt tilos megváltani, azt természetben köteles kiadni a munkáltató. Ez a szabály kógens, ettől a felek megállapodása sem térhet el. A szabadság pénzben megváltására kizárólag a munkaviszony megszűnésekor van lehetőség. Ez korábbi kérdésre volt válasz. Én csak abban szeretnék tájékozódni, hogy nincs-e lehetőség olyan esetben, ha a cég beolvadás előtt áll, és minden jóindulata ellenére sem tudja kiadni a szabadságot, a feladatokat teljesíteni kell. Munkaviszony megszűnéskor igen, de azon szerencsés dolgozók, akiket átvesznek? Köszönöm!
Külföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk harmadik országba küldi ki dolgozóját 12 napra. A napidíj nettó 28 euró/nap. Az indulástól kezdve a hazaérkezésig minden napra megkapja a napidíját. Szerinte a külföldön eltöltött hétvégékre – amelyeket munkával tölt – plusz szabadság is megilletné. Cégünk szerint – mivel kap napidíjat – ez az igény nem jogos. Ha meg jogos, akkor választhatja-e, hogy napidíjat kap vagy szabadságot vesz ki, miután hazaérkezik? Létezik esetleg valami törvényi szabályozás, amelyben le van írva, hogy tényleg jár a szabadság pluszban? Köszönettel.
Munkaidőkeretnél hogyan alakul a szabadság? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik alkalmazottunk heti 28 órára van bejelentve, melyet úgy dolgoz le, hogy hétfőtől csütörtökig dolgozik 7 órát, a péntekjei szabadok. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben kötelező-e munkaidőkeretről megállapodást írni, illetve, hogy a szabadság kiadása hogyan történik? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Németh Szilvia
Szabadság kiadása Kérdés
A várandós anyuka veszélyeztetett terhes, az idei évi szabadságát még nem vette ki. Ezt mikor tudja kivenni? Vagy elmehet-e betegállomány helyett szabadságra, kivenné az egész évre járót előre. Ez lehetséges-e?
Szabadság arányosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk gyesről tér vissza, munkába állásának időpontja 2017.04.31. Kérdésem az lenne lenne, a 2017. évi szabadságát arányosítani kell 04.31-től, vagy teljes évre jár neki? Válaszát előre is köszönöm.
Örökzöld munkáltatói kérdés: jár-e szabadság a felmondási időre? Cikk
A munkavállalók szerint a munkaviszony teljes időtartama, így a felmondási idő is munkában töltött időnek minősül, így arra az időre is jár nekik szabadság. A munkáltatók ezzel szemben sok esetben úgy vélik, hogy a felmondási idővel, illetve a munkavégzés alóli felmentéssel a szabadságra jogosító időtartam megszűnik. Az alábbiakban ebben a vitában igyekszünk helyre tenni a dolgokat.
Szociális szövetkezet tagi munkavégzési jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szociális szövetkezet tagi munkavégzési jogviszonyban álló tagjára vonatkozóan kérdezném, hogy jár-e neki szabadság? Kell-e vezetni jelenléti ívet? Mivel nem lesz biztosított a tag, csak egészségügyi szolgáltatásra lesz jogosult, akkor ha beteg, kell-e a betegnapokra egészségügyi szolgáltatási járulékot számolni, vagy a betegnapokon a tagi munkavégzés szünetel? Köszönöm: Kné Anikó
Gyed után tagi jogviszonynál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. két ügyvezetőjének egyik tagja szült. A gyed lejárt 2017.03.02-án. A hölgy tagi jogviszonyban látta el ügyvezetői feladatát. Ebben az esetben a munkába állásakor mi a teendő? Amibe teljesen belekavarodtam az a szabadság volt, ugye neki nem jár, hiszen tagsági jogviszonyban dolgozott? Megírja a munkába állási kérelmét és ezzel végezheti a dolgát? Válaszát köszönöm. Tisztelettel: V. Mária
Szabadság-megállapodás nem teljesülése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan járjon el a munkáltató, ha a tavalyi évben ki nem vett életkor szerinti szabadságokat megállapodás alapján átvitette a munkavállalóval következő év március 31-éig, de a dolgozók nem vették azt ki? A megállapodásban ez szerepel: X munkáltató és Y munkavállaló megállapodnak abban, hogy a munkavállaló Z nap 2016. évi szabadságát az Mt. 123. § (6) bekezdése alapján átviszi a következő évre, melyet a munkavállaló 2017.03.31-éig jogosult kivenni. Ilyen esetben határidő után a szabadságok elvesznek? Mit tud/kell csinálnia a munkáltatónak, ha a dolgozók nem vették ki?