933 találat a(z) szabadság cimkére

Szabadság és biztosítás behívásos munkaviszonyban Cikk

Behívásos munkaviszonyban hogyan kell bért fizetni, szabadságot és betegszabadságot kiadni? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Közalkalmazotti felmentési idő szabadságszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állami szférában közalkalmazotti jogviszonyban lévő hölgy 40 éves korkedvezményes nyugdíjba vonulásának engedélyét kérelmezte. 28 éves jogviszonyának köszönhetően 7 hónap felmentési időt állapítottak meg, melynek felére munkavégzésre kötelezték. Ugyanakkor az arányosan járó éves szabadság kiszámításakor a munkáltató a felmentési időnek csak a munkavégzéssel töltött időszakát vette számításba. A munkavégzés alóli időszakot nem tekinti beszámíthatónak, mondván azt az időszakot beszámíthatják, de nem kötelezik rá őket törvényileg?! Kicsit utánakerestem törvényeknek, és az alábbiakra bukkantam: Mt. 115. § (1) bekezdés szerint szabadság jár a munkában töltött idő esetén. Mt. 115. § (2) bekezdés a) pontja szerint munkaidőnek minősül a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés. Mt. 55. § (1) bekezdése taglalja ezt a fogalmat. Talán a k) pontban lévő, „munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott időtartamra” megfogalmazást lehetne beleilleszteni az adott esetre. Válaszát előre is köszönöm!

Behívásos munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk rendelési állománya igen hullámzó. A változó igényeknek megfelelő munkaerő-szükségletet eddig alkalmi munkavállalók alkalmazásával hidaltuk át. Ez azonban időben és létszámban is korlátozta a lehetőségeinket. Most hallottam a behívásos munkaviszonyról. Amit eddig olvastam róla, az segítene megoldani az alkalmi munkavállalók alkalmazásával járó többletadminisztrációt. De az alábbi kérdésekre még nem találtam meg a megnyugtató választ. Kell-e állásidőre bért adnom nekik, ha nem végeznek munkát? Szabadságot hogyan számolok el nekik? Jár-e nekik betegszabadság, felmondási idő? Mi van akkor, ha egy hónapban egy napot sem dolgoznak? Szünetel a biztosításuk? Köszönettel: Bleier Györgyi

Szülési szabadságra szabadság – cégkötelezettségek Cikk

Egy dolgozónak 2016. március 8-án járt le a szülési szabadsága. 2016. március 9-étől közös megegyezéssel kilép a munkáltatótól. Olvasónk azt kérdezte, hogy a szülési szabadság utáni 6 havi szabadságra járó pénzt a munkáltatótól kell-e megkapnia, ha nem, akkor mi történik vele? Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Gyesen lévő felmondása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A kft. felszámolási eljárása 60 napon belül lezárul, jogutód nélkül szünik meg. Jelenleg még 1 fő gyesen lévő munkavállaló van állományba, aki felmondási tilalom alatt áll. Kértük, hogy szakítsa meg a gyest. Mivel csak napi 2 órában volt foglalkoztatva, így havi bruttó 32 ezer forint járna neki, ezért viszont nem akarja megszakítani a gyest, hanem felajánlotta hogy ő mond fel és kéri a munkaviszonya megszüntetését 03.16-ával. Kérdéseink: 1. Közös megegyezéssel meg lehet-e szüntetni a munkaviszonyát a gyes időtartama alatt (ha nem szakítja meg a gyest), és ha igen, akkor hogyan alakul a felmondási ideje ? 2. Ha a gyesen lévő dolgozó mond fel és kéri a munkaviszonya megszüntetését 03.16-ai időponttal, akkor jár neki a 30 nap felmondási idő (amire kiadható a felhalmozott szabadsága) vagy a felmondási időtől el is lehet tekinteni, mivel ő kéri a munkaviszonyának megszüntetését? Válaszukat előre is köszönöm.

Szabadságmegváltás Kérdés

Munkavállaló január 1-jétől február 3-áig tartó munkaviszony után kilépett, és megkapta a papírjait, de hiányolja a szabadságmegváltást. Kérdésem, hogy kötelező kifizetni, vagy jelölni kell, hogy hány napot visz át? 36 évesen mennyi szabadság jár egy évre? Köszönettel: előfizető

Összegyűlt szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Visszatérő kismamának az összegyűlt szabadságát szeretnénk kiadni. Kérdésem, hogy az összegyűlt 24 napot az ok megszűnését követő 60 napon belül egyben kell kiadni, vagy csak meg kell kezdeni a kiadását, és az év folyamán többször is adható ki belőle, illetve át lehet-e belőle vinni a következő év(ek)re? Köszönöm válaszát.

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fuvarozással foglalkozik, gépkocsivezetőinket 4 havi munkaidőkeretben alkalmazzuk. A kérdésem a következő lenne: Sajnos volt olyan alkalmazottunk, aki a januári 20 munkanap helyett csak 16 napot dolgozott. Mi a teendő a fennmaradó 4 nappal? Szabadságot nem szeretnénk kiírni ezekre a napokra. Alkalmazható ezekre a napokra úgynevezett "0" órás munkanap? Vagy mindenképp ki kell írni a szabadságot? Esetleg majd a munkaidőkeret-elszámoláskor ezekre a napokra be lehet tudni az esetleges plusz órákat? Illetve ehhez fűződő kérdés, hogy, ha nem volt meg a munkanapok száma, akkor is a munkaszerződésben rögzített bért meg kell adni a munkavállalónak? Válaszát köszönöm. Üdvözlettel: Norbert

Megállapodás szabadság kiadásáról Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köthető-e megállapodás a munkavállaló és a munkáltató között arra vonatkozóan, hogy a munkáltató a munkavállaló részére a szabadságot több részletben is kiadhassa? Szintén megállapodhatnak-e abban, hogy a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval nem kell közölni a szabadság kezdete előtt 15 nappal?

Szabadság kilépés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy dolgozó február 1-jétől 8-áig szabadságon volt, majd munkaviszonyát február 11-ével közös megegyezéssel megszüntette. Részére időarányosan csak két nap szabadság járt volna. Hogyan kell eljárni a február havi bére számfejtésekor? Visszafizettetheti-e a munkáltató a jogosulatlanul igénybe vett szabadságnapokra jutó bért? Köszönettel várom válaszát.

Külföldi kiküldetés/szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Ügyfelem munkavállalóját egy szakmai rendezvényre külföldi kiküldetésre küldi. A rendezvény 4 napos, de a munkavállaló két hétig marad külföldön, a többi napra szabadságot vesz ki. A szállásról kiállított számla a két hetes időtartalmat foglalja magában és a repülőjegy is úgy lett véve, hogy a kiküldetés és szabadság időtartalmát is magában foglalja. Azt szeretném megtudni, hogy mi számolható el költségként, és mit kell kifizettetni a munkavállalóval vagy ha a munkáltató nem fizetteti ki a magánhasználat költségét, akkor munkabérként milyen összeget kell leadózni? A repülőjegy árát hogyan kell megosztani, mivel ha csak szakmai lett volna a kiküldetés akkor is ki kellett volna fizetni az egész összeget. Ráadásul volt már rá példa, hogy a kiküldetés azért tartalmazott szabadságot is, mert a charter járat sokkal olcsóbb volt. Köszönettel: Kauker Zsoltné

Szabadság szülés után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállaló ikreket szült 2013-ban. A szüléstől tgyáson volt 2013. 08. 05-2014. 01. 19-éig. Utána viszont nem adták le a gyed igénylést, csak 2014. 08. 01-jétől ment gyed-re, még most sem dolgozik. 2014. 01. 20-2014. 07. 31-éig fizetés nélküli szabin volt. Azt tudom, hogy szabi a tgyás idejére és a gyed első félévére jár. De ilyenkor mi a helyzet? Amikor visszajön, hány nap szabit kell neki számolni?

Szabadság a négyzeten: így jár a gyed és a gyes után Cikk

Mennyi szabadság jár annak a kismamának, aki gyermekei után 2011 és 2013 között terhességi-gyermekágyi segélyben, gyedben, majd gyesben részesült, aztán most februárban megszűnt a munkaviszonya? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Szabadság kiadása munkaidőkeret esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk 2016-tól munkaidőkeretes foglalkoztatást alkalmaz úgy, hogy a heti munkaidő 40 óra maradt, de a dolgozók csak hétfőn, kedden, valamint csütörtökön és pénteken dolgoznak 10-10 órát. A dolgozók ezt a feltételt egyhangúlag elfogadták és írásban a szerződésben is rögzítésre kerültek a módosítások. Kérdés csak a kiadandó szabadságok száma maradt. Ebben az esetben hogyan kell a szabadságot számolnunk? A szabadságkeretet a szabadságos napokkal megszorozva kapunk egy éves "szabadságos óraszámot". Ezt kell 10-zel visszaosztanunk, s ez lesz kiadandó szabadságok száma, vagy továbbra is marad annyi nap, amennyi korábban, a napi 8 órai munkavégzésnél kiadható volt? Köszönettel Cziráki Edina SMC Konszignál Kft.

Táppénz ésmunkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen az alábbi kérdésben! Egyik munkavállaló már tavaly május óta táppénzen van. Most jelezte, hogy le fogják százalékolni. A munkaviszonyát meg kell szüntetni. A táppénzt a munkaviszony megszüntetése előtti napon kell visszamondania? Azt mondták neki, vagy kérje a munkaviszony megszüntetését vagy legyen fizetés nélküli szabadságon. Ha a munkaviszonya megszűnik, akkor a 2015. évi szabadságát és 2016-ra járó arányos szabadságát ki kell fizetni ugye, mint szabadságmegváltást? Abban az esetben, ha a munkaviszony megszűnik, a dolgozónak írásban kell felmondania, indokolnia kell, hogy a leszázalékolására tekintettel kéri a munkaviszony megszüntetését? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink