933 találat a(z) szabadság cimkére
Táppénzen levő dolgozó szabadsága.
Kérdés
Egy dolgozó, akinek a kora miatt az éves szabadsága (alap+pót) 30 nap, 2017-ben 4 hónapot táppénzen volt. Mennyi szabadság jár részére? Jól értelmezem, hogy (2x8) 16 nap?
Bedolgozó szabadsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A bedolgozók a szerződés szerint otthonukban végzik a munkát, és teljesítménybérben. A szabadság kiadásra került részükre, de nem lett számfejtve (a szabadságuk idejére nem kaptak díjazást). Esetükben, a teljesítménybéreseknek mi az alapja a szabadság számfejtésének? Válaszukat köszönöm.
Fizetetlen igazolt távollét
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Mit lehet tenni olyan esetben, ha egy munkavállaló a jogviszonyát 12.20-án kezdi meg, nem jár neki szabadság a maradék 10 napra, viszont a cég a két ünnep között minden évben leáll, amely időszakra a dolgozóknak ki kell venni szabadságot, így is tervezik az éves szabadságaik beosztását. Van-e arra mód, hogy az újonnan belépő dolgozó részére, csak a ténylegesen ledolgozott három napot fizesse ki a cég, a fennmaradó három munkanapra pedig fizetetlen igazolt távollétet írjon ki? Ez jogilag helyes vagy mindenképpen arra a három napra, amikor a cég leállt, munkabért kell fizetni? A másik kérdés, hogy az a munkavállaló, aki nem gazdálkodott jól a szabadságával, és erre a három napra nem maradt szabadsága, jogszerűen kiírható-e fizetés nélküli szabadságra, hiszen tudta, hogy tartalékolnia kell erre a pár napra szabadságot! Köszönettel!
Gyesről visszatérő szabadsága
Kérdés
Gyesről visszatérő dolgozó szabadságának kiszámítására vonatkozólag szeretnék segítséget kérni. A dolgozó születési dátuma: 1982.01.08 A gyermek születési dátuma: 2015. 01. 06 Tgyás: 2015.01.06-2015.06.22. Gyed: 2015.06.23-2017.01.06 Gyes: 2017.01.07-2018.01.06. Kettő kiskorú gyermek van a családban. Fizetés nélküli szabadságot igényelt 2015.06.23-tól. Ha visszajön dolgozni vagy, ha megszűnik a munkaviszonya, akkor mennyi szabadságot kell számfejteni a részére? Köszönettel: Baloghné
Munkaidőkeret, bérpótlék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány sérült gyermekek ellátásával foglalkozik, bentlakásos intézményben. A gyermekek ott élnek, állandó felügyeletet biztosítva nekik. A dolgozók szociális gondozó munkakörben vannak felvéve, a munkaszerződés szerint napi 8 órára. Ettől eltérően a munkáltató 1 havi munkaidőkeretben állapítja meg a munkavégzést, ami napi 12 órás munkavégzést jelent. Ebben az esetben a szabadságot 12 órával kell figyelembe venni a ledolgozandó munkaidőkeret megállapításánál? (Példa: havi 21 nap, tehát 168 ledolgozandó óra van, a dolgozó 1 napot volt szabadságon, akkor őt csak 156 órára kell beosztani?) Másik kérdésem a vasárnapi pótlékra vonatkozna. Ugyanezen munkáltatónál kell-e 50 százalékos vasárnapi pótlékot fizetni, mivel folyamatos "üzemmód" van az otthonban, a dolgozók éjjel-nappal felügyelik a gyermekeket? Válaszát előre is köszönöm.
Heti 4 órában foglalkoztatott orvosok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szabályos bérszámfejtéshez és a szabadság kiadásához kérem a segítségüket. Szakorvosokat foglalkoztatunk heti 4 órás beosztásban, mellékfoglalkozású munkaviszony keretében. Különféle előírások miatt kötelező a munkaviszonyban történő foglalkoztatás. Erre a heti 4 órára, illetve a havi 16 órára a szakmai minimálbért meghaladó, 2800 forintos órabért, 44 800 forint havi bruttó bért állapítunk meg. Problémánk a szabadságok kiadásánál merült fel, sok orvosunknak közel 30 napnak megfelelő szabadságot kell számfejtenünk, természetesen ez 24 órának felel meg. Ezt úgy kell akkor értenünk, hogy 6 alkalommal ( 6x4óra) nem kell dolgozniuk éves szinten? Szeretnénk szabályosan eljárni, ehhez kérnénk a segítségüket.
Munkaidőkeret: mit szabad a munkáltatónak, mit nem?
Cikk
A munkaidőkeret a munkáltató kezében egy eszköz arra, hogy a működéséhez, a termelés sajátosságához igazítsa a munkavégzést, kiküszöbölje a hullámzó foglalkoztatást, akkor osztva be a dolgozót, amikor a munkájára szükség van. Így nem arra kell figyelnie, hogy a munkavállaló minden nap 8 órát dolgozik-e, hanem a keret szerinti óraszámmal kell gazdálkodnia. Azért is előnyös, mert munkaidőkeret esetén a munkavállaló beosztható 5 egymást követő napra akár napi 12 órában is anélkül, hogy túlmunka keletkezne. A munkaidőkeret hatékonysága a jó munkaszervezésen múlik.
5 hasznos munkajogi és adatvédelmi tanács az új évre
Cikk
Az új év számos új lehetőséget rejt a vállalkozások számára, hiszen több munkajogi kérdést (munkaidő-beosztás, szabadságolás, bérezés stb.) újra lehet tervezni. Ezen lehetőségek közé tartozik az is, hogy bizonyos mulasztásainkat még időben korrigálhatjuk. Ezek közül foglaltuk össze az alábbiakban a legfontosabbakat.
Megállapodás szabadság kiadásról az Mt.-től eltérően
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van-e arra lehetőség, hogy a munkáltató és a munkavállaló az Mt. szabadság kiadásra vonatkozó 122. § (2)-(4) bekezdésében foglaltaktól egyaránt eltérő kiadási módban állapodjon meg? Üdvözlettel.
Munkaügy
Kérdés
Magánóvodában dolgozom, mely egy évben 30 napot zárva van. Pedagógus asszisztensi végzettséggel, 33 évesen hány nap szabadság, illetve mennyi pótszabadság illet meg? Igaz-e, hogy lehet azt csinálni, hogy cafetériát csak alkalmazott kap, a többiek nem? Hogyan lehet felbontani egy kötött idejű szerződést? Köszönöm gyors válaszukat!
Hasznos tanácsok az év végi szabadságolásokhoz
Cikk
A munkáltatók sok esetben nem a jogszabályban előírtaknak megfelelően járnak el az év végi szabadságolások során, noha a szabályok kellő mozgásteret is biztosítanak. Lássuk mit és hogyan érdemes a szabadsággal összefüggésben átgondolni!
Fizetés nélküli szabadság idejére járó szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Határozatlan idejű munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló nő szülés után – 2017.12.21-ig – igénybe veszi a csedet, majd ezt követően fizetés nélküli szabadságot igényel a gyermek 3 éves koráig. Kérdésem, hogy a fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjára jár-e fizetett szabadság az anyának, ha a gyedet, illetve várhatóan a gyest is az apa (férj) veszi igénybe? Köszönöm.
Egyszemélyes kft. ügyvezetőjének szabadsága és munkaideje
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa/tagja a személyes közreműködését és az ügyvezetői feladatok ellátását 8 órás munkaviszonyban végzi. Kérdés: hogyan kell eljárni, milyen nyilvántartást és milyen formában köteles vezetni a munkaidő és szabadság kivét vonatkozásában (jelenléti ív, szabadság engedély, szabadságos karton stb.)? Van-e heti munkaidőkorlát, vagy ugyanazon szabályok vonatkoznak rá is, mint egy munkaviszonyos dolgozóra? Köszönettel
Kiadási/bevételi/szabadságos tömb
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Érdeklődni szeretnék, hogy a kiadási/bevételi/szabadságos tömböket meddig kell megőrizni? Mikor lehet leselejtezni őket? Köszönettel.
Nyugdíjas munkavállaló szabadsága
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Nyugdíjas munkavállaló részére jár a 15 nap betegszabadság és a rendes szabadság?