34 találat a(z) színlelt szerződés cimkére

Színlelt szerződés Kérdés

Problémák, aggályok a megbízásban történő foglalkoztatásnál Cikk

Gyakran felmerülő kérdés, mikor és hogyan kell bejelenteni a megbízást, mint biztosítási jogviszonyt, és milyen társadalombiztosítási ellátásokra jogosult a megbízásban tevékenykedő személy. Gyakori kérdés az is, hogy mikor állapítható meg a megbízás esetén színlelt szerződés szerinti foglalkoztatás.

Összeférhetetlenség munkaviszony és vállalkozás között Kérdés

A nap kérdése: mi a teendő katás szerződés munkaviszonnyá minősítésekor? Cikk

Katás vállalkozó szerződését a NAV visszamenőlegesen munkaviszonnyá minősítette, a 2019. és a 2020. évet érintően. Munkajogi szempontból hogyan kell rendezni a helyzetet? Munkaszerződést visszamenőleg nem lehet írni, a NAV végzése helytálló a munkaszerződés helyett? A kilépő papírokat el kell készíteni, mint a szokásos módon? A szabadsággal kapcsolatban hogyan kell eljárni? Értelmezhető egyáltalán ebben az esetben a szabadság kérdése? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Változtak a rendezett munkaügyi kapcsolat feltételrendszerének szabályai Cikk

Március 11-én változtak a munkaügyi kapcsolat rendezettségéhez szükséges feltételek, amelyekkel a foglalkoztatás minden szempontból szabályosnak tekinthető – hívja fel a figyelmet mai közleményében a NAV.

Trükkök munkaviszonyban, amelyekkel nem érdemes megpróbálni kijátszani a szabályokat Cikk

Gyakran megkísérlik a munkavégzésre szerződő felek kijátszani a hatályos szabályozást egyoldalú vagy kölcsönös előnyök érdekében, a következményekkel azonban nincsenek tisztában. Cikkünkben a jogsértések legjellemzőbb eseteit mutatjuk be.

Érvénytelenség a munkaviszonyban Kérdés

Kúriai határozat színlelt szerződés ügyében Cikk

A peres felek között létrejött megbízási szerződés alapján az alperes a felperesnek üzletviteli tanácsadás címén 276 098 000 forintot számlázott, felperes a számlákat kiegyenlítette, az ügyben a Kúria határozott.

Munkaviszony vagy megbízás? Költségvetési intézmény trükközött, elítélte a Kúria Cikk

Az adózási előnyökre tekintettel nem ritka megbízási jogviszony létesítése olyan esetekben is, amikor ténylegesen munkaviszony keretében történik a foglalkoztatás. A Kúria múlt héten nyilvánosságra hozott ítéletében ilyen esetben döntött. Cikkünkben összefoglaljuk az ügy (Mfv.X.10.337/2019.) tanulságait.

Színlelt szerződéseket használó ingatlanos bűnbandát fogott a NAV Cikk

Kiterjedt, ingatlanok „hasznosításával” foglalkozó dunántúli bűnszervezetet számolt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az akcióban a hatalmas vagyonnal rendelkező csoporttól másfél milliárd forint értékben sikerült ingatlanokat zárolni, készpénzt és luxusautókat foglalni – írja honlapján a NAV.

Rástartol a NAV a katásokkal szerződőkre: így lehet felkészülni az ellenőrzésekre Cikk

Kiemelten ellenőrzi idén a NAV a katás szerződéseket. Nem véletlen az adóhatóság szigora; a katás vállalkozók egy munkaviszonyban foglalkoztatotthoz képest nagyságrendekkel kevesebb adót fizetnek, az elérhető adóelőnyük hatalmas. A Niveus Consulting Group összefoglalta, milyen kockázatokkal kell szembenézniük azoknak a cégeknek, amelyek katás vállalkozóval állnak szerződésben, és hogyan készüljenek az ellenőrzésekre.

Vállalkozási szerződés – cél szerinti tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány vállalkozási szerződésben állapodik meg egy megbízóval egy szolgáltatás elvégzésére, attól ez lehet cél szerinti tevékenység? Konkrétan a "vállalkozási szerződés" megnevezés nem okozhat problémát? Az alapító okirat szerint az alapítvány tevékenységi köre (egyebek között): szociális tevékenység, mentális és szenvedélybetegek kezelése, lelki segítségnyújtás, gyermek, felnőttek önismereti és személyiségfejlesztő képzése, tréningek szervezése, lebonyolítása, oktatás, konferenciák szervezése. A szerződés értelmében a megbízó egy projekt keretében lelki egészségfejlesztési programokat valósít meg. A projekt időszakára a különböző mentálhigiénés csoportfoglalkozások megtartása érdekében a megrendelő külső kapacitás bevonását határozta el, melyre az alapítványt választotta ki. Az alapítvány feladata tehát a különböző mentálhigiénés csoportfoglalkozások megtartása, melyre saját eszközeit, saját alvállalkozóit, megbízottait kell foglalkoztatnia (például házaséletre való felkészítés, tanácsadás, egyedülálló szülők klubja, kiégés elleni tréning, addiktológiai előadássorozat stb.). A programban résztvevők szervezése a megrendelő feladata, nem az alapítványé. A kapott díj a feladat ellátásával kapcsolatos költségére fedezetet nyújt, abból (az előzetes költségvetés szerint) haszna nem származik. Szerintem az alapítványnak ez a tevékenysége belefér a cél szerinti tevékenységbe. Lehetséges, hogy a szerződés vállalkozási szerződésként van megírva, mégsem vállalkozásinak minősül?

Milliárdos költségvetési csalás! Vádemelés egy bűnszervezet ellen Cikk

Mintegy kétmilliárd forintos költségvetési csalás ügyében vádat emelt a Fővárosi Főügyészség egy bűnszervezet ellen, akik az őrző-védő szektorban építettek ki fiktív számlázáson alapuló bűnszervezeteket 2013 és 2017 között – közölte a fővárosi főügyész.

Megbízott katás vállalkozó munkaideje Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kivás kft. szeretne egy katás egyéni vállalkozót megbízni üzletmenethez kapcsolódó szolgáltatás végzésével. A szolgáltatás végzése a kft. üzlethelyiségében, a kft. gépeinek segítségével történne. A katás vállalkozónak nincs máshol bejelentett munkahelye, és más vállalkozással sem lenne megbízási jogviszonya, csak a kivás kft.-vel. Kérdés: a kivás kft. köthet-e, illetve, ha igen, akkor heti/havi hány órában köthet vele szerződést a tevékenység végzésére, hogy az ne minősüljön bújtatott munkaviszonynak? Előre is köszönjük a választ.

Kata – munkaviszony Kérdés

Kedves Szakértő! Művészeti alapítvány által létrehozott táncelőadásokban résztvevő táncosok katásként számlát adnak az alapítványnak. Igaz, a szerződésben szerepelnek azok a kritériumok, amelyek a katatörvény szerint kizárják a munkaviszonyt, de mégis úgy gondolom, hogy ebben az esetben ez nem elegendő, mivel a próbák időpontja, helyszíne, az előadások időpontjai mind fixek, tehát ilyen formában utasítják az alapítvány illetékesei a táncosokat, és nem a saját eszközeiket használják, csak személyesen tudják elvégezni a munkát. Szerintem bármi van a szerződésben, a valóságban ezt könnyen munkaviszonynak vagy megbízási jogviszonynak fogják minősíteni. Nem tudom, hogy a művészeti tevékenység más megítélés alá esik-e, ebben a tekintetben a katatörvény nem rendelkezik, ha jól tudom. Ebben kérnék szakmai véleményt!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink