2768 találat a(z) számlázás cimkére

Közösségen belüli értékesítés a termék mozgatása nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy milyen áfaszabályokat kell alkalmazni abban az esetben, ha egy magyar közösségi adószámos adóalany elad egy szlovák adószámos adóalanynak egy eszközt, ami Horvátországban van?

Közösségen kívüli értékesítés Kérdés

Líbiába történő állat-értékesítés esetén milyen számlázással és vámmal kapcsolatos előírásokat kell figyelembe venni? Próbáltam a neten utána olvasni, de konkrétumot nem találtam. Előre is köszönöm a segítséget.

Szolgáltatásnyújtás USA-adóalanynak Kérdés

Alanyi mentes egyéni vállalkozó USA adóalanynak számláz minőségbiztosítással kapcsolatos tanácsadást. A számlázás megegyezik a hazai partnereknél megszokott előírásokkal? Az alanyi mentes bevételi értékbe beszámít az USA partnernek számlázott összeg? Amennyiben be kell lépnie az áfa hatálya alá, a 6 millió forintos értékhatár miatt, hogyan alakul a szabályos számlázás?

Számlázás kupon esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi témában szeretném az állásfoglalásukat kérni. Egyik cégünk (C cég) kuponos weboldalt üzemeltet az interneten, melynek során kuponokat rendelnek (M rendelő) tőle. Tegyük fel, hogy a kupon értéke 100 egység, a jutaléka ebből 20 egység. Tehát ha egy "M rendelő" megrendeli neten a kupont, átutalja a "C cég" részére a 100 egységet. Ezt követően "C cég" tovább utal 80 egységet annak a cégnek, ahol majd a megrendelő beváltja a kupont (K cég). Ebben az esetben a "C cég"-nek 20 egységről kell számlát kiállítani a "K cég" felé. De mi történik abban az esetben, ha a bejön a képbe egy személyszállítási szolgáltatással foglalkozó cég (nem taxis, mert nincs taxiórája és a személyszállítás mellett plusz szolgáltatást nyújt, továbbiakban "Sz cég")? Ebben az esetben az "Sz cég" megvenné "K cég" weboldaláról a kuponokat, majd a személyszállítás után (miután a vevő kifizette a fuvarozás díját) átadna 100 egység értékű kupont a szállított személynek. Majd ez a személy ezt a kupont vagy beváltja a "K cégnél" vagy nem. Kérdéseim az alábbiak lennének: Ebben az esetben a "C cégnek" kell-e számlát kiállítani az "Sz cég" felé 100 egységről? Ha igen, akkor nem lesz duplán bizonylatolva a bevétel? A C cég tényleges bevétele csak a 20 egység, és így 120 egységről állítana ki számlát. Illetve milyen lehetőségek lennének a fenti ügylet bizonylatolására? Köszönettel: Gy Kriszti

Magánszemélytől vett ingatlan Kérdés

Kedves Szakértők! Egy magánszemély eladja ingatlanát (Balatonföldvár) egy áfás cégnek, amely jelenleg is be van jelentkezve a 08TAFA szerinti ingatlan-bérbeadás, eladás áfakörössé tétele alá. Az alábbi kérdéseim vannak: 1/ Mivel szerzéskor nincs levonható áfa, hiszen magánszemélytől vette a cég az ingatlant, így ha eladja, akkor áfamentesen adja el? Vagy mivel bejelentkezett a főszabálytól eltérően, ő csakis áfásan adhatja el az ingatlant? 2/ Vétel után, most felújítja (csempe, bútorok, sok-sok munka, anyag, stb.), ezen számlák áfáját le lehet vonni? Még esetleg akkor is, ha esetleg az 1-es pont szerint áfamentesen adhatja el? Persze, ha áfásan lehet csak eladnia, akkor gondolom levonhatja? 3/ Ha 2015-re kilép az ilyen jellegű áfakörből, azaz a főszabályt alkalmazza, akkor nem éri meg levonni a felújítási számlák áfáját (már, ha eleve lehet), mert akkor vissza kell fizetni év végén? Vagy le lehet most is, vonni, és akkor is, ha kijelentkezik? 4/ Ha kijelentkezik 2015-re az áfakörös részből, mint ingatlan-bérbeadás, eladás, és választja a főszabályt, akkor 2015-ben áfamentesen adhatja el a magánszemélytől vett ingatlant? 5/ Egy korábban bérbeadás céljából vett ingatlan (tárgyi eszközök között van kimutatva) miatt jelentkezett be a 08TAFA alá, ezért ha esetleg 2015-ben kilép e körből, akkor a régi ingatlant áfamentesen kell eladnia, ha valamikor eladja, csak vissza kell fizetni a 240 hónapból még hátralévő időre eső áfa összegét? Mikor? Majd eladáskor, vagy év végén?

Szolgáltatásnyújtás dán állami intézménynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy korábban feltett kérdésemhez kapcsolódóan kérdeznék még: Egy belföldi cég szolgáltatást nyújt egy dán vállalatnak, amelyről kiderült, hogy nincsen, és nem is lehet közösségi adószáma, mert állami intézmény, és Dániában az állami intézményeknek csak azonosító számuk van. Ilyenkor a magyar áfaszabályok szerint kell kiállítani a számlát (áfásan), vagy pedig határon kívüli szolgáltatásnyújtásként számlázható? Köszönöm válaszukat, Attila

Utazási iroda – idegenforgalmi adó számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda belföldi szállások értékesítésével is foglalkozik. A szálloda az irodának számláz és a számlákon rendszeresen feltüntetik az idegenforgalmi adót. Érdeklődnék, hogy ez szabályos? Nem közvetlenül az utas felé kellene ezt számlázni? Ha nem szabályos ez a számlázás, az iroda milyen számla kiállításához ragaszkodjon? Ha szerepelhet az adó a számlán, akkor ez két szolgáltatásnak minősül és az irodának csomagként kell kezelnie? Üdvözlettel: Pállné Éva

Trófea számlázása Kérdés

A magyar vadásztársaság alanyi adómentes státusz mellett közösségi adószámmal rendelkezik. Időnként külföldi vadászoknak is lehetőségük van a vadásztársaság területén vadászni. Négy osztrák magánember vadászatuk eredményét, a trófeát kifizeti euróban, és azt elviszik Ausztriába. Hogyan kell számlázni, áfafizetési kötelezettsége van-e a vadásztársaságnak, vagy az osztrák magánszemélyeknek? Áfabevallásban, összesítő nyilatkozatban szerepeltetni kell-e ezt a számlázást?

Társasházi közös költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A cég, amelynek könyvelek, bérel egy helyiséget egy társasházban. Nem közvetlenül a társasháztól, hanem egy bérbeadón keresztül. A bérbeadó a szerződésben kikötötte, hogy a közös költséget közvetlenül a társasház felé kell megfizetni. A közös költségről a társasház nem állít ki számlát, mert nem történik a társasház részéről semmiféle szolgáltatásnyújtás, vagy termékértékesítés. Az általános forgalmi adóról szóló törvény csak ezekben az esetekben írja elő a számla- vagy nyugtaadási kötelezettséget. Ehelyett egy számviteli bizonylatot állit ki (az van ráírva, hogy fizetési értesítő, számlát helyettesítő okmány), mely egész évre szól, havonta kéri a fizetést, negyedévente pedig bekéri egy fizetési értesítőben a különbözetet a fogyasztáshoz mérten. Megfelelő-e a költségelszámoláshoz a fizetési értesítés és a banki bizonylat? Illetve év végén, ha nincs még minden kifizetve, jogos-e az elhatárolás a fizetési értesítő alapján? Köszönettel Vné Andrea

Árufuvarozás Kérdés

Egy fuvarozással foglalkozó vállalkozó Ausztriába szállított termékeket. A megrendelő ausztriai adóalany, aki Magyarországon vásárolt termékeket. Jól gondolom, hogy az áfatörvény 37. § (1) bekezdése alapján áfamentesen kell kiszámlázni a fuvarozási díjat? Számlázásnál mire kell figyelni?

Számla vagy gépi nyugta Kérdés

Amennyiben online pénztárgépre kötelezett cég üzletében a vásárló a vásárolt termékről számlát kér, az eladó kiállítja a számlát, be kell ütni az online pénztárgépbe az összeget, vagy sem, vagy elegendő a számla kiállítása (Áfa tv.159. §,165. § 1b pontja,166. §)?

Számlázás: áfás vagy nettós? Kérdés

Művezető megbízási szerződéssel dolgozik cégünknél (havonta számlát nyújt be az elvégzett munkáról). Cégünk út- és vasútépítéssel foglalkozik, munkáit a fordított adózás szabályai szerint számlázza, vagyis nettósan. Művezetőnk ezeken a munkákon dolgozik. A kérdésem az lenne, hogy a művezető az általa benyújtott számlát áfásan vagy nettósan nyújthatja be? Válaszát előre is köszönöm: Kissné Ibolya

Külföldön végzett szolgáltatás számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozó Brüsszelben végezne magánszemély részére árnyékolástechnikai berendezés (napellenző)felszerelését. Ehhez a napellenzőt Magyarországon vásárolja meg magyarországi gyártótól, és szeretné azt kivinni az országból. Termékértékesitést és/vagy szolgáltatásnyújtást végez-e az Áfa tv.szerint,é s hogyan kell számláznia a belga magánszemély felé? Hogyan tudja adómentesen kivinni a napellenzőt, milyen igazolások kellenek ehhez? Kell-e felszámitania a számlában áfát? Üdvözlettel várom válaszát.

Folyamatos teljesítés számlázása Kérdés

2014. július 1-jétől a folyamatos teljesítések számlázásakor a számlán szereplő teljesítési határidő az aktuális időszak utolsó napja kell, hogy legyen. Ez például egy könyvelési díj esetében nem probléma, de vannak olyan folyamatos teljesítések, melyek rendszeresen számlázásra kerülnek, de például óradíj az elszámolás alapja. Ebben az esetben változhatnak az időszak számlázási összegei, valamint a teljesítési igazolások aláírása sokszor reklamáció miatt több hetet is igénybe vesz. Gondolok például egy olyan esetre, hogy a kiszámlázni kívánt időszak teljesítési igazolása csak az időszakot követő hónap 25-én kerül aláírásra. Ilyenkor mi lesz a teendő, az áfabevallás beküldési határideje már 20-a volt?

Crowdfunding számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik startup vállalkozásunk nemsokára indítana egy crowdfunding kampányt a kickstarter.com vagy az indiegogo.com oldalon keresztül. Ezen oldalak lényege, hogy felraknak egy projektet és a közösséget arra kérik, hogy támogassa az ötletüket, cserébe kapnak a támogatásból megvalósuló terméket. Így kvázi előfinanszírozható egy-egy ötlet megvalósítása. Tehát az ő esetünkben ha fizet valaki 100 USD-t, akkor 2-3 hét múlva szállítják neki az addigra már legyártott terméküket. Egy crowdfunding kampány lefutása úgy néz ki, hogy kb. 2-3 hétig érkezhetnek be az "adományok". Addig a crowdfunding oldal fogja megkapni a beérkező összeget, majd vagy a kampány végeztével vagy egyenként küldi tovább az összegeket a mi ügyfelünk felé. Ők megkapják a pénzt, elkezdhetik a gyártást, és utána szállítják a világ különböző pontjain lévő adományozóknak/előrendelőknek a terméket. De amíg a pénzt egy amerikai crowdfunding oldaltól kapják, addig a terméket vagy egy amerikai, vagy egy EU-beli személynek szállítják ki. Ilyenkor hogyan kell kiállítani a számlát? Kinek a nevére? A megrendelőknek (akiktől közvetlenül pénzt nem kapnak, és akik többségben magánszemélyek lesznek) vagy a crowdfunding oldalnak (de nem nekik szállítanak)? És kinek kell az áfát megfizetni, milyen áfatartalommal kell kiállítani a számlát? Előre is köszönjük a választ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 July
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink