2768 találat a(z) számlázás cimkére
Háromszögügylet?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tanácstalanul állunk az alábbi közösségi ügylet előtt, ezért a véleményüket szeretnénk kérni. Társaságunk édesipari gyártó cég, amely 2014-ben úgy szerzett be kristálycukrot alapanyagként, hogy a termék Horvátországból, egy horvát cég telephelyéről (HR adószámú) közvetlenül érkezett cégünk telephelyére, Budapestre. A számlát egy szlovák székhellyel rendelkező cég állította ki cégünk felé úgy, hogy a számlán a magyar (HU) adószámát szerepeltette, és felszámította a 27 százalék áfát. A szlovák céggel történt egyeztetések során kiderült, hogy a fuvart ők szervezték, továbbá Magyarországon nem rendelkeznek az áfatörvény. szerinti állandó telephellyel, csak áfaregisztrációjuk (adószámunk) van, és a magyar adószámuk alatt bevallják, és befizetik az ügyletek után őket terhelő 27 százalékos áfát. Kérdéseink a fenti ügylettel kapcsolatban: 1. Társaságunk, mint magyarországi végső beszerző köteles-e az áfatörvény 91. § szerinti háromszögügylet-szabályokat alkalmazni olyan esetben, amikor a közbenső beszerző nem rendelkezik Magyarországon állandó telephellyel, csak áfa regisztrációval? 2. Helyesen állította-e ki a szlovák közbenső cég a számláit, amelyeken a magyar adószámát használta, és felszámította az áfát? 3. Van-e társaságunknak áfalevonási jogosultsága a szlovák cég számlái alapján? 4. Amennyiben helytelenül állította ki a szlovák cég a számlákat, akkor hogyan, mely adószáma alatt lenne helyes a számla?
Saját kezűleg gyűjtött növény értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértők! A Mecsek erdeiben kora tavasszal nyílik a medvehagyma, mely gyógynövénynek minősül. Ha ezt a növényt – engedély birtokában – saját kezűleg leszedjük, és saját élelmiszer kisboltunkban árusítjuk, akkor milyen bizonylatok és szabályok kísérik a beszerzéstől az értékesítésig ezen tevékenységet? Ha jól gondolom, a beszerzéshez csak az engedély kiváltásának díjáról szóló irat fog kapcsolódni. Milyen beszerzési költséget alátámasztó bizonylat lehet még? A növény értékesítését pedig – a többi áruhoz hasonlóan – szimplán nyugta/számla kíséri? Ha a fenti kérdésben bármilyen egyéb ötlettel vagy tanáccsal tudnak szolgálni, az nagy segítségemre lenne. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Emese
Vevői készlet kezelése három közösségi tagállam esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre várnám mielőbbi szíves válaszát: Egy francia partnerünknek értékesítünk termékeket. Eddig a termékeket Magyarországról Franciaországba szállítottuk (leszállított áron, EU-s értékesítésre került a termékünk). A partnerünk azonban a költségei csökkentése érdekében azt kérte, hogy ezentúl a termékeket, az ő szlovákiai raktárába kell szállítani. A szállítást ő fogja végezni. A termékeket pedig heti rendszerességgel fogja onnan elszállítani Franciaországba (több mástól is hasonló módon beszerzett termékkel együtt, kvázi „gyűjtőfuvarként”). A számlát nekünk csak akkor kell kiállítani a francia cégnek (a francia partner elképzelése szerint, francia adószámra, a mi magyar adószámunkról), amikor a termékeket elszállítják a francia partner szlovákiai raktárából. Az lenne a kérdés, hogy ennek az esetnek mi az adóügyi vonzata, be kell-e nekünk jelentkezni Szlovákiában, vagy közösségen belül adómentesen számlázhatunk a vevői készlet fenntartásaként magyar adószámunkkal a francia cégnek annak ellenére, hogy a fuvar Magyarországról Szlovákiába, majd Szlovákiából Franciaországba ment?
Környezetvédelmi termékdij
Kérdés
Vállalkozásunk taxióra-gyártással és -értékesítéssel foglalkozik. 2015. január 1-jétől a környezetvédelmi termékdij fizetés alá tartozik-e? Ha igen, akkor az értékesitési számlán hogyan tüntetem ezt fel? Sürgős válaszukat megköszönve. Sári Józsefné
Közösségi áfa árfolyam
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) A kérdésem az, hogy közösségi beszerzésről szóló számla áfáját a számlakibocsátáskor érvényes árfolyamon kell megállapítani az áfabevalláshoz, könyveléshez a teljesítéskori árfolyam alkalmazandó? 2.) Közösségi értékesítésről szóló számlán, amennyiben áfát is fel kell tüntetni, mert nem állnak fenn a mentes értékesítés feltételei, itt is a számlakeltekor érvényes árfolyammal kell számolni? 3.) Hogyha belföldi vevőnek euróban számlázunk termékértésítést, az alkalmazott árfolyam a teljesítéskori árfolyam? 4.) Ingatlanvásárlás esetén, hogyha az eladó euróban számláz, de belföldi az eladó, és fordítottan számláz, mert azt választotta, az alkalmazott árfolyam az áfabevalláshoz a teljesítéskori árfolyam? Köszönettel a választ.
Számlázás és könyvelése
Kérdés
A megkapott áramszámlánkból 2014. évben minden hónapban kisebb fogyasztást továbbszámlázunk. Év közben nincs problémánk a teljesítés dátumával. A december havinál a teljesítési határidővel, valamint a könyvelésnél van gondom. Mint számlakiállító, december havi teljesítést használnak, a könyvelést a 2014. évre T311- K92, K467 az áfát egy technikaira átvezetném T467-K479 és a 2015. évben fizetendő áfát rendezem. T479-K467. Így helyesen járok el, vagy 2015. a teljesítés, és csak az árbevételt határolom 2014. évre vissza?
Áfa amerikai megbizás esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan kell számlázni egy magyar székhelyű kft.-nek egy amerikai cég felé szoftverkészítési megbízás esetén? Üdvözlettel.
Engedményezés kompenzálással áfavonzata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk, "A" társaság felé fennálló 2 millió forint értékű követelését engedményezi "B" társaságra. A felek az engedményezés ellenértékét 2 millió forintban határozták meg, azaz "B" társaság tartozni fog nekünk 2 millió forinttal. Pénz, pénzeszköz nem fog mozogni, mert a követelésünk 2 millió forintos összegét beszámítjuk a "B" társaság felé fennálló szolgáltatásnyújtásból származó tartozásunkba. Véleményünk szerint, mivel az ellenérték megtérítése nem pénzzel, készpénz-helyettesítő eszközzel történik, nem alkalmazható az Áfa tv. 13. § 3. bekezdésének b) pontja szerinti fogalom. Az engedményezés ellenértékéről, bruttó 2 millió forintról 27 százalékos áfa alkalmazásával kell számlát kiállítani. Helyesen gondoljuk-e? Illetve Ön szerint alkalmazható lenne-e az ügyletre valamely 86. § szerinti adómentességi szabály? Segítségét előre is köszönöm!
Számlázás pénztárgép mellett
Kérdés
Ha a cégem pénztárgépet köteles üzemeltetni, és a pénztárgép mellett átutalásos számlákat állít ki számlázó programmal, akkor kell-e róla havonta adatot szolgáltatni?
Őstermelő számlázás
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Bio gazdálkodást folytató őstermelő hagymamagot értékesített, és számlázott magyarországi partnere felé (értékesítési szerződést nem kötöttek), aki azt továbbértékesítette svájci üzletfelének. A svájci laboratóriumi vizsgálatoknak a hagymamag minősége nem felelt meg, ezért azt visszaszállították a magyar kiszállítónak. Idehaza bizonyos kezelések elvégzését követően újból megkísérlik az értékesítést. Kérdésem, hogy a termelőnek már most, a szállítmány visszaérkezésekor ki kell állítania a teljes összegről a helyesbítő számlát a hazai partnere felé, vagy meg kell várnia, az elvégzett csírátlanítást követő remélhetőleg eredményes értékesítést, és csak a súly és az esetleges értékesítési egységár változása miatt állít majd ki helyesbítő számlát?(A termelő a minőségi okokból eredő minden hátrányt hajlandó viselni, beleértve az üzlet teljes meghiúsulását is.) Az értékesítésre, és annak számlázására 2014 októberében került sor. Pénzügyi teljesítés hiányában a gazdálkodó bevételei között ez a tétel nem szerepel. Az értékesítést terhelő közel kétmilló-ötszázezer forint áfát azonban befizette. Válaszukat előre is köszönöm.
Kötelezettségek viszonteladóként
Kérdés
Informatikai végzettséggel rendelkező, informatikai tanácsadással, javítással foglalkozó egyéni vállalkozó viszonteladóként is szeretne tevékenykedni: a javításaihoz kapcsolódó anyagokat, alkatrészeket, stb. viszonteladóként megvásárolni és vevőinek továbbszámlázni. Szükséges-e ehhez kereskedelmi végzettség, netán online pénztárgép? Ha esetenként egy-egy, készen vásárolt számítógépet szeretne értékesíteni, van-e valamilyen egyéb kötelezettsége?
Számlázás (számla kelte és teljesítés időpontja összefüggés)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. legyártott egy terméket. A gyártó cég gépi számla kiállításával tesz eleget számlázási kötelezettségének. A számlázáson elkészítették a gépi számlát. A számla kelte két nappal megelőzi a teljesítés keltét, mivel a kiszállítás (tényleges teljesítés) napja ismert volt. A szállító a termékkel együtt vitte a számlát is. A megrendelő arra hivatkozással utasítja vissza a számlát, hogy a számla kelte nem lehet korábbi, mint a teljesítés kelte. Jogszerű a visszautasítás? Válaszát megköszönve, üdvözlettel: Sz. I.
Önszámlázás mellett számlázás
Kérdés
Egy gazdaságilag erősebb társaság megköveteli a beszállítóitól az önszámlázás alkalmazását (ő állítja ki minden beszállító helyett a számlát). Erről írásbeli megállapodás is készül. A megállapodás ellenére a beszállító a saját számlázó programjából is állít ki ugyanarról az ügyletről számlát (az önszámlázás mellett). Mind a két fél csak a saját számláját könyveli. Milyen adójogi következménye lehet a beszállítónál annak, hogy egy ügyletről (teljesítésről) két bizonylat készül? Büntethető-e valamilyen jogcímen a beszállító? Mondhatja azt a NAV, hogy az eset miatt duplán kell áfát fizetnie? Köszönettel: Szabados Éva
Járulékos szolgáltatás áfája
Kérdés
Fémipari termékeket értékesítő vállalkozás egy külső fuvarozó közreműködésével kiszállítja a termékeket a vevő kérésére. Ha 27 százalékos áfás terméket szállít ki, akkor a kapcsolódó fuvar is 27 százalékos áfás. Ha fordított áfás terméket szállít ki, akkor kapcsolódó szolgáltatásként a fuvar is fordított áfás lesz. De hogyan kell a fuvart szerepeltetni akkor a számlán, ha azon van 27 százalékos áfás és fordított áfás termék is?
Fordított áfás áruhoz kapcsolódó szolgáltatás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság fémárukkal foglalkozik. Ad el fémárukat, méretre vágja, és szállítja azokat. Kérdéseim: 1.) A számlán milyen áfakulccsal kell szerepeltetni a vágást, illetve a szállítást, ha például csak köracél (ez fordított áfás) eladása szerepel a számlán, azaz szerepelne a számlán köracél kilogrammos ár, a vágás és a szállítás (másik adószámos társaság részére)? 2.) A számlán szerepel köracél (fordított áfás) és danamid, bronzrudak (ezek normál 27 százalékos áfával). Ebben az esetben hogyan, milyen áfával kell szerepeltetni a vágási díjat; külön-külön, illetve a szállítást (másik adószámos társaság részére)? Válaszát köszönöm.