65 találat a(z) rendkívüli munkavégzés cimkére
Munkaidőkeret-túllépés pótléka Kérdés
Gyes melletti munkavégzés Kérdés
Rendkívüli munkavégzés Kérdés
Mikor kötelezhető túlórára a dolgozó? Korlátok, bérpótlékok Cikk
A munkáltató a munkaerőhiányt alapvetően a meglévő állomány túlórára kötelezésével tudja kezelni. Ennek azonban számos korlátja van, ráadásul az elrendelésre vonatkozó szabályok figyelmen kívül hagyása sokba kerülhet. Mikor kötelezhető túlórára a dolgozó? Az elrendelés során milyen körülményeket kell vizsgálni? Milyen összegű bérpótlékkal kell számolni? Írásunkból megtudhatja.
A munkaidőkeret alkalmazásának szabályai és előnyei Cikk
A kormányzat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a rugalmas foglalkoztatásra. Ennek részeként kiemelt szerep jut a munkaidőkeretben történő munkaidőbeosztásnak is. Tekintettel arra, hogy számos munkaviszonyt érintenek a szabályok, cikkünkben sorra vesszük a legfontosabb rendelkezéseket.
Biztonsági őrök bérpótléka Cikk
Hogyan és milyen pótlékok járnak a biztonsági őröknek? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Távmunka, rendkívüli munkavégzés, huzamos munkaidőbeosztás: ezekre kell figyelni Cikk
A gazdasági válság mind a munkáltatókat, mind pedig a munkavállalókat hátrányos helyzetbe hozta. A vállalkozások csökkenő, ingadozó kereslettel, illetve a munkavállalói keresőképtelenség gyakoribbá válásával számolhatnak. Ebből eredően eseti vagy folyamatos munkaerőhiány jelentkezik, míg a munkavállalók az állásbiztonság ismételt megingásával találkoznak. Érdemes tehát áttekinteni azokat a kérdéseket, melyek ebben az élethelyzetben gyakran felmerülnek, és szükséges azt megvizsgálni, hogy a feleknek milyen mozgásterük van jelenleg, mert sokszor lényegesen nagyobb rugalmasságra lenne szükségük, jogszabályt azonban nem sérthetnek.
Közszolgálati rendkívüli munkavégzés ellentételezése Cikk
Állami szolgálati jogviszonyban, ha a rendkívüli munkavégzés keretében, ami nem pihenőnapra és munkaszüneti napra volt elrendelve, a Kttv. 98. § (7) bekezdése alapján a szabadidőre járó arányos összeg mennyi, illetve a túlmunka ellenszolgáltatás pótlékot von-e maga után, vagy illetménykiegészítést? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Rendkívüli munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állami szolgálati jogviszonyban, ha a rendkívüli munkavégzés keretében, ami nem pihenőnapra és munkaszüneti napra volt elrendelve, a Kttv. 98. § (7) bekezdése alapján a szabadidőre járó arányos összeg mennyi, illetve a túlmunka ellenszolgáltatás pótlékot von-e maga után, vagy illetménykiegészítést? Válaszát köszönöm
Hosszú hétvége jön: munkavégzés, bérpótlék, szabadság ünnepnapkor Cikk
Idén augusztus 10-én dolgozniuk kell az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállalóknak, cserébe augusztus 17-20-a között élvezhetik a négynapos hosszú hétvégét. Áthelyezett munkanapra mikor adható ki szabadság, s hogyan rendelhető el túlóra hat munkanapos héten?
Rendkívüli munkavégzés óradíja havibéresnél Kérdés
Tisztelt Adózóna! A címben jelzett tárgyhoz kapcsolódóan korábban feltettem egy kérdést, amire választ is kaptam: https://adozona.hu/kerdesek/2019_7_11_Havi_dijas_dolgozo_tulora_dijazas_ssw, valamint egy korábban más által feltett kérdésre is tettem egy észrevétel, amire szintén érkezett válasz: https://adozona.hu/kerdesek/2019_7_11_Tuloraalap_szamitas_cyw. Úgy érzem, a két válasz ellentétes egymással, mivel a rendkívüli munkavégzés alaprészének a megállapítására a kérdésemre adott válaszban az osztószám 174 óra, míg az észrevételemre adott válaszban az osztószám a tárgyhavi munkaórák száma. Kérem, segítsenek feloldani az ellentmondást! Köszönettel! Kovács László Gábor
Havidíjas dolgozó túlóradíjazásának megállapítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Havibéres munkavállaló rendkívüli munkavégzése (köznapi nevén túlóra) díjazásának helyes kiszámításához kérném a segítségét (példaként 2019. 06. hónap szerepel). A napi életben kétféle számítási móddal lehet találkozni, melyeket az alábbiakban konkrét példákon keresztül vezetek le. A számítások során a számokat forintra kerekítve adom meg. Alapadatok: – alapbér: 392.000,-Ft/hó – időszak: 2019. 06.hó – munkanapok száma: 19 nap – munkaórák száma: 152 óra – rendkívüli munkavégzéses órák száma: 10 óra – pótlék mértéke a 143. § (2) a) pontja szerinti munkavégzés esetére: 50% A.) (ez a módszer nem tesz különbséget a díjazás során, hogy a rendkívüli munkavégzés melyik hónapban történik, azaz az egy órára jutó díj mindig ugyanannyi): alapbér arányos részének egy órára jutó díja: 392 000/174 = 2253 alapbér arányos része 10 órára: 2253 x 10 = 22 530 10 órára jutó pótlék: 22 530 x 50% = 11 265 rendkívüli munkavégzés díja összesen: 33 795 B.) (ez a módszer minden hónapban más-más összeggel díjazza a túlmunkát): alapbér arányos részének egy órára jutó díja: 392 000/152 = 2579 alapbér arányos része 10 órára: 2579 x 10 = 25 790 1 órára jutó pótlékalap: 392 000/174 = 2253 10 órára jutó pótlékalap: 2253 x 10 = 22 530 10 órára jutó pótlék: 22 530 x 50% = 11 265 rendkívüli munkavégzés díja összesen: 37 055 Válaszukat előre is köszönöm!
Megint változott az Mt.: lista a fontos módosításokról Cikk
Több alkalommal is módosult az utóbbi időben a munka törvénykönyve (Mt.), legutóbb 2019. április 11-én. A munka- és pihenőidő szabályainak változását követte az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) átültetése. Cikkünkben áttekintjük a leglényegesebb módosításokat.
Húsvét után: mi jár a ledolgozott munkaszüneti napokra? Cikk
Nagypéntek és húsvéthétfő napjain az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállalók pihentek, megemlékeztek, ünnepeltek. Nem mindenki tölthette azonban otthon a családjával ezeket a munkaszüneti napokat. Dolgoztak az éttermekben, a kirakodóvásárokban, a hibaelhárításban. Az egészségügyi dolgozók, közüzemi szolgáltatók is e körbe tartoznak. Kik oszthatók be rendes és rendkívüli munkavégzésre? Hogyan járjunk el a bérpótlékok elszámolása során?
Heti munkaidő mértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Mt. 99. paragrafusának (2) bekezdése szerint a (nem készenléti jellegű munkakört ellátó, illetve nem a munkáltató vagy a tulajdonos hozzátartozójának minősülő) munkavállaló beosztás szerinti heti munkaideje legfeljebb 48 óra lehet. Az Mt. 99. paragrafusának (5) bekezdése alapján a munkavállaló heti munkaidejébe a 107. paragrafusban meghatározott rendkívüli munkaidő tartamát be kell számítani. Az Mt. 99. paragrafusának hatályos (7) bekezdése és annak indokolása szerint az Mt. rögzíti azt, hogy a munkaidőkeret tartama (vagy 12 hónap) átlagában a heti munkaidő a rendkívüli munkavégzéssel együtt sem haladhatja meg a 48 órát. A munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállaló egy adott hétre eső heti munkaideje (beosztás szerint plusz rendkívül munkaidő) meghaladhatja a 48 órát, amennyiben a munkaidőkeret tartamának átlagában a heti munkaidő a rendkívüli munkavégzéssel együtt sem haladja meg a 48 órát? Köszönettel.